- Stosunki polsko-amerykańskie będą nie tylko bardzo dobre, ale jeszcze lepsze - ocenił w środę szef MON Antoni Macierewicz, pytany o wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa. Minister dodał, że kandydat republikanów docenił też podczas jednego ze spotkań z Polonią "budowę obrony terytorialnej" w naszym kraju. Media nie odnotowały jednak takiej wypowiedzi.
Szef MON relacjonował, że Trump zaznaczył w trakcie spotkania z amerykańską Polonią, iż "Polska jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i że Stany Zjednoczone nigdy nie porzucają swoich sojuszników".
- (Podkreślił) jak wiele Polska robi dla własnego bezpieczeństwa dzięki rozbudowie własnej armii, dzięki budowie obrony terytorialnej - przekonywał Macierewicz. Jak mówił, Trump docenił też poziom wydatków na obronność w Polsce, który sięga poziomu 2 proc. PKB - poza USA warunek ten spełniają tylko cztery kraje NATO.
Macierewicz dodał, że Trump zapewnił, iż "takie państwa mogą zawsze liczyć na sojusz ze Stanami Zjednoczonymi".
- Spodziewam się, że stosunki polsko-amerykańskie będą nie tylko bardzo dobre, ale jeszcze lepsze – stwierdził polski minister obrony narodowej.
O czym mówił Trump?
- Jako prezydent będę uznawał poświęcenia Polski na rzecz wolności. Jesteśmy zaangażowani na rzecz silnej Polski, bardzo zaangażowani, i na rzecz silnej Europy Wschodniej jako przedmurza wolności i bezpieczeństwa - mówił wówczas kandydat republikanów.
Oświadczył też, że Polska wypełnia swoje zobowiązania w kwestii obronności. - Chcemy, żeby NATO było silne, co oznacza, że chcemy, by więcej krajów szło za przykładem Polski - oznajmił.
- Gdyby wszyscy mieli taki sam wkład, jak Polska, wszyscy nasi sojusznicy byliby bezpieczniejsi - dodał Trump.
Media nie odnotowały jednak jego wypowiedzi o powstającej w naszym kraju obronie terytorialnej, której ma podlegać Macierewiczowi. Samo spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.
Trump zapewnił również wtedy - już w bezpośrednich rozmowach, a nie w swoim przemówieniu - że jeżeli wygra wybory, to zajmie się sprawą zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków już w pierwszych tygodniach po objęciu urzędu.
Sprawę przyłączenia Polski do ruchu bezwizowego poruszył podczas spotkania z Trumpem prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) Frank Spula.
45. prezydent Stanów Zjednoczonych
Nominowany przez Partię Republikańską Donald Trump został we wtorek wybrany na 45. prezydenta USA.
Wybory przesądziły, że miliarder może liczyć na 289 głosów elektorskich, podczas gdy jego główna kontrkandydatka Hillary Clinton (demokraci) tylko 218. Do zwycięstwa potrzebne było 270 głosów.
Autor: mm,ts//plw / Źródło: PAP