TVN24 | Polska

Chiny przekażą Polsce 10 tysięcy testów na koronawirusa

TVN24 | Polska

Autor:
kz/ks
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wojciech Andrusiewicz o testach na COVID-19 i apelu WHO
Wojciech Andrusiewicz o testach na COVID-19 i apelu WHOTVN24
wideo 2/21
TVN24Wojciech Andrusiewicz o testach na COVID-19 i apelu WHO

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska dostanie od Chin 10 tysięcy testów wykrywających koronawirusa oraz kilkadziesiąt tysięcy sztuk środków ochronnych. To efekt rozmów polskiej dyplomacji i resortu zdrowia ze stroną chińską.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak podało we wtorek MSZ, władze Chińskiej Republiki Ludowej przekażą stronie polskiej nieodpłatnie 10 tysięcy testów wykrywających COVID-19, 20 tys. maseczek N-95, zgodnych ze specyfikacją i standardami Unii Europejskiej, 5 tys. kombinezonów ochronnych, 5 tys. gogli medycznych, 10 tys. jednorazowych rękawiczek medycznych oraz 10 tys. okryć na buty.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Solidarność z Polską"

MSZ przekazało, że w trakcie rozmowy telefonicznej z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie Liu Guangyuanem minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przekazał "podziękowania za deklarację przekazania pomocy w walce z koronawirusem".

"Ambasador Guangyuan wyraził wdzięczność Polsce za wsparcie udzielone w najtrudniejszym okresie początku epidemii zakażeń COVID-19, podkreślając, że miało ono zarówno wymiar polityczny (list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do Przewodniczącego Xi Jinpinga), jak również praktyczny. Mimo że w Chinach nie zakończono walki z koronawirusem, zdecydowano się okazać solidarność z Polską i wspomóc nasz kraj dostawą testów na wykrywanie obecności COVID-19 oraz środków zabezpieczenia medycznego" - podało MSZ.

Minister Jacek Czaputowicz wskazał także na potrzebę kontynuowania dalszej współpracy ze stroną chińską, w tym do dalszej wymiany doświadczeń dotyczących walki z pandemią.

Szef polskiej dyplomacji przywołał w tym kontekście wideokonferencję zorganizowaną przez ambasadę Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, w trakcie której eksperci z Chin i z państw Europy Środkowej, w tym z Polski, dzielili się swoją wiedzą na temat walki z COVID-19.

Autor:kz/ks

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości