Konsternacja wokół zaplanowanego na piątek odsłonięcia tablicy w Stoczni Gdańskiej. Chodzi o tablicę pamiątkową, która w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych ma upamiętnić 30. rocznicę strajku i udział w nim Lecha oraz Jarosława Kaczyńskich. Jak wyjaśniał w TVN24 Karol Guzikiewicz ze stoczniowej Solidarności, będzie na niej napisane, że bracia Kaczyńscy "strajkowali razem ze stoczniowcami", a nie "przebywali" w Stoczni, jak można było przeczytać na zaproszeniu.
W piątek w Stoczni Gdańskiej odbędą się uroczystości zorganizowane przez NSZZ "Solidarność", w których wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Osobno rocznicę obchodzić będą inni uczestnicy historycznego strajku, z Lechem Wałęsą na czele.
W poniedziałek Wałęsa opublikował w internecie zdjęcie zaproszenia na uroczystość. Jest tam napisane, że w programie zaplanowano między innymi "odsłonięcie tablicy Śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 r.". Wałęsa skomentował to we wpisie na Twitterze: "Brzmi dumnie: 'Przebywali w hali'".
"Zaproszenie jest trochę niefortunne"
Tego samego dnia odpowiedział mu Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej, który opublikował w internecie projekt tablicy, gdzie słowo "przebywali" jest zamienione na "strajkowali".
"To jest prawdziwy projekt tablicy która będzie odsłonięta - Wałęsa się myli" - napisał.
W środę rano sprawę tablicy i zaproszeń Guzikiewicz wyjaśniał w rozmowie w TVN24.- Zaproszenie jest trochę niefortunne - powiedział. - Przede wszystkim nie przebywali [bracia Kaczyńscy - przyp. red.], a strajkowali - dodał. Zaznaczył, że "zrobił się niepotrzebny szum medialny", a także pokazał projekt tablicy, na której ma być napisane "W tym budynku w sierpniu 1988 roku strajkowali razem ze stoczniowcami o przywrócenie NSZZ "Solidarność" śp. prezydent Lech Aleksander Kaczyński oraz premier RP Jarosław Kaczyński".Guzikiewicz podkreśił, że jest to tablica informacyjna, a nie pamiątkowa. Pytany, czy nie żal mu, że nadchodzące obchody będą podzielone, odpowiedział że "na pewno żal".
"Stocznia 4.0. Nowy początek"
Uroczystości organizowane przez Solidarność odbędą się pod hasłem "Stocznia 4.0. Nowy początek" w Hali nr 26 "Ubotownia" na wyspie Ostrów w Gdańsku. W uroczystościach, które poświęcone będą również przedstawieniu planów rozwoju terenów stoczniowych na wyspie Ostrów, udział wezmą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Oddzielne obchody 38. rocznicy Sierpnia '80 organizuje też część sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i twórców strajku w sierpniu 1980 r. - Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Józef Przybylski oraz Lech Wałęsa. Uroczystości te współorganizuje Komitet Obrony Demokracji i miasto Gdańsk. Hasło przewodnie obchodów rocznicy brzmi "Porozumienie".
Obchody pod hasłem "Porozumienie" rozpoczną się przed godz. 10 wspólnym, wraz z Lechem Wałęsą, złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Następnie, o godz. 16.30, rozpocznie się przejście ulicami Gdańska spod budynku Sądu Okręgowego w okolice siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. Do przemarszu ma w jego trakcie dołączyć Lech Wałęsa. Obchody te o godz. 18 zakończy wiec przed budynkiem ECS.
Wśród inicjatorów tych obchodów są także m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski, jeden z założycieli Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall, twórca graficznego znaku Solidarności Jerzy Janiszewski, obrońca więźniów politycznych w czasach PRL Jacek Taylor, lider pomorskiego KOD Radomir Szumełda oraz byli aktorzy Teatru Wybrzeże, zaangażowani w działalność antykomunistyczną - Jerzy Kiszkis i Halina Winiarska.
Strajk w 1988 roku
W maju 1988 roku odbył się na terenie stoczni dziesięciodniowy strajk jej młodych pracowników. Na fali podobnych wystąpień w całym kraju, również w Gdańsku, 2 maja protest rozpoczęli stoczniowcy żądający zalegalizowania Solidarności. Po jego rozpoczęciu wraz z Lechem Wałęsą przyjechali tam między innymi Lech i Jarosław Kaczyńscy. Lech Kaczyński został wtedy powołany na stanowisko rzecznika Komitetu Strajkowego.
Dzień później przybyli tam wysłannicy Episkopatu Polski - Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Wielowieyski. Rozpoczęły się negocjacje z władzami stoczni. W międzyczasie oddziały ZOMO symulowały szturm na zakład. Po 10 dniach komitet zdecydował o zakończeniu strajku, bez zawarcia porozumienia.
Protestujący w zwartym pochodzie, w milczeniu, opuścili stocznię i udali się do kościoła św. Brygidy.
Autor: akw//now / Źródło: nszz-stocznia.pl, tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Mike Peel / Wikipedia (CC BY SA 3.0)
Temat: NSZZ "Solidarność"