Premier Beata Szydło w czwartek po południu przybyła do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej. Na spotkaniu ma zostać omówiona między innymi kwestia sankcji wobec Rosji oraz temat migracji. Przed szczytem szefowa rządu spotkała się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej.
Oglądaj wydanie specjalne na temat szczytu w TVN24 BiS.
Po tym spotkaniu Beata Szydło wraz z innymi szefami rządów i państw weźmie udział w spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim oraz będzie uczestniczyć w pierwszej sesji roboczej szczytu.
W dalszej kolejności Szydło spotka się z brytyjską premier Theresą May.
Tematy szczytu
Wśród tematów rozmów podczas szczytu UE, który potrwa do piątku, są między innymi decyzja w sprawie uruchomienia wzmocnionej współpracy w obronności, zielone światło dla przedłużenia sankcji wobec Rosji, a także ustalenie procedury przeniesienia z Londynu dwóch unijnych agencji: do spraw leków oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.
Unijni przywódcy mają też omówić kwestie migracji oraz handlu.
Wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański podkreślił, że kluczowe elementy dyskusji szefów państw i rządów w Brukseli dotyczyć będą polityki migracyjnej na Morzu Śródziemnym oraz planów UE w zakresie bezpieczeństwa i polityki obronnej.
Jak zaznaczył, nie widać szans na postęp w sprawie polityki azylowej UE, w odniesieniu do której "stanowiska państw członkowskich są całkowicie rozbieżne". Zdaniem wiceministra szczyt może tylko "zaapelować o dalsze prace nad tym zagadnieniem, a biorąc pod uwagę, że prace trwają już prawie rok, to jest trochę mało".
Kwestia sankcji
Szymański podkreślił również, że Polska oczekuje, że Rada Europejska da zielone światło w sprawie przedłużenia sankcji UE wobec Rosji.
- Polityka rosyjska wobec Ukrainy, w Donbasie i na Krymie, się nie zmieniła, więc nie ma żadnych przesłanek, by zmieniać reżim sankcyjny wobec tego kraju – powiedział Szymański.
Przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE w piątek rano w Brukseli zaplanowano spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier, z nowym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
- Spotkanie z prezydentem Francji zostało uzgodnione kilka dni temu. Miało się odbyć w czwartek, ale ze względu na kryzys rządowy w Paryżu zostało przeniesione - powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata jednego z krajów unijnych.
Autor: tas/ja / Źródło: PAP