Drogowcy rozpoczęli kolejny etap prac na placu Bankowym. Tym razem zajmą się remontem chodników i posadzą zieleń. W kilku miejscach beton zastąpią kwiaty, krzewy i drzewa. Nowe rabaty pojawią się w rejonie pomnika Juliusza Słowackiego i Błękitnego Wieżowca.
Stołeczny ratusz poinformował w czwartek o rozpoczęciu kolejnego etapu prac na placu Bankowym. Urzędnicy chcą zmienić to miejsce, ale postanowili wdrażać poprawki stopniowo, a nie w ramach jednej, dużej przebudowy. Poprzednio drogowcy zajmowali się budową drogi dla rowerów oraz rampy dla wózków, posadzili także kilkanaście drzew po obu stronach placu i wyremontowali część chodników.
Kolejny etap skupia się na zieleni i estetyce oraz potrzebach pieszych. W pierwszej kolejności wyremontowany zostanie chodnik po zachodniej stronie placu Bankowego. Stara i pofalowana betonowa nawierzchnia zostanie wymieniona na eleganckie płyty z granitu.
Następnie ruszą nasadzenia. W planach jest posadzenie 30 nowych drzew - dębów, platanów, jesionów, czereśni i klonów w dwóch odmianach. Dodatkowo, w miejscu zbędnej betonowej nawierzchni posadzone zostaną kwiatowe kompozycje. Zieleńce zajmą miejsce wyłączonych z ruchu powierzchni i wysepek na obrzeżach parkingu, pojawią się też wzdłuż drogi dla rowerów. "Lokalizacja i kształt tych zieleńców są spójne z koncepcją zmian na placu Bankowym wypracowaną w konsultacjach społecznych. Projekt zieleni powstawał w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, który także miał wpływ na dobór gatunków roślin" - podaje ratusz w komunikacie.
Kosmos wokół Słowackiego
Metamorfozę przejdzie centralna część placu, gdzie stoi pomnik Juliusza Słowackiego. Drogowcy w porozumieniu z Zarządem Transportu Miejskiego połączą dwa dotychczasowe przystanki autobusowe w jeden, z którego będą odjeżdżały wszystkie linie. Dzięki tej zmianie "odzyskane" zostanie dodatkowe miejsce na nasadzenia oraz nowy układ chodników.
W osi pomnika powstanie nowa rabata kwiatowa, obsadzona kosmosem (inaczej onętkiem). "Kosmos to roślina z rodziny astrowatych z płatkami w odcieniach bieli, różu i fioletu, osiągająca wysokość do 1,2 metra i bardzo wytrzymała. Jej potoczna nazwa, 'warszawianka', wywodzi się prawdopodobnie stąd, że była pierwszą rośliną, która zakwitła na gruzach zniszczonej stolicy" - tłumaczą urzędnicy.
Zapowiadają też, że w bezpośrednim otoczeniu postumentu zostanie skuty cały beton. Od strony jezdni zastąpią go krzewy, a przy samym cokole będą rosły dalie.
Większa rabata i róża prezydenta Starzyńskiego
Po wschodniej stronie placu, gdzie znajdują się przystanki tramwajowe, stacja metra oraz pomnik prezydenta Stefana Starzyńskiego, również wyremontowany zostanie chodnik. Na całej długości, czyli od alei "Solidarności" do ulicy Senatorskiej beton ustąpi miejsca granitowej kostce. Będzie też więcej zieleni, za sprawą powiększenia rabaty pod Błękitnym Wieżowcem. W planach jest też zasadzenie na niej drzew oraz róż, w tym ich pomarańczowej odmiany o nazwie Prezydent Stefan Starzyński.
"Diametralnie swój wygląd zmieni również skwer przy budynku pod adresem plac Bankowy 4. Teren ten został już wstępnie przygotowany do prac przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Już za chwilę pojawią się tam hortensje bukietowe, trawy ozdobne i byliny" - wylicza ratusz.
Ruszyło rozkuwanie betonu
W czwartek rozpoczęły się prace związane z remontem chodnika i rozkuwaniem betonu. Ich wykonawcą jest miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. "W czasie prac budowlanych będą obowiązywać drobne zmiany w komunikacji miejskiej oraz ograniczenia w korzystaniu z parkingu na placu Bankowym w rejonie ulicy Elektoralnej" - ostrzegają urzędnicy.
Po usunięciu betonu, terenem zajmie się specjalistyczna firma zieleniarska, która zostanie wybrana w publicznym przetargu. Jej zadaniem będzie posadzenie nowych drzew, traw i krzewów oraz montaż małej architektury.
"Niewykluczone, że pierwsza partia nasadzeń, po stronie zachodniej, pojawi się już na wiosnę" - podaje ratusz. "Jeśli nie uda się ich wykonać w całości przed letnimi upałami, to te po stronie wschodniej placu, zostaną dokończone już przy umiarkowanych jesiennych temperaturach. Wszystko w trosce o to, aby rośliny jak najlepiej przyjęły się w gruncie" - zastrzegają urzędnicy.
Koncepcja zmian na placu Bankowym
Przypomnijmy, że w ramach konsultacji społecznych w 2023 roku powstała koncepcja zmian na placu Bankowym. Przez trzy tygodnie przygotowywali ją wspólnie specjaliści, społecznicy oraz grupa mieszkańców. Główne postulaty, który wypracowano na warsztatach to uspokojenie ruchu, likwidacja parkingu, wprowadzenie większej ilości zieleni, a także symboliczne zaznaczenie muru getta, który tędy przebiegał.
O jej szczegółach pisaliśmy w tekście: Deptak zamiast parkingu, Starzyński bliżej ratusza, więcej zieleni. Nowa wizja placu Bankowego.
Autorka/Autor: kk
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy