TVN24 | Polska

"Niech sprawa Komendy będzie nauczką dla wszystkich, którzy funkcjonują w wymiarze sprawiedliwości"

TVN24 | Polska

Autor:
ft/adso
Źródło:
TVN24
"Niech sprawa Komendy będzie dla wszystkich nauczką"
"Niech sprawa Komendy będzie dla wszystkich nauczką"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Niech sprawa Komendy będzie dla wszystkich nauczką"

Tomasz Komenda uzyskał wyrokiem sądu odszkodowanie i zadośćuczynienie w wysokości ponad 12 milionów złotych. Jak mówił mecenas Ryszard Kalisz, ta kwota wydaje się być w tym konkretnym przypadku wyrokiem sprawiedliwym. - Z mojej strony, strony adwokata, powiem, że jest to naprawdę kwota bardzo wysoka – podkreślił w rozmowie z TVN24.

Sąd Okręgowy w Opolu przyznał Tomaszowi Komendzie 12 milionów złotych zadośćuczynienia i ponad 811 tysięcy złotych odszkodowania. To najwyższe w polskiej historii zadośćuczynienie i odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności. Komenda, który 18 lat swojego życia spędził za więziennymi kratami, przed sądem walczył o 18 milionów złotych zadośćuczynienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kalisz: stwierdzono, że taka kwota za krzywdę moralną jest najbardziej właściwa

- To jest najwyższa kwota zadośćuczynienia w historii polskiego sądownictwa, o której słyszałem – powiedział w rozmowie z TVN24 mecenas Ryszard Karlisz. Zwrócił uwagę na argumentację sądu. - Zrobiono kwerendę i najprawdopodobniej w porównaniu z innymi tego rodzaju wyrokami, właśnie te 18 lat wykonywania kary pozbawienia wolności w strasznych warunkach upoważniło sąd do przyjęcia, że taka kwota zadośćuczynienia za krzywdę moralną jest najbardziej właściwa – tłumaczył.

- Kwota 811 tysięcy złotych odszkodowania, to jest kwota, gdzie udowodniono szkody na majątku Tomasza Komendy, czyli chociażby utracone zarobki. To, co mógłby osiągnąć przez te wszystkie lata, a czego nie zrobił – powiedział Kalisz.

Według Kalisza, "te 12 milionów wydaje się w tym konkretnym przypadku wyrokiem sprawiedliwym". - Z mojej strony, strony adwokata powiem, że jest to naprawdę kwota bardzo wysoka – dodał.

Odnosząc się do faktu, że zasądzona kwota jest niższa niż ta, o którą wnioskował Komenda, były minister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że "różnica pomiędzy 12 a 18 milionów wydaje się w wartościach bezwzględnych dosyć spora, ale tu, z tego, co powiedział sąd okręgowy, bardzo dokładnie przeanalizowano tę sprawę".

Kalisz: stwierdzono, że taka kwota za krzywdę moralną jest najbardziej właściwa
Kalisz: stwierdzono, że taka kwota za krzywdę moralną jest najbardziej właściwaTVN24

"Niech sprawa Komendy będzie dla wszystkich nauczką"

Kalisz zaapelował do prokuratorów, by "nie iść na skróty". - Żeby nie wykorzystywać prawa karnego do celów politycznych, żeby nie wykorzystywać konkretnych spraw do konferencji prasowych. Chodzi o to, żeby sprawa każdego człowieka i każde orzeczenie stwierdzające winę i wymierzające karę, było sprawiedliwe – ocenił.

- Polski system prawa karnego jest niestety niewydolny. On nie jest w stanie w każdej sprawie oddzielić winnego od niewinnego – powiedział. - Niech sprawa Komendy będzie dla wszystkich, którzy funkcjonują w wymiarze sprawiedliwości, nauczką, że domniemanie niewinności powinno być autentyczną wartością – dodał mecenas.

***

Serial Player Original "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" trafił do biblioteki Playera pod koniec stycznia 2021 roku. W serwisie znajdują się także dodatkowe produkcje, które pozwalają poznać historię Tomasza Komendy od podszewki. Można obejrzeć głośny reportaż o sprawie autorstwa Grzegorza Głuszaka – wyróżniony nagrodą MediaTory – oraz dokument Superwizjera "To jest moja wolność", który opowiada o życiu na wolności Tomasza Komendy. W Playerze znajduje się także materiał "making of" z planu filmowego. Sam film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" również dostępny jest w serwisie (w ofercie transakcyjnej).

Autor:ft/adso

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości