TVN24 | Polska

"Ten tydzień zamykamy bilansem ponad 1,4 mln wykonanych szczepień"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Dworczyk: w najbliższym tygodniu dojedzie do Polski mniej o 1,1 mln szczepionekTVN24
wideo 2/24
TVN24Dworczyk: w najbliższym tygodniu dojedzie do Polski mniej o 1,1 mln szczepionek

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w niedzielę wieczorem na Twitterze statystyki dotyczące szczepień w ostatnim tygodniu. Przekazał, że w ciągu ostatnich siedmiu dni podano ponad 1,4 miliona dawek, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to 1,2 miliona. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował natomiast, że w poniedziałek do Polski ponad milion szczepionek różnych firm.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Ten tydzień zamykamy bilansem ponad 1,4 mln wykonanych szczepień. W poprzednim tygodniu było 1,2 mln. W sumie ponad 10,3 mln.#szczepimysie" - napisał na Twitterze minister zdrowia.

Kuczmierowski o planowanych poniedziałkowych dostawach

O planowanych dostawach szczepionek w najbliższym tygodniu poinformował w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

- Prawdopodobnie Pfizer dostarczy jutro milion 295 tysięcy szczepionek. Spodziewamy się też dostawy 67 tysięcy szczepionek od AstryZenki i około sto tysięcy Johnson & Johnson – przekazał prezes Kuczmierowski. Przyznał, że zgodnie z deklaracjami przekazanymi przez producentów, w nadchodzącym tygodniu dostawy będą mniejsze o około 1,1 miliona niż wcześniej planowano.

Jak wyjaśnił, w piątek miało dotrzeć 268 tysięcy szczepionek od AstraZeneki, a dojedzie w poniedziałek 67 tysięcy. W tym tygodniu - jak wskazał - planowano jeszcze 800 tysięcy szczepionek od tego producenta, ale ich nie będzie. Kuczmierowski podał też, że w poniedziałek miało być około 200 tysięcy szczepionek od Johnson & Johnson, a będzie około 100 tysięcy.

Mniejsze dostawy

Informację o zmniejszeniu dostaw przedstawił w sobotę szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Mówił jednak, że mniejsze dostawy nie będą miały wpływu na proces rejestracji. Od poniedziałku rusza rejestracja dwóch roczników każdego dnia - 26 kwietnia dla osób w wieku 46 i 47 lat.

Dworczyk: w najbliższym tygodniu dojedzie do Polski mniej o 1,1 mln szczepionekTVN24

Dworczyk zapewniał też, że podanie drugich dawek szczepionek nie jest zagrożone. Deklarował również, że osoby powyżej 60. roku życia nadal mogą dowiadywać się o możliwość przyspieszenia terminu otrzymania preparatu.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: