"Taśmy prawdy" Renaty Beger doskonale nadają się do pokazania obłudy PiS - uważa rzecznik Samoobrony Mateusz Piskorski. Dlatego jego partia wykorzysta je w swoich klipach wyborczych.
Jesienią zeszłego roku telewizja TVN w programie "Teraz My" upubliczniła nagrania z ukrytej kamery. Zarejestrowały one jak Wojciech Mojzesowicz (wówczas minister w kancelarii premiera, obecnie minister rolnictwa) i wiceprezes PiS Adam Lipiński - w okresie kryzysu w koalicji - rozmawiali z posłanką Samoobrony Renatą Beger. Rzomowy dotyczyły m.in. stanowiska dla niej w ministerstwie rolnictwa, w zamian za przejście do PiS.
- Pokażemy jak PiS prowadzi politykę, jakich ludzi promuje i w jaki sposób. Ludzie powinni wiedzieć na kogo głosują, na jakich ludzi - powiedział Piskorski.
We wtorek prezydent powołał na ministra rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza. Nominacja tego polityka, skonfliktowanego z Andrzejem Lepperem na stanowisko, które zgodnie z umową koalicyjną obsadzać miała Samoobrona, uznana została przez polityków tej partii za dowód zerwania przez PiS koalicji.
Premier powiedział w trakcie nominacji, że PiS oczekiwało na "merytoryczne propozycje" ze strony Samoobrony, co do obsady stanowiska ministra rolnictwa, ale - jak zaznaczył - "nie doczekało się". Kandydatem Samoobrony do resortu rolnictwa był Krzysztof Sikora.
- Premier powiedział, że Sikora nie był przygotowany merytorycznie, a przecież PiS wcześniej proponował stanowisko ministra rolnictwa pani Beger, osobie która ma dużo niższe wykształcenie niż Sikora. Dlatego chcemy pokazać obłudę PiS i obłudę premiera - mówił rzecznik Samoobrony.
Taśmy posłanki Beger zostały już wcześniej poddane twórczej interpretacji przez słynny krakowski kabaret - Piwnicę pod Baranami. "Piosenka o negocjacjach", której za tekst posłużył zapis nagranej rozmowy, na stałe weszła do repertuaru Piwnicy. Jej dyrektor artystyczny Piotr Ferster po przemierze podkreślał, że spotkała się z dużym uznaniem publiczności.
Autorem muzyki jest młody piwniczny artysta Adrian Konarski, autor m.in. ścieżki dźwiękowej filmu "Pręgi".
To pierwszy od dawna taki tekst, który Piwnica zinterpretowała, co wpisało się w jej starą tradycję. Słynne są piosenki kabaretu, którym za tekst posłużyły np. prasowe wywiady z prof. Marianem Koniecznym o marszałku Koniewie czy chociażby dekret o stanie wojennym.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl