TVN24 | Polska

PiS wycofuje z Sejmu ustawę o bezkarności. Ziobro: równość wobec prawa to kluczowa wartość

TVN24 | Polska

Autor:
kb,
akw/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Solidarna Polska przeciwko ustawie o "bezkarności urzędników". Ziobro: nie zagłosujemy za tym projektem w tym kształcie
Solidarna Polska przeciwko ustawie o "bezkarności urzędników". Ziobro: nie zagłosujemy za tym projektem w tym kształcieTVN24
wideo 2/21
TVN24Ziobro o tzw. ustawie covidowej: nie zagłosujemy za tym projektem w tym kształcie, w jakim on w tej chwili jest przedstawiany

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała tuż przed godziną 21, że z porządku czwartkowych głosowań wycofany został projekt noweli dotyczący odpowiedzialności za naruszanie obowiązków służbowych przy przeciwdziałaniu epidemii. Wcześniej rezygnację z niego zapowiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. "Równość wobec prawa to kluczowa wartość dla naszego obozu" - skomentował tę decyzję Zbigniew Ziobro. Wcześniej szef Solidarnej Polski zapowiadał, że jego partia, koalicjant PiS, nie zagłosuje za tym projektem w kształcie, w jakim był on pierwotnie przedstawiany.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli ustawy covidowej, inaczej zwanej ustawą o bezkarności urzędników, którego celem miało być wprowadzenie rozwiązania pozwalającego nie uznawać za przestępstwo czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że Solidarna Polska nie zagłosuje za tym projektem "w tym kształcie, w jakim on w tej chwili jest przedstawiany". Wcześniej działacz Solidarnej Polski, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zaznaczył, że ustawa "w pierwotnym kształcie jest nie do przyjęcia".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Terlecki: teraz wycofujemy, z pewnością do tego wrócimy

Tego samego dnia wicemarszałek Sejmu i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w Sejmie wycofanie projektu noweli ustawy covidowej. - W tej sytuacji go wycofamy, ponieważ widzicie państwo, jak wyglądają w tej chwili głosowania. Wrócimy do tego z pewnością - oświadczył, zwracając się do dziennikarzy.

Terlecki potwierdził później, że na Konwencie Seniorów padnie wniosek o zdjęcie z porządku głosowań projektu noweli.

Tuż przed godziną 21 marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w czasie posiedzenia, że ustawa została wycofana z prządku głosowań.

Ziobro: wierzę, że nie zejdziemy z drogi odważnego planu reform

Zbigniew Ziobro podziękował na Twitterze politykom Prawa i Sprawiedliwości za taką decyzję. "Równość wobec prawa to kluczowa wartość dla naszego obozu. Jako Zjednoczona Prawica mamy odważny plan reform państwa, wierzę, że z tak obranej drogi nie zejdziemy" - napisał.

Ustawa "covidowa"

W połowie sierpnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

>>> ZOBACZ PROJEKT POSŁÓW PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI 

Projekt do ustawy z 2 marca wprowadza między innymi art. 10 d, którego pierwotna wersja brzmiała: "Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

W środę Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała wnioski Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji o odrzucenie projektu noweli tzw. ustawy covidowej. Jednocześnie pozytywnie zaopiniowała m.in. poprawkę modyfikującą przepis o odpowiedzialności urzędników.

Art. 10d. Nie popełnia przestępstwa (...) kto w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, działając w celu przeciwdziałania COVID-19, narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli bez dopuszczenia się tych naruszeń podjęte działania nie mogłyby zostać zrealizowane albo byłyby istotnie zagrożone, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Autor:kb, akw/kab

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości