Radosław Sikorski i Jarosław Gowin zasilili zarząd PO. - Lubię wokół siebie ludzi zdecydowanych i "do przodu" - rekomendował ich Donald Tusk. Premier przedstawił też plany rządu na najbliższe miesiące. Jest wśród nich zniesienie immunitetu, abonamentu i podatku Belki.
Rząd chce przeforsować w parlamencie zniesienie immunitetu poselskiego i abonamentu telewizyjnego, najpierw dla emerytów, następnie dla wszystkich. - Abonament jest ciężarem archaicznym - ocenił premier. Zaapelował do opozycji o poparcie dla projektów PO. - Mamy prawo oczekiwać wsparcia innych klubów. Kto będzie chciał utrzymać w mocy haniebne przywileje i obciążenia, straci prawo do reprezentowania Polaków - grzmiał Tusk.
Premier zapowiedział też zniesienie podatku od zysków kapitałowych, zwanego jako podatek Belki, ale na raty. - Pytanie brzmi nie czy znieść, ale kiedy. Nie ma dziś w PO zwolenników utrzymania tego podatku - stwierdził. - W pierwszym kroku, w pierwszej połowie kadencji, należy uchylić podatek od oszczędności. W drugim kroku powinniśmy dojść do takiej sytuacji budżetowej, by znieść podatek od transakcji giełdowych - obiecał. Obecnie 19-procentowy tzw. podatek Belki płacimy od zysków z funduszy inwestycyjnych, giełdy, odsetek od lokat bankowych i oprocentowanych kont.
Okręgi jednomandatowe, deregulacja i abolicja
Premier chce też doprowadzić do utworzenia jednomandatowych okręgów wyborczych i wprowadzenia bezpośrednich wyborów starostów. - Wspólnie jako PO przystępujemy do wielkiej batalii o zmiany ustrojowe. Chcemy poszerzać przestrzeń, w której wybór jest wyborem konkretnego człowieka – dlatego będziemy przekonywać do okręgów jednomandatowych już w wyborach samorządowych - dodał.
Ponadto Tusk wezwał polityków swojej partii do podjęcia "wielkiego wyzwania deregulacji". - Wielki projekt oczyszczania polskiego życia z nadmiernej ilości przepisów stał się projektem narodowym. To jest być może najważniejsze zadanie PO – uwolnienie energii Polaków od nadmiernych roszczeń biurokracji, fiskusa i władzy politycznej. To jest zadanie naprawdę epokowe - apelował.
Premier zapowiedział też m.in. dofinansowanie nauki i abolicję podatkową dla emigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii. - Partia, która zdobyła władzę i nie realizuje obietnic, na pewno władzę straci - ostrzegł szef rządu.
Prorodzinny podatek liniowy
Pytany przez dziennikarzy o szanse na wprowadzenie podatku liniowego wobec sprzeciwu PSL, Tusk stwierdził, że w tej sprawie są prowadzone rozmowy. Jego zdaniem "prorodzinna" wersja podatku, z ulgą na dzieci, ma szansę zyskać poparcie koalicjanta.
- Nasza propozycja podatku liniowego jest bardzo przyjazna dla najbardziej potrzebujących, ze względu na duża ulgę rodzinną, którą chcemy utrzymać - powiedział Tusk. - Będę przekonywać, że taki podatek jest w interesie polskich rodzin i Polski, jako całości - dodał.
W niedzielę na specjalnej konferencji prasowej premier, podsumowując 100 dni działalności gabinetu, poinformował, że podatek liniowy mógłby zostać wprowadzony do 2011 r. Rząd chce wprowadzić "prorodzinny podatek liniowy z kwotą wolną od podatku i ulgą na dzieci". Wcześniej - w 2009 roku - wprowadzone zostaną dwie stawki podatku PIT - 18 i 32 proc.
Sikorski i Gowin do zarządu
Szef rządu zaproponował też poszerzenie zarządu krajowego PO o Radosława Sikorskiego i Jarosława Gowina. - Rekomenduję ich z gorącym przekonaniem - zapewnił. Ze stanowiska we władzach partii sam zrezygnował Andrzej Czerwiński, za co Tusk mu podziękował. Rada przyjęła rekomendację premiera, politycy znaleźli się w zarządzie.
W rozmowie z dziennikarzami Tusk zapewnił, że nie boi się - jak media - ambicji prezydenckich Sikorskiego. - Bardzo lubię mieć wokół siebie ludzi zdecydowanych, ambitnych i "do przodu" - deklarował.
Mapa siły i słabości PO
Rada Krajowa omawia sytuację w PO po stu dniach rządu, a sekretarz generalny i szef MSWiA Grzegorz Schetyna przedstawił koncepcję zarządzania partią po wyborach. Polityk zapowiedział, że do marca 2009 roku będzie przeprowadzony audyt wewnętrzny i zewnętrzny Platformy Obywatelskiej.
- Od marca 2008 roku do marca 2009 roku to czas na inwentaryzację PO, jej struktur, majątku, zasobów, wartości, walorów, także także tych personalnych - zapowiedział Schetyna. Zaznaczył, że audyt będzie się składał z dwóch etapów: wewnętrznego i zewnętrznego. Jego efektem ma być przygotowanie "mapy Platformy Obywatelskiej". - Ta mapa to pokazanie naszej siły, ale także słabości - powiedział szef MSWiA.
- Celem personalnym, organizacyjnym tych dwóch części audytu będzie doprowadzenie do takiej sytuacji, że w każdej gminie w Polsce będzie pełnomocnik obywatelski, pełnomocnik Platformy Obywatelskiej. Sieć Platformy musi być od gminy po Warszawę - dodał.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP