We wtorek około 450 tysięcy uczniów napisało egzamin gimnazjalny z części humanistycznej. Wielu z nich mówi: test był łatwy, nie trzeba było znać lektur. Wyniki zadecydują o szkole średniej, jaką gimnazjaliści będą mogli wybrać.
W teście znalazło się 29 zadań odnoszących się m.in. do fragmentu Starego Testamentu o wyroku króla Salomona, postaci Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, a także rozkazu gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej z 19 stycznia 1945 r. Ponadto uczniowie mieli za zadanie zinterpretować fragment "Władcy Pierścieni" Johna R.R. Tolkiena i wiersz Leopolda Staffa pt. "Ciężar".
W tym roku nie było żadnej trudnej rozprawki. Temat raczej podpasował każdemu. Nie trzeba było specjalnie znać lektur. Wydawał się bardzo przyjazny. gimnazjalista
Rozprawka bez znajomości lektur
W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytania. Poza fragmentem Biblii i tekstem Tolkiena, zadania odnosiły się do reprodukcji biblijnego obrazu "Sąd Salomona" Gustave'a Dore'a oraz do wiersza "Ciężar" Leopolda Staffa.
Gimnazjaliści musieli też napisać tekst własny: rozprawkę na temat "Czy wybór przyszłej szkoły jest dla gimnazjalistów trudną decyzją". W tym zadaniu mieli uwzględnić cechy gimnazjalistów oraz możliwości i konsekwencje wyboru. Uczniowie mieli także wymienić trzy różne sposoby legalnego wpływania obywateli na decyzje władz gminy i ocenić, który z nich jest najbardziej i najmniej skuteczny.
Bez problemu
Większość z uczniów, z którymi rozmawiała TVN24 uważa, że test był łatwy.
- W tym roku nie było żadnej trudnej rozprawki. Temat raczej podpasował każdemu. Nie trzeba było specjalnie znać lektur. Wydawał się bardzo przyjazny - mówił jeden z gimnazjalistów. - W rozprawce nie trzeba było podawać żadnych potwierdzeń, argumentów literackich, żadnych autorów, żadnych książek. Wszystko na zasadzie własnych odczuć - dodał drugi uczeń.
W rozprawce nie trzeba było podawać żadnych potwierdzeń, argumentów literackich, żadnych autorów, żadnych książek. Wszystko na zasadzie własnych odczuć. gimnazjalista
Bez zakłóceń
Test z wiedzy humanistycznej trwał dwie godziny. Dla uczniów z dysfunkcjami (np. dysleksją) jego czas mógł być przedłużony o dodatkową godzinę. Wszyscy uczniowie w Polsce rozwiązywali taki sam test. Prace zostały zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Krzysztof Konarzewski powiedział, że nie odebrano żadnych sygnałów o zakłóceniach.
W środę kolejny test
W środę uczniowie pisać będą drugą część egzaminu - test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w czwartek trzecią - test z języka obcego. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.
Arkusz testu rozwiązywanego przez gimnazjalistów jest dostępny na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24