Planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID-19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna - napisał premier w poście informującym o oczekiwanych szczepionkach. Mateusz Morawiecki przypomniał, że będą one dobrowolne i darmowe.
Z badań sondażowych, przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Grupy LUX MED, wynika, że 52 procent Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19. Zachęcaniem Polaków do szczepień przeciwko COVID-19 rząd zamierza się intensywnie zajmować w kolejnych tygodniach i miesiącach.
Premier obiecuje kampanię, która "rozwieje wszelkie obawy"
Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowy wieczór napisał na swoim profilu na Facebooku, że "planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID-19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna". "Będzie ona poprzedzona kampanią informacyjną, która zapewni Państwu wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego procesu i, na co liczę najbardziej, rozwieje wszelkie obawy i nieprawdziwe informacje" - wyjaśnił.
Przypomniał, że szczepionki będą dobrowolne i darmowe i przekazał, że proces rejestracji placówek, które będą przeprowadzać szczepienia rusza już w piątek 4 grudnia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szczepionka może nie dać "odporności zbiorowej w stu procentach", ale "zupełnie zmieni obraz tej pandemii"
Morawiecki wskazał, że procedura szczepień to "cztery proste kroki": rejestracja online, zgłoszenie do punktu szczepień, samo szczepienie i obserwacja po nim oraz powtórzenie procesu szczepienia po upływie 21 dni, bez konieczności ponownej rejestracji.
Szef rządu napisał, że w pierwszej kolejności szczepionki otrzymają seniorzy powyżej 60. roku życia oraz pracownicy służby zdrowia i służb mundurowych. "Nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień, ale za ich pomocą chcemy osiągnąć jedno - ochronić przed wirusem wszystkich Polaków" - wskazał.
O tym, jak dokładnie wyglądać będzie proces szczepień, premier mówił na środowej konferencji.
Planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID 19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna....
Posted by Mateusz Morawiecki on Thursday, December 3, 2020
Do wpisu premier dołączył nagranie wyjaśniające między innymi, że nasz kraj podpisał umowy na dostawy szczepionek z firmami Pfizer-BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca, a umowy dotyczą dostawy 45 milionów dawek szczepionki, "po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje". Szczepienia będą realizowane w stacjonarnych POZ-ach oraz innych stacjonarnych placówkach medycznych, a także przez mobilne zespoły szczepiące i centra szczepienne w szpitalach rezerwowych.
Spot zakończono apelem: "Bądź odporny. Zaszczep się".
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19 doktor Paweł Grzesiowski podczas czwartkowej audycji w Radiu ZET zwrócił uwagę, że "jeśli rozpoczniemy szczepienia w lutym, to one będą trwać co najmniej rok". - Nie miejmy złudzeń, zaszczepienie 20 czy nawet 30 milionów ludzi, bo tyle musielibyśmy w Polsce zaszczepić, żeby wirus przestał być tak groźny jak w tej chwili, zajmie co najmniej rok - powiedział.
"Zanotować w kalendarzu jako rok nienormalny". 2021 "musimy planować z ograniczeniami"
Autorka/Autor: akw/adso
Źródło: tvn24.pl