Polska

Tych liczb przestraszyło się PiS? Sondaż o poparciu dla Czarnego Protestu

Polska

[object Object]
Czarny Poniedziałek stanowił kulminację protestutvn24
wideo 2/35

Czarny Protest, czyli akcja przeciwko ustawie zakazującej całkowicie aborcji, cieszy się dużym poparciem w polskim społeczeństwie - pokazuje sondaż Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24.

Według sondażu 67 procent ankietowanych popiera Czarny Protest (52 procent - zdecydowanie). Przeciwnicy stanowią o wiele mniej liczną grupę, jest ich 27 procent (16 procent wyraża ten pogląd zdecydowanie). 6 procent odpowiada "nie wiem" lub "trudno powiedzieć".

Respondenci odpowiadali na pytanie: "Jak ocenia Pan(i) Czarny Protest, czyli prowadzoną w ostatnich dniach akcję kobiet przeciwko ustawie zakazującej całkowicie aborcji?".

Sondaż: jakie poparcie dla Czarnego ProtestuMillward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24

Sprzeciw wobec zaostrzenia przepisów

Czarny Protest to wyraz sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Obywatelski projekt ustawy przewidującej całkowity zakaz aborcji oraz kary dla kobiet, które jej się poddały, został skierowany do prac w komisji podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu. Jednocześnie posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu projekt liberalizujący obowiązujące przepisy.

Kulminacją Czarnego Protestu były manifestacje odbywające się 3 października pod hasłem Czarny Poniedziałek. Wiele kobiet tego dnia nie przyszło do pracy, a jeśli podjęły obowiązki, to ubierały się na czarno. Odbyło się też wiele marszów i manifestacji, w których w całym kraju wzięło udział łącznie prawie 100 tys. osób.

W środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka - na wniosek posła PiS Witolda Czarneckiego - opowiedziała się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu komitetu Stop Aborcji. Wcześniej tego samego dnia biskupi polscy podkreślili, że sprzeciwiają się karaniu kobiet, które poddają się aborcji.

Głosowanie plenarne w Sejmie nad projektem przewidziane jest na czwartek.

Sondaż został zrealizowany przez Millward Brown SA 5 października 2016 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=1002.

Autor: jaz//rzw / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości