Autorem rozdziału w książce "Aparat represji w Polsce Ludowej", który ma opisywać współpracę Aleksandra Kwaśniewskiego ze Służbami Bezpieczeństwa jest Piotr Gontarczyk - dowiedział się "Wprost24". Premiera publikacji IPN we wtorek
W kwietniu Janusz Kurtyka, prezes Instytutu, byłego prezydenta nazwał komunistycznym aparatczykiem. Zapowiedział wtedy, że ma dowody na współpracę Kwaśniewskiego z SB, które zostaną przedstawione w publikacji IPN.
Tajemniczy Gontarczyk
Chodzi o periodyk "Aparat represji w Polsce Ludowej". Publikacja jego kolejnej części była od wielu miesięcy przekładana. Początkowo miała ukazać się w maju, później w lipcu. W końcu premiera odbędzie się 1 grudnia, kiedy to w siedzibie IPN będzie można kupić publikację.
Do ostatniej chwili Instytut Pamięci Narodowej nie chciał wyjawić jednak, kto jest autorem rozdziału o Kwaśniewskim. Jak ustalił jednak tygodnik "Wprost", tą tajemniczą osobą jest Piotr Gontarczyk - współautor głośnej książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".
W 2000 roku Sąd Lustracyjny uznał, że były prezydent złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne - nie był agentem SB. Wątpliwości rozstrzygnął na korzyść lustrowanego.
IPN publikuje
Jak czytamy na stronie IPN, głównym celem periodyku jest "pogłębienie, skoordynowanie oraz upowszechnienie prac badawczych dotyczących aparatu represji w PRL". Pismo podzielone jest na kilka działów obejmujących: metodologię, struktury, dokumenty, wspomnienia funkcjonariuszy (w publikacji pod nazwą "w oczach własnych"), biogramy, recenzje i materiały bibliograficzne.
Redaktorem naczelnym periodyku jest dr Zbigniew Nawrocki – dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. W skład zespołu redakcyjnego wchodzą Sławomir Cenckiewicz, Antoni Dudek, Adam Dziurok, Wojciech Frazik, Piotr Gontarczyk, Mariusz Krzysztofiński, Janusz Kurtyka oraz Krzysztof Szwagrzyk.
Źródło: wprost.pl, Radio Zet, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24