Konsternacja wokół zaplanowanego na piątek odsłonięcia tablicy w Stoczni Gdańskiej. Chodzi o tablicę pamiątkową, która w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych ma upamiętnić 30. rocznicę strajku i udział w nim Lecha oraz Jarosława Kaczyńskich. Jak wyjaśniał w TVN24 Karol Guzikiewicz ze stoczniowej Solidarności, będzie na niej napisane, że bracia Kaczyńscy "strajkowali razem ze stoczniowcami", a nie "przebywali" w Stoczni, jak można było przeczytać na zaproszeniu.
W piątek w Stoczni Gdańskiej odbędą się uroczystości zorganizowane przez NSZZ "Solidarność", w których wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Osobno rocznicę obchodzić będą inni uczestnicy historycznego strajku, z Lechem Wałęsą na czele.
W poniedziałek Wałęsa opublikował w internecie zdjęcie zaproszenia na uroczystość. Jest tam napisane, że w programie zaplanowano między innymi "odsłonięcie tablicy Śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 r.". Wałęsa skomentował to we wpisie na Twitterze: "Brzmi dumnie: 'Przebywali w hali'".
"Zaproszenie jest trochę niefortunne"
Tego samego dnia odpowiedział mu Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej, który opublikował w internecie projekt tablicy, gdzie słowo "przebywali" jest zamienione na "strajkowali".
"To jest prawdziwy projekt tablicy która będzie odsłonięta - Wałęsa się myli" - napisał.
W środę rano sprawę tablicy i zaproszeń Guzikiewicz wyjaśniał w rozmowie w TVN24. - Zaproszenie jest trochę niefortunne - powiedział. - Przede wszystkim nie przebywali [bracia Kaczyńscy - przyp. red.], a strajkowali - dodał. Zaznaczył, że "zrobił się niepotrzebny szum medialny", a także pokazał projekt tablicy, na której ma być napisane "W tym budynku w sierpniu 1988 roku strajkowali razem ze stoczniowcami o przywrócenie NSZZ "Solidarność" śp. prezydent Lech Aleksander Kaczyński oraz premier RP Jarosław Kaczyński". Guzikiewicz podkreśił, że jest to tablica informacyjna, a nie pamiątkowa. Pytany, czy nie żal mu, że nadchodzące obchody będą podzielone, odpowiedział że "na pewno żal".
To jest prawdziwy projekt tablicy która będzie odsłonięta - Wałęsa się myli https://t.co/J4pQvXmEsP
— Karol Guzikiewicz (@guzikiewicz) 28 sierpnia 2018
"Stocznia 4.0. Nowy początek"
Uroczystości organizowane przez Solidarność odbędą się pod hasłem "Stocznia 4.0. Nowy początek" w Hali nr 26 "Ubotownia" na wyspie Ostrów w Gdańsku. W uroczystościach, które poświęcone będą również przedstawieniu planów rozwoju terenów stoczniowych na wyspie Ostrów, udział wezmą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Oddzielne obchody 38. rocznicy Sierpnia '80 organizuje też część sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych i twórców strajku w sierpniu 1980 r. - Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Józef Przybylski oraz Lech Wałęsa. Uroczystości te współorganizuje Komitet Obrony Demokracji i miasto Gdańsk. Hasło przewodnie obchodów rocznicy brzmi "Porozumienie".
Obchody pod hasłem "Porozumienie" rozpoczną się przed godz. 10 wspólnym, wraz z Lechem Wałęsą, złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Następnie, o godz. 16.30, rozpocznie się przejście ulicami Gdańska spod budynku Sądu Okręgowego w okolice siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. Do przemarszu ma w jego trakcie dołączyć Lech Wałęsa. Obchody te o godz. 18 zakończy wiec przed budynkiem ECS.
Wśród inicjatorów tych obchodów są także m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek pomorski Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski, jeden z założycieli Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall, twórca graficznego znaku Solidarności Jerzy Janiszewski, obrońca więźniów politycznych w czasach PRL Jacek Taylor, lider pomorskiego KOD Radomir Szumełda oraz byli aktorzy Teatru Wybrzeże, zaangażowani w działalność antykomunistyczną - Jerzy Kiszkis i Halina Winiarska.
Strajk w 1988 roku
W maju 1988 roku odbył się na terenie stoczni dziesięciodniowy strajk jej młodych pracowników. Na fali podobnych wystąpień w całym kraju, również w Gdańsku, 2 maja protest rozpoczęli stoczniowcy żądający zalegalizowania Solidarności. Po jego rozpoczęciu wraz z Lechem Wałęsą przyjechali tam między innymi Lech i Jarosław Kaczyńscy. Lech Kaczyński został wtedy powołany na stanowisko rzecznika Komitetu Strajkowego.
Dzień później przybyli tam wysłannicy Episkopatu Polski - Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Wielowieyski. Rozpoczęły się negocjacje z władzami stoczni. W międzyczasie oddziały ZOMO symulowały szturm na zakład. Po 10 dniach komitet zdecydował o zakończeniu strajku, bez zawarcia porozumienia.
Protestujący w zwartym pochodzie, w milczeniu, opuścili stocznię i udali się do kościoła św. Brygidy.
Autor: akw//now / Źródło: nszz-stocznia.pl, tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Mike Peel / Wikipedia (CC BY SA 3.0)