- Efektem pracy zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania sporu wokół TK, którą będzie mógł wykorzystać Sejm - poinformował w poniedziałek szef zespołu prof. UW, dr hab. Jan Majchrowski.
- Przez te ostatnie 2 tygodnie, czyli od powołania zespołu ekspertów, miała miejsce wizyta pana (Thorbjørna - red.) Jaglanda, przewodniczącego Rady Europy, który spotkał się z marszałkiem Sejmu. Byłem zaproszony na to spotkanie. Pan Jagland interesował się pracami zespołu ekspertów, udzieliłem stosownej informacji, czemu ten zespół ma służyć - powiedział Majchrowski.
Jeden całościowy dokument
Majchrowski powiedział w poniedziałek podczas konferencji w Sejmie, że członkowie zespołu przygotowali swoje analizy dot. opinii Komisji Weneckiej.
- Pracowaliśmy, chociaż nie spotykaliśmy się na posiedzeniach. Spotkanie podsumowujące ostatnie dwa tygodnie nastąpiło dopiero w piątek, ale członkowie zespołu opracowywali w formie pisemnej swoje analizy dotyczące opinii Komisji Weneckiej. Dzięki temu na piątkowym, przedłużającym się posiedzeniu, mogliśmy dokończyć to, co dotyczy opinii Komisji Weneckiej i ustaliśmy sposób procedowania w dalszych tygodniach naszej pracy - powiedział. - Będziemy dążyli do tego, żeby efektem naszej pracy był jeden, całościowy dokument. Ustaliliśmy sobie, że ten dokument będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część to będzie merytoryczna propozycja rozwiązania zaistniałej sytuacji, taka propozycja, która może być normatywnie skonsumowana przez Sejm - stwierdził.
- Część druga, to będzie uzasadnienie tej propozycji. W drugiej części będziemy się bardzo szeroko odnosić do różnych opinii, które się pojawiły w tej mierze, ale zwłaszcza do opinii wyrażonej przez Komisję Wenecką - dodał.
- Finalny dokument przyjmiemy w ramach konsensu, który powinien powstać w komisji. Dyskusja między nami, rozmowy merytoryczne, nie polityczne, które prowadziliśmy, wskazują, że taki konsens jest do osiągnięcia w naszej komisji - poinformował Majchrowski. Dodał, że członkowie zespołu zbiorą się po raz kolejny 11 maja.
Dwa miesiące prac
Majchrowski podkreślił, że zespół na ten moment nie ma konkretnej propozycji wyjścia z kryzysu, bo to by było "zbyt szybko", ale ma jej pewne elementy. Dodał, że trudno mu mówić o konkretnej dacie zakończenia prac, ale myśli, że "okres najwyżej dwóch miesięcy to bardzo ostateczny horyzont". - Ostatnie spotkanie, które mamy w kalendarzu to 9 czerwca, ale to nie znaczy, że nie możemy szybciej - powiedział.
Szef zespołu stwierdził też, że w kraju nie obowiązują dwa systemy prawne. - Jedne normy, które są sprzeczne z innymi, muszą wypierać inne. Faktem jest, że grozi nam sytuacja, w której różne organy państwa mogą się opierać na interpretacji co do obowiązywania prawa - dodał. Ocenił, że dlatego powołano zespół, aby "przyciąć przyszłe negatywne tego skutki". - Gdyby nie widziano takiego zagrożenia, to taki zespół by nie powstał - stwierdził.
Majchrowski poinformował też, że zespół nie ma ściśle określonych ram co do ustawy, więc może proponować rozwiązania na gruncie zmiany konstytucji. - W toku ostatniej dyskusji stwierdziliśmy, że tam gdzie uznamy, że właściwa byłaby zmiana przepisów konstytucji, to to zasygnalizujemy. Nie chcemy być jednak maksymalistami, bo obawiamy się, że to się skończy na niczym - powiedział.
Zespół odpowiedzią na opinię Komisji Weneckiej
Zespół został powołany w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii wydanej na początku marca Komisja podkreśliła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów. Eksperci wchodzący w skład zespołu to, poza Janem Majchrowskim: prof. UJK dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, prof. UEK dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, prof. UWr dr hab. Maciej Marszał, sędzia SN w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. UKSW dr hab. Bogumił Szmulik, prof. UW dr hab. Jarosław Szymanek.
Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24