Polska

Uniwersytety w odwrocie. Szturm na politechniki

Polska

Aktualizacja:
wikipedia.orgUczelnie techniczne, jak np. Politechnika Warszawska, przeżywają ostatnio oblężenie

Polskie uniwersytety, które jeszcze kilka lat temu brylowały w rankingach, zdecydowanie przegrywają z politechnikami i uczelniami rolniczymi, na które podczas rekrutacji przypuszczono szturm - informuje "Dziennik Polski".

Resort nauki podsumował wyniki ostatniej rekrutacji na studia. Uczelnie w porównaniu z poprzednim rokiem przyjęły o ponad 38 tys. osób mniej - donosi ””Dziennik Polski”. Spadek liczby studentów najbardziej odczuwalny jest na studiach płatnych pierwszego stopnia. Na studiach stacjonarnych drugiego stopnia liczba nowo przyjętych studentów nieco wzrosła - pisze gazeta.

Uczelnie techniczne rządzą

Tegoroczna rekrutacja zdecydowanie należała do uczelni technicznych. Tym razem w pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni znalazły się aż cztery politechniki - Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Najpopularniejszymi kierunkami studiów okazały się: budownictwo, zarządzanie, a na trzecie miejsce, z piątego, awansowała informatyka.

- Statystyki potwierdziły, że rosnące zainteresowanie wykształceniem inżynierskim jest już trwałym trendem, a wszystkie dostępne prognozy pokazują, że zapotrzebowanie na kadry inżynierskie będzie rosło - zaznaczyła w rozmowie z ”Dziennikiem Polskim” Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Popularność kierunków technicznych, zdaniem minister Kudryckiej, to efekt wprowadzenia przez jej resort kilka lat temu programu kierunków zamawianych. - Ministerstwo w drodze konkursów przekazuje uczelniom dodatkowe środki na unowocześnianie programu tych studiów, organizowanie praktyk, a także na stypendia motywacyjne dla najlepszych studentów - dodała minister.

jak//bgr

Źródło: "Dziennik Polski"

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości