Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 mają ruszyć od piątku. Na konferencji szefa kancelarii premiera, pełnomocnika rządu do spraw szczepień Michała Dworczyka, szefa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego oraz podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Anny Goławskiej ogłoszono między innymi harmonogram szczepień oraz zasady zgłaszania się na szczepienia przeciwko koronawirusowi.
W 509 szpitalach węzłowych trwają szczepienia grupy zero, czyli personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego, niemedycznego oraz administracji) oraz rodziców wcześniaków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 80 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 70 lat, nauczyciele oraz służby mundurowe. Zapisy na szczepienia mają ruszyć 15 stycznia.
W środę po południu odbyła się konferencja prasowa szefa kancelarii premiera i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anny Goławskiej.
i
Relacja odświeża się automatycznie
16:30
Zakończyła się konferencja. Dziękujemy za uwagę, dobrego wieczoru.
16:29
Goławska o kontroli punktów szczepień: Będą realizowane przez NFZ w sytuacji, gdy będzie podejrzenie nieprawidłowości.
16:28
Dworczyk o szczepieniach nauczycieli: Zostaną zaszczepieni jako osoby z grupy pierwszej.
16:26
Dworczyk o "walce o szczepionki": Tak, jesteśmy na wojnie z pandemią.
Pytanie dotyczyło wypowiedzi Wojciecha Maksymowicza, byłego ministra zdrowia i posła Porozumienia. - Jesteśmy na wojnie. Umierają dziesiątki tysięcy ludzi. Przywództwo w tej wojnie musi być takie jak wojenne - mówił Maksymowicz w TVN24.
Maksymowicz: Jesteśmy na wojnie. Umierają dziesiątki tysięcy ludzi. To jest walka o życie
16:25
Dworczyk o publikacji spodziewanego rozporządzenia ws. szczepień: Rozporządzenie zostanie opublikowanie w terminie kilkunastu, kilkudziesięciu godzin. Nie umiem odpowiedzieć precyzyjnie.
16:24
Dworczyk o szczepieniach w weekend: Każdy z punktów będzie mógł maksymalnie zamówić 30 dawek na tydzień. 30 dawek to na tyle mało, że jestem przekonany, że absolutna większość punktów będzie realizowała szczepienia od poniedziałku do piątku.
16:24
Dworczyk o znoszeniu obostrzeń dla osób zaszczepionych: Status osoby zaszczepionej będzie obowiązywał po przyjęciu drugiej dawki.
16:22
Dworczyk o liczbie punktów do szczepień: Jest ponad 200 gmin, które nie mają swojego punktu szczepień. To zazwyczaj tak zwane obwarzanki, które otoczone są przez większe miasta. Tam nie ma sensu, aby tworzyć na siłę punkty szczepień.
16:21
Jak zarejestrować się przez infolinię i przez eRejestrację? Filmy instruktażowe
16:20
Dworczyk o terminie uruchomienia sześciu tysięcy punktów szczepień: Uruchomionych zostanie tyle punktów, ile punktów zgłosi, na dany dzień, sloty na szczepienie. Jeżeli jakiś z tych sześciu tysięcy punktów na poniedziałek 25 stycznia nie zgłosi żadnego slotu, to oznacza to, że nie uruchomi się tego dnia.
16:18
Czas na rundę pytań od dziennikarzy.
16:18
Kuczmierowski: Spodziewamy się i nie możemy doczekać się szczepień powszechnych. Jesteśmy gotowi na dystrybucje do wszystkich punktów szczepień. Liczymy, że w kolejnych tygodniach i miesiącach dostawy szczepionki do Polski będą rosnąć.
16:17
16:16
Kuczmierowski: Martwi nas bardzo wysoka liczba strat. Na ten moment mamy 818 utraconych szczepionek. Wiemy, że część problemów wynika z mechanicznych uszkodzeń fiolek. Takie rzeczy się zdarzają, chociaż prosimy, aby unikać takich incydentów. Po drugie, to kwestie związane z nieszczelnością fiolek. Będziemy to wyjaśniać z producentami. Kolejnym problemem jest pobranie szóstej dawki szczepionki. Te straty bardzo nas niepokoją.
16:14
Kuczmierowski: Każdorazowo pilnujemy, aby zamówienia były dostarczane precyzyjnie. Wiemy, że sa różne problemy z doliczeniem się.
16:13
Kuczmierowski: W przyszłym tygodniu zaczniemy szczepić pacjentów drugą dawką. Stąd ważne jest trzymanie bufora, gwarantującego bezpieczeństwo zapewnienia dwóch dawek.
16:11
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19?
16:11
Kuczmierowski: Nasz system dystrybucji dociera do około 600 lokalizacji.
16:09
Kuczmierowski: Nie ograniczamy żadnych zamówień składanych przez szpitale.
16:09
Kuczmierowski: Do Polski do tej pory przyjechało 1 051 830 szczepionek.
16:08
Mówi prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
16:06
Goławska: Stworzyliśmy elektroniczny system zgłaszania działań nieporządanych szczepionki. System ruszy od 15 stycznia.
16:04
Goławska: System e-rejestracji to przełom w Polsce. Takiego systemu, w którym widzimy w każdym podmiocie, jakie są wolne terminy, jeszcze nie było.
16:03
Goławska: Dotychczas karty szczepień gromadzone były w gabinetach, w formie papierowej. Teraz jest możliwość elektronicznego wypełnienia tej karty.
16:03
Rejestracja na szczepienia
16:02
Goławska: E-skierowania w większości wystawiane będą automatycznie. Posiadając numer PESEL osób, które są szczepione, możemy wystawić takie skierowanie, które będą dostępne między innymi na internetowym koncie pacjenta.
16:01
Głos zabiera podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Anna Goławska.
16:00
16:00
Dworczyk: Od 15 stycznia uruchomiony na stronie gov.pl/szczepimysie zostanie system informacyjny na temat procesu szczepień.
15:58
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się?
- Wejdź na stronę gov.pl/szczepimysie - Wypełnij formularz - Potwierdź zgłoszenie - Gdy rozpocznie się Twój etap, otrzymasz maila o wystawionym e-skierowaniu - Zarejestruj się na szczepienie
Jak zgłosić chęć zaszczepienia się?
15:55
Najważniejsze daty w harmonogramie szczepień przypomina dziennikarz "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński:
15:52
Dworczyk: Zarejestować się na szczepienie można trzema kanałami: poprzez infolinię 989, osobiście w punkcie szczepień (zwykle to nasz POZ) oraz internetowo (pacjent.gov.pl).
15:50
15:49
Dworczyk: Liczba punktów szczepień w Polsce to aktualnie 5994. W miastach punktów jest dużo więcej, w mniejszych gminach zwykle jest to jeden punkt.
Dworczyk: liczba punktów szczepień w Polsce to aktualnie 5994
15:48
Dworczyk: Zdolności operacyjne do szczepień, które zbudowaliśmy, to 3,7 miliona miesięcznie. Ze względu na ograniczenia w dostawie, powoduje to, że nie wykorzystujemy naszych wszystkich zdolności w zakresie szczepień. Wierzymy, że szczepionki będą docierać do Polski coraz szerszym strumieniem.
15:44
Dworczyk: Ilość dostarczonych szczepionek determinuje, ile szczepionek możemy przekazać do punktów szczepień.
15:43
Dworczyk: Z harmonogramu wynika, że do Polski do końca pierwszego kwartału dotrze nieco powyżej 6 milionów dawek szczepionek dwóch producentów: Pfizer i Moderna. Dzięki temu zaszczepimy około 3 milionów osób. Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, w którym będą zarejestrowane wszystkie 6 tysięcy punktów szczepień. Każdy z tych punktów będzie miał wystawiony slot, czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie.
Dworczyk: z harmonogramu wynika, że do Polski do końca pierwszego kwartału dotrze nieco powyżej 6 milionów dawek szczepionek
15:42
Dworczyk: Przedstawiamy dziś harmonogram na cały pierwszy kwartał (styczeń-marzec - red.) 2021 roku.
15:41
Dworczyk: Od 25 stycznia szczepić się zacznie grupa, która liczy 4,62 miliona osób. W grupie 80+ jest 1,75 miliona osób, a w w grupie 70-79 jest 2,87 miliona osób.
15:39
Dworczyk: 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia. Szczepienie seniorów rozpocznie się w 5994 punktach
15:38
Dworczyk: 22 stycznia to termin otwarcia rejestracji dla osób powyżej 70. roku życia.
15:38
Dworczyk: W najbliższy piątek, 15 stycznia, otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia oraz formularz zgłoszenia szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.
Dworczyk: 15 stycznia otwieramy rejestrację dla osób powyżej 80. roku życia
15:38
Dworczyk: W tym tygodniu wchodzimy w kluczowy etap szczepień, zaczynamy szczepienia masowe.
15:37
Dworczyk: Nasz model szczepień jest podobny do biegu długodystanowego - cały czas konsekwentnie posuwamy się naprzód.
Dworczyk: kraje w ramach UE przyjęły dwa różne modele funkcjonowania
Dworczyk: Polska w Unii Europejskiej, pod względem szczepień, jest czwartym krajem.
15:35
Dworczyk: Na godzinę 15 sytuacja wygląda tak, że zaszczepiono 337 tysięcy, prawie 338 tysięcy osób, do punktów szczepień dostarczono ponad 483 tysiące dawek, zutylizowano 818 dawek.
Dworczyk: do 13 stycznia zaszczepiono prawie 338 tysięcy osób
15:34
Głos zabiera szef KPRM, rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk.
Dzień dobry! Lada moment rozpocząć się ma konferencja szefa kancelarii premiera i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka, prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Anny Goławskiej.
Szczepienia są darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W przypadku szczepionki firm Pfizer/BioNTech drugą dawkę podaje się po co najmniej 21 dniach, a szczepionki Moderny - po 28 dniach.