Podczas układania kolektora ściekowego przy Alei 700-lecia w Toruniu (województwo kujawsko-pomorskie), natrafiono na fragmenty fortecznej chłodni z przełomu XIX i XX wieku. - To jedno z najmłodszych i najbardziej tajemniczych dzieł twierdzy, po którym nie zachowały się żadne plany konstrukcyjne - wyjaśniają pracownicy Muzeum Twierdzy Toruń.
Przed dwoma laty udało się odkryć pewną część pomieszczeń po dawnej chłodni od strony południowej. Kilka dni temu, podczas prac związanych z układaniem kolektora ściegowego przy Alei 700-lecia w Toruniu, natrafiono na elementy tego fortecznego obiektu od południa.
- Doszliśmy do granicznego muru, który prawdopodobnie opasywał cały obiekt, a być może biegł dalej. Jest to tak wąski odcinek, że nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić. W tej chwili rozpoznajemy mury o szerokości mniej więcej pięć metrów. Tak naprawdę trudno jest dokładnie określić ich przeznaczenie - mówi w rozmowie z tvn24.pl Leszek Kucharski, kierownik działu archeologii w Muzeum Okręgowym w Toruniu.
Dużo informacji na ten temat posiadają również pracownicy Muzeum Twierdzy Toruń, którzy specjalizują się w temacie fortyfikacji Torunia. - Okazało się, że to jedno z najmłodszych i najbardziej tajemniczych dzieł twierdzy, po którym nie zachowały się żadne plany konstrukcyjne. Miało bardzo ciekawą strukturę zewnętrznych ścian obwodowych - tłumaczą.
Obiekt o ważnym znaczeniu
Muzealnicy przyznają, że nie była to konstrukcja trójwarstwowa cegła-piasek-cegła, znana z innych obiektów, tylko ceglana ściana, do której przylegała warstwa lanego betonu z gruzem granitowym. Ściana z betonu była od zewnątrz obsypana kilkumetrową warstwą żółtego piasku.
- To była główna chłodnia całej twierdzy Toruń. Przechowywano w niej między innymi żywność na utrzymanie wojska w Toruniu. To był duży i ważny obiekt. Odkryliśmy pewne elementy służące do produkcji chłodziwa oraz elementy konstrukcyjne. Nie ma jednak żadnych planów, dlatego ciężko jest powiedzieć, co i gdzie się konkretnie znajdowało - wyjaśnia Leszek Kucharski.
Chłodnia pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Cała konstrukcja była usadowiona na dużej ławie fundamentowej o grubości 120 centymetrów wykonanej z cegły i betonu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Twierdzy Toruń/Facebook