Amerykański zespół akrobacji samolotowych "Thunderbird" zaprezentował w Poznaniu specjalny pokaz. Rozczarowała jedynie pogoda.
Kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski i z zagranicy przyjechało we wtorek do Poznania, by obejrzeć popisy najpopularniejszego na świecie zespołu akrobacji samolotowych - amerykańskiej grupy "Thunderbirds". Pokaz ze względu na padający deszcz i burzę został jednak po kilkunastu minutach przerwany.
Popisy pilotów jednostki reprezentacyjnej amerykańskich sił powietrznych miały być główną atrakcją festynu. Ze względu na padający deszcz i burzę pokaz ograniczył się do kilkunastominutowego wspólnego przelotu czterech samolotów nad płytą lotniska i pokazów solowych.
- Niestety, pogoda uniemożliwiła pokazanie całego widowiska – tłumaczył rzecznik dowódcy Wojsk Lotniczych major Wiesław Grzegorzewski.
Widzowie obejrzeli tylko pierwszą część pokazu - musztrę paradną obsługi naziemnej, która na wzór baletu po kolei przygotowywała każdy samolot do lotu, wywołując aplauz wśród publiczności.
- Pokazu nie można było przyspieszyć ani opóźnić ze względu dokładnie określony czas zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Poznaniem – wyjaśnił mjr Grzegorzewski. Ale prawdziwym fanom lotnictwa wystarczył nawet skrócony pokaz.
Grupa "Thunderbirds" powstała w maju 1953 roku w bazie lotniczej Luke w Arizonie. Była pierwszym na świecie zespołem pilotów wykorzystujących do akrobacji samoloty naddźwiękowe. Od 1983 roku amerykańscy piloci latają na F-16. Grupa składa się z 9 samolotów i 8 pilotów (w pokazach bierze udział 6 maszyn, dwie są zapasowe).
W skład ekipy wchodzi też czterech oficerów wsparcia, czterech cywilów oraz 104 żołnierzy służby zasadniczej i dwóch Gwardii Narodowej. Od momentu powstania grupa występowała w 59 krajach. W Polsce Amerykanie byli już w 1991 roku. Występują za darmo, ich pokazy są elementem promocji lotnictwa wojskowego i samolotów F-16.
Występy lotników amerykańskich sił powietrznych miały być główną atrakcją festynu. Poza tym widzowie mogli oglądać stojące na ziemi polskie F-16, które są na wyposażeniu poznańskiej bazy oraz wystawy statyczne innych samolotów.
Źródło: TVN24, PAP, Wprost
Źródło zdjęcia głównego: TVN24