TVN24 | Polska

Od wtorku osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypę

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Od wtorku osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypę
Od wtorku osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypęTVN24
wideo 2/5
TVN24Od wtorku osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się na grypę

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że od wtorku osoby pełnoletnie będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Dodał, że w tej chwili agencja rezerw strategicznych dysponuje "dość dużą liczbą szczepionek przeciw grypie, ale na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje".

Od wtorku wszystkie osoby pełnoletnie będą mogły za dramo zaszczepić się przeciwko grypie - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w tej chwili agencja rezerw strategicznych dysponuje "dość dużą liczbą szczepionek przeciw grypie, ale na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje". - Do niedawna ta refundacja obejmowała osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, medyków, służby mundurowe, ale widzimy, że blisko trzy tysiące punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Milion szczepionek w Agencji Rezerw Strategicznych

- Każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia, może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień, i poprosić o zaszczepienie. Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad milion szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać - zapewnił.

W świetle obowiązującego do tej pory przepisu szczepionka przeciw grypie w sezonie 2021/2022 przeznaczona była z refundacją dla 13 grup osób wskazanych do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem grypy przez wykonywane obowiązki zawodowe (w tym m.in. osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), miejsce pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, odziały opieki długoterminowej) lub wiek (osoby powyżej 75 lat).

Szczyt zachorowań na grypę co roku obserwuje się późną jesienią i zimą.

Medycy zachęcają do szczepień przeciwko grypie i COVID-19
Medycy zachęcają do szczepień przeciwko grypie i COVID-19TVN24

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości