Polska

TUI Poland odwołuje wycieczki do Egiptu

Polska

Aktualizacja:
tvn24W Egipcie rośnie napięcie

Biuro TUI odwołuje wycieczki do Egiptu - poinformował TVN CNBC prezes biura podróży TUI Poland, Marek Andryszak. Dotknie to ok. 2-3 tys. polskich turystów. Wcześniej Andruszak apelował do polskiego MSZ o zmianę rekomendacji dotyczących wyjazdów do Egiptu. Kilkanaście minut po jego apelu ministerstwo odradziło wyjazdy.

Prezes TUI Poland przekazał, że odwołuje wszystkie wycieczki do Egiptu od soboty. Nie wszyscy idą drogą tego biura. Itaka, inne duże biuro podróży, takiej decyzji nie podjęło.

Z kolei Artur Altman z biura podróży Alfa Star powiedział, że obecnie biuro to prowadzi konsultacje w sprawie rekomendacji MSZ. - Na razie wyloty do Egiptu odbywają się normalnie. Nie mam informacji, by ludzie masowo rezygnowali. Rekomendacje MSZ są sprzeczne - z jednej strony odradza się wyjazd do Egiptu, a z drugiej mówi się, że w kurortach egipskich jest bezpiecznie - podkreślił Altman. Także Jarosław Kałucki z agencji Travelplanet, oferującej wyjazdy do Egiptu organizowane przez największe polskie biura turystyczne, powiedział, że nie ma danych, by w ostatnim czasie spadło zainteresowanie wyjazdami do Egiptu. - Niewątpliwie niestabilna sytuacja polityczna wpływa na decyzje klientów. Jeśli jest to dla nich okoliczność wstrzymująca, mają możliwość zmiany rezerwacji, co oferujemy. Nie widać paniki czy masowych rezygnacji, jednak codziennie coś się zmienia, sytuacja jest dynamiczna - podkreśliła Izabela Jurczewska z biura podróży Wezyr.

Apel przyniósł rezultat

Wcześniej na antenie TVN CNBC Andryszak apelował do MSZ o zmianę rekomendacji ws. wyjazdów do Egiptu. - Absurdalne jest to, że niemiecki MSZ taki komunikat już wydał, a polski MSZ z tym komunikatem czeka - mówił wcześniej na antenie TVN CNBC Marek Andryszak, prezes TUI Poland. - Nie wiem, dlaczego - dodał.

Andryszak zaznaczył również, że już ponad miesiąc temu sygnalizował MSZ w oficjalnym piśmie, że sytuacja w Egipcie się pogarsza i prosił o rozpatrzenie zmiany komunikatu z rekomendacjami dotyczącymi wyjazdów do Egiptu.

Nowa rekomendacja

Niedługo później polskie ministerstwo podniosło rekomendację ws. bezpieczeństwa w Egipcie i odradziło Polakom wyjadzy do tego kraju. Zastrzegło jednak, że w kurortach turystycznych jest bezpiecznie.

MSZ Wielkiej Brytanii zaleciło swoim obywatelom, którzy przebywają w popularnej również wśród Polaków Hurghadzie, by nie opuszczali hoteli. Odradzają również podróże do Egiptu, o ile nie są one absolutnie konieczne. Przed wyprawami do Egiptu ostrzega również swoich obywateli MSZ Niemiec. Amerykański Departament Stanu zaapelował do swoich obywateli, aby opuścili Egipt.

Autor: kg\mtom / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: