Trybunał Konstytucyjny odwołał zaplanowaną na 12 stycznia rozprawę ws. uchwał Sejmu dotyczących m.in. wyboru w grudniu 2015 r. pięciu nowych sędziów TK. Informacja o tym pojawiła się na stronie Trybunału.
12 stycznia TK miał zająć się 10 zaskarżonymi uchwałami Sejmu: pięcioma - stwierdzającymi nieważność wyboru pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji oraz pięcioma uchwałami z 2 grudnia - o wyborze pięciu nowych sędziów TK w grudniu ub. roku. Wniosek w tej sprawie złożyli do Trybunału posłowie PO.
4 grudnia 2015 r. grupa posłów PO zaskarżyła uchwały Sejmu z 25 listopada stwierdzające "brak mocy prawnej" wyboru 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji pięciu sędziów TK oraz uchwały Sejmu z 2 grudnia o wyborze pięciu nowych osób w ich miejsce. Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł pięciu "grudniowych" sędziów, nie przyjął zaś ślubowania od pięciu sędziów "październikowych".
Trybunał miał obradować w 10-osobowym składzie
Obradować miał w pełnym składzie - 10 sędziów. Przewodniczyć miał prezes TK sędzia Andrzej Rzepliński. Wiceszef MSWiA Jacek Sasin zapowiadał, że kancelaria premiera nie opublikuje orzeczenia TK podjętego w składzie 10 sędziów. Według nowelizacji ustawy pełny skład to 13 sędziów.
Biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego zaznaczyło, że odwołany został termin rozprawy, a nie sama rozprawa. Nie podano powodu odwołania. Kolejne komunikaty w tej sprawie mają pojawić się w poniedziałek
W czwartek prezes TK prof. Andrzej Rzepliński rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezes TK przekazał, że jego rozmowa dotyczyła tego, jak rozstrzygnąć problem, żeby w TK było 15 a nie 18 sędziów. - Starałem się prowadzić tak rozmowę, żeby ruszyć do przodu z obsadą TK - powiedział w Rzepliński w TOK FM.
Spór o TK
W najbliższym czasie Trybunał Konstytucyjny ma zająć się także skargą PO na nowelizację ustawy o TK. Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.
Pod koniec grudnia ub. roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o TK, która zakłada, że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (według poprzednich przepisów pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.
Autor: kło/ja, mtom / Źródło: PAP,TVN24