Dzięki rakietom Patriot stajemy w pierwszym rzędzie państw mogących kooperować z USA i NATO - powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Leszek Surawski. Skomentował w ten sposób podpisanie przez polskie władze umowy na dostawę amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej. - Na wschodniej flance będziemy postrzegani jako kraj silniejszy od innych, z którego można brać przykład - dodał.
W środę szef MON Mariusz Błaszczak, w obecności między innymi prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła".
Za system Patriot, razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy w tej fazie 4 miliardy 750 milionów dolarów.
"Silniejsi od innych"
- Stajemy w pierwszym rzędzie państw, które nie tylko będą mogły kooperować i wspólnie realizować zadania, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi i z NATO, ale również będziemy postrzegani na wschodniej flance jako ten, z którego można brać przykład, ale również ten, który jest silniejszy od innych - powiedział dziennikarzom po uroczystości Surawski.
Podkreślił, że zestawy Patriot zwiększą możliwość stawienia przez Polskę oporu potencjalnemu agresorowi. - To oznacza, że posiadamy nowe zdolności. (...) Mamy bardziej mobilne systemy do zwalczania systemów przeciwnika, to jest dla nas najważniejsze - dodał generał.
Zestawy Patriot dla Polski
Zestawy Patriot dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca 2017 roku Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne. Zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.
W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 milionów złotych umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.
Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 roku. Od jesieni ubiegłego roku trwały negocjacje offsetu.
Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła", którego podstawą będą zestawy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą.
Autor: kb/ / Źródło: PAP