TVN24 dotarła do unikatowych zdjęć z pierwszej ekshumacji gen. Władysława Sikorskiego, do jakiej doszło w 1993 roku w Newark w Wielkiej Brytanii. - Zwłoki były zmumifikowane, a generał został pochowany tak, jak zginął. W koszulce i gimnastycznych spodenkach - tak opowiadał w lipcu dziennikarzom uczestnik pierwszej ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego.
Zagadka śmierci generał Sikorskiego budzi wielkie emocje. Czy naczelny wódz został zamordowany? (TAK TWIERDZI DARIUSZ BALISZEWSKI - CZYTAJ WIĘCEJ)
"Zwłoki były w znakomitym stanie"
- Nie ma żadnych przesłanek, by twierdzić, że generał został zamordowany - mówił "Dziennikowi" Tadeusz Szumowski, uczestnik pierwszej ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego z 1993 roku. Oglądał ciało Sikorskiego tuż po wydobyciu z grobu. - Zwłoki były w znakomitym stanie, bo uległy mumifikacji. Można było bez problemu rozpoznać rysy twarzy generała. Został pochowany tak, jak zginął - w koszulce i gimnastycznych spodenkach. Po prostu po wejściu do samolotu rozebrał się i położył spać - mówił Szumowski.
Jak dodał, wydobyte z morza ciało po prostu zawinięto w wojskowy koc i włożono do trumny. W takim samym kocu generał został pochowany na Wawelu, bo nie udało się odnaleźć munduru. Zdaniem historyka, generał nie został zamordowany. - Jedyne obrażenia, jakie były widoczne, to złamane nogi. Innych nie zauważyłem - mówi.
Ekshumacja pod osłoną nocy
Szumowski dementował plotki, jakoby ekshumacja odbywała się w nocy po to, by nikt nie zobaczył, że w trumnie znajduje się sobowtór. Przyznaje jednak, że zwłoki wydobyto po zapadnięciu zmroku. - Tak nakazuje brytyjskie prawo. O ile pamiętam, przepisy dotyczące ekshumacji powstały jeszcze w średniowieczu. Mówią one, że wydobycie zwłok może się odbywać między zachodem a wschodem słońca - wyjaśnił historyk.
20 osób przy ekshumacji
Jak dodał, przy ekshumacji obecnych było ok. 20 osób. - Oprócz mnie, jeszcze polski konsul oraz mecenas Andrzej Kamieniecki, który w 1943 r. przed pogrzebem zapieczętował trumnę z ciałem generała - mówi Szumowski. Przypomina też, że wszystko było sfilmowane, a cała dokumentacja przesłana do Polski. - Gdy zaczęło świtać, zasunęliśmy namiot, by kontynuować prace przy sztucznym świetle. Skończyliśmy je nad ranem - opowiada.
Nie wyjaśniono przyczyn śmierci.
Generał Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku, w katastrofie samolotu nad Cieśniną Gibraltarską. Do tej pory nie zostały wyjaśnione przyczyny jego śmierci.
Część historyków uważa, że generał został zamordowany. Towarzystwo Miłośników Historii przez długi czas domagało się wszczęcia śledztwa w sprawie katastrofy z 1943 roku. We wrześniu katowicki oddział IPN rozpoczął dochodzenie w tej sprawie, a na wniosek Towarzystwa podjął decyzję o ekshumacji, która odbyła się w środę.
Lekarze podali pierwsze wyniki oględzin
Wyjęte z trumny gen. Władysława Sikorskiego zwłoki są nadal zmumifikowane, ale ze względu na wilgoć na Wawelu nastąpił ich wyraźny rozkład - wynika z wstępnych oględzin szczątków. Lekarze nadal są ostrożni. - Na razie wiemy tylko, że jest to ciało mężczyzny - stwierdził dr Tomasz Konopka z Zakładu Medycyny Sądowej UJ.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24