Prezydent Andrzej Duda podjął w środę decyzję o podpisaniu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - poinformował w środę Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP.
- Pan prezydent po konsultacjach z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta, po dodatkowych opiniach prawnych podjął decyzję o podpisaniu dzisiaj uchwalonej ustawy - oświadczył Szczerski.
Dodał jednocześnie, że prezydent Duda zdecydował o "skróceniu terminów, podpisaniu tej ustawy w najkrótszym możliwym terminie na osobisty wniosek i po rozmowie z panem premierem [Mateuszem Morawieckim - przyp. red.], który złożył tę prośbę w imieniu większości parlamentarnej".
Ekspresowe tempo w parlamencie
Nowelizacja wniesiona do Sejmu w środę rano jako projekt rządowy była uchwalana w trybie pilnym. Przed południem uchwalił ją Sejm, po południu zajął się nią Senat - najpierw Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, potem cała Izba.
Nowelizacja uchyla artykuł 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i artykuł 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".
W uzasadnieniu zmian w noweli o IPN podkreślono, że "bardziej efektywnym sposobem ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych".
Krytyka ze strony Izraela i USA
To już druga nowela ustawy o IPN uchwalona w tym roku. Poprzednia - ze stycznia - której projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości w intencji walki ze sformułowaniami typu "polskie obozy śmierci", wywołała krytykę między innymi ze strony Izraela i USA. To w niej znalazły się uchylone obecną zmianą ustawy przepisy karne za zniesławianie Polski.
Autor: pk//now / Źródło: TVN24, PAP