Polska podtrzymuje swój sprzeciw wobec Europejskiego Dnia Przeciwko Karze Śmierci. Jesteśmy jedynym krajem spośród wszystkich 27 państw UE, który nie zgadza się na wprowadzenia tego dnia.
Pozostałe państwa nie są już zaskoczone decyzją Polski, lecz mówią o rozczarowaniu. Bez zgody Polski wprowadzenie Europejskiego Dnia Sprzeciwu Wobec Kary Śmierci jest niemożliwe, bo w tym zakresie w Unii obowiązuje jednomyślność.
Na razie nic nie wskazuje na to, by Polska chciała zmienić zdanie w tej kwestii, zatem Dnia Sprzeciwu Wobec Kary Śmierci prawdopodobnie w europejskim kalendarzu nie będzie.
Polska nie zdecydowała się jednak - wbrew wcześniejszym doniesieniom - na postulat ustanowienia Dnia Ochrony Życia, który uwzględniałby zarówno sprzeciw wobec kary śmierci, jak i eutanazji oraz aborcji.
Portugalskie przewodnictwo w UE zapowiada dalsze rozmowy "ze wszystkimi partnerami" w sprawie ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci.
- Bardzo żałujemy, że nie doszło jeszcze w tej sprawie do porozumienia i będziemy pracować dalej - powiedział rzecznik Manuel Carvalho. Odmawiając skomentowania polskiego stanowiska, podkreślił przywiązanie Portugalii do walki z karą śmierci. W kraju tym najwyższy wymiar kary zniesiono już w 1867 roku.
Komisja Europejska zapowiada, że sprawę tę poruszy komisarz ds. wolności i sprawiedliwości Franco Frattini podczas najbliższego spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości 17-18 września w Brukseli.
Europejski Dzień miałby być obchodzony 10 października, podobnie jak Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci. KE wraz z Portugalią planowała, że deklaracja zostanie uroczyście podpisana 9 października w Lizbonie, w przeddzień odbywającego się od 2003 roku Międzynarodowego Dnia. Deklaracja miała być przyjęta jako wspólny dokument Unii Europejskiej i Rady Europy. Zniesienie kary śmierci jest warunkiem sine qua non przystąpienia do tych organizacji.
Kara śmierci wciąż obowiązuje w 55 państwach świata. W państwach UE jest zakazana, a UE w kontaktach z państwami spoza Unii, mocno angażuje się w promowanie systemów karnych bez kary śmierci.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24