"Jesteśmy wciąż zaniepokojeni". Komisarz europejski o praworządności w Polsce

TVN24

Aktualizacja:
Parlament Europejski pod koniec listopada poparł nową Komisję Europejską (nagranie z 27 listopada)tvn24
wideo 2/36

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - ocenił nowy komisarz europejski do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova zapowiedziała, że chce jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy, by porozmawiać z polskimi władzami. Rzecznik rządu Piotr Mueller odnosząc się do ich słów przekonywał, że "Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których mówią niektórzy członkowie Komisji Europejskiej".

We wtorek w Brukseli ministrowie do spraw europejskich kolejny raz zajmowali się Polską w ramach procedury z artykułu 7 unijnego traktatu. Tłumaczenia w sprawie zmian w sądownictwie przedstawił minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Część posiedzenia poświęcona Polsce trwała około 30 minut.

- Było sporo szczegółów i jestem zadowolony, że mogłem je usłyszeć, ale jesteśmy wciąż zaniepokojeni wieloma kwestiami, po pierwsze postępowaniami dyscyplinarnymi - powiedział dziennikarzom komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej: chcę jak najszybciej pojechać do Polski

O sytuacji w Polsce Reynders mówił także wcześniej. - Niestety, zaobserwowaliśmy negatywny rozwój wypadków w ostatnich tygodniach i miesiącach od czasu ostatnich dyskusji na temat Polski i Węgier - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova zaznaczyła, że ważne jest, że kraje członkowskie dyskutują o sytuacji w Polsce i na Węgrzech.

- Jesteśmy wciąż bardzo mocno zainteresowani, żeby kontynuować dialog, żeby zrozumieć, co się dzieje na Węgrzech i w Polsce, zwłaszcza jakie są plany w tych dwóch krajach na nowy rok. Mam zamiar przekazać ministrom, że Komisja będzie kontynuować to, co robiła do tej pory, wykorzystując wszystkie możliwe narzędzia - zaznaczyła.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej nie zdradziła, kiedy dokładnie wybiera się do Polski i na Węgry, ale zaznaczyła, że chce to zrobić tak szybko, jak to możliwe.

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - ocenił nowy komisarz europejski do spraw sprawiedliwości Didier Reynders
European Union 2019

Rzecznik rządu: w Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności

Do słów członków unijnej komisji odniósł się we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. - Uważamy, że w Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których mówią niektórzy członkowie Komisji Europejskiej - powiedział.

Według niego, bez wątpienia "potrzebne są dalsze reformy w wymiarze sprawiedliwości". - Jesteśmy przekonani, że wszyscy w Unii Europejskiej po przedstawieniu przez nas argumentów będą doskonale rozumieli, dlaczego tak jest - dodał rzecznik rządu.

Mówiąc zapowiedzi wizyty w Polsce wiceszefowej KE Viery Jourovej, zwrócił uwagę, że spotkania komisarzy czy ministrów odbywają się cały czas. - W związku z tym zapowiedź wizyty nie jest czymś wyjątkowym - ocenił Mueller.

Komisja Europejska
PAP

Autor: ads, akr//now / Źródło: PAP

Raporty: