Strażnik Orderu Virtuti Militari spoczął na Powązkach

Polska

Aktualizacja:

Setki osób - rodzina, przyjaciele i kombatanci - uczestniczyły w sobotę w pogrzebie gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego - Kanclerza Kapituły Orderu Virtuti Militari, który zginął 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem. Generał spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Pogrzeb poprzedziła msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Przy nakrytej biało-czerwona flagą trumnie wartę pełnili żołnierze. Na fladze leżała generalska czapka. W homilii nabożeństwa podkreślono, że dla generała honor i bezgraniczna służba ojczyźnie były najwyższymi wartościami.

Płk Michał Kamiński żegnał generała Nałęcz-Komornickiego w imieniu Kapituły Orderu Virtuti Militari. - Panie generale, żegnamy cię w imieniu oficerów korpusu jasnogórskiego, prosząc Jasnogórską Panią, hetmankę oręża polskiego, by raczyła cię wprowadzić do garnizonu niebieskiego. Spoczywaj w pokoju, czołem panie generale - powiedział Kamiński.

"Pozostaniesz na kartach historii"

Panie generale, żegnamy cię w imieniu oficerów korpusu jasnogórskiego, prosząc Jasnogórską Panią, hetmankę oręża polskiego, by raczyła cię wprowadzić do garnizonu niebieskiego. Spoczywaj w pokoju, czołem panie generale. płk Michał Kamiński

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych, oddano trzy salwy honorowe. Trumna z ciałem gen. Nałęcz-Komornickiego spoczęła w rodzinnym grobowcu.

Żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej

Stanisław Nałęcz-Komornicki urodził się w lipcu 1924 r. w Warszawie. Przed wojną działał w harcerstwie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził plutonem na Starym Mieście i Powiślu. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy. Następnie oficer I Armii LWP. Uczestniczył w walkach o Wał Pomorski, Kołobrzeg i Berlin. Był dwukrotnie ranny.

Był członkiem m.in. Związku Pisarzy Polskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 1993 r. - powołany przez prezydenta - pełnił funkcję kanclerza Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2008 r. rozpoczął czwartą kadencję na tym stanowisku. CZYTAJ WIĘCEJ

tka/mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl