Straż Graniczna staje przed sądem. Za odmowy uchodźcom wjazdu do Polski


Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie toczyło się i toczy w sumie kilkadziesiąt postępowań dotyczących skarg uchodźców, którym Straż Graniczna odmówiła zgody na wjazd do Polski i przyznania ochrony międzynarodowej. Jak ustalił portal tvn24.pl, niemal połowę tych spraw, które WSA już rozstrzygnął, Straż Graniczna przegrała.

W 2017 roku zarejestrowano 34 sprawy przeciwko Straży Granicznej, 12 skarg zostało oddalonych bądź odrzuconych, 11 czeka jeszcze na rozstrzygnięcie, 11 skarg sędziowie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uznali za zasadne - wynika z informacji przekazanych nam przez sędzię WSA Ewę Marcinkowską.

- Orzecznictwo WSA nie jest jednolite - oceniła rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Agnieszka Golias, odnosząc się do tych danych. - W analogicznych sprawach skargi są oddalane, a sąd przyjmuje argumentację Straży Granicznej. Skorzystamy zatem z możliwości złożenia skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego - zapowiedziała.

Czeczeni, Tadżykowie, obywatele Armenii

Większość skarg na postępowanie funkcjonariuszy Straży Granicznej było efektem akcji "Adwokaci na Granicy". W marcu 2017 roku 14 prawników z Okręgowej Izby Adwokackiej pojechało na przejście graniczne w Terespolu, by pomóc uchodźcom w uzyskaniu prawa pobytu w naszym kraju. Dysponowali pełnomocnictwami do reprezentowania 26 osób z grupy 151 cudzoziemców (78 osób dorosłych i 73 dzieci), którzy tego dnia pojawili się na przejściu w Terespolu.

Nikt wówczas nie wjechał do Polski, choć niektórzy - dzięki pomocy adwokatów - mieli przygotowane wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Bezprawie na granicy?
Bezprawie na granicy?TVN 24

"Większość z cudzoziemców deklarowała ekonomiczny charakter swojej podróży, część osób odmawiała podawania szczegółów, ograniczając się jedynie do stwierdzenia adwokat" - takie wyjaśnienia Straż Granicznej możemy przeczytać w uzasadnieniu do wyroku WSA w sprawie skargi na postępowanie strażników granicznych.

Terespol jest najczęściej wybieranym przejściem granicznym przez osoby, które chcą starać się o status uchodźcy w naszym kraju na podstawie przepisów o ochronie międzynarodowej. Od lat przez to przejście starają się wjechać do Polski uciekający przed prześladowaniami, represjami albo wojną - głównie Czeczeni, Tadżykowie, obywatele Armenii.

Niektórzy, granicę próbują przekroczyć wielokrotnie. Uchodźca z Czeczenii, bohater kilku reportaży magazynu "Polska i świat" takich prób zaliczył 28.

60 procent wniosków mniej

W 2016 roku wnioski o ochronę międzynarodową do placówki Straży Granicznej w Terespolu złożyło 8,3 tysiąca cudzoziemców, w 2017 roku - już tylko 1,9 tysiąca. Statystyki Straży Granicznej, jak i Urzędu do spraw Cudzoziemców, wskazują, że o ile w latach poprzednich w skali całego kraju złożono około 11 tysięcy wniosków, to w 2017 roku było ich o 60 procent mniej.

- Na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu odnotowaliśmy spadek ruchu granicznego. Spadła również liczba osób wyrażających wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium RP - poinformowała rzeczniczka SG.

Wnioski o ochronę międzynarodową złożone do Straży Granicznej
Wnioski o ochronę międzynarodową złożone do Straży Granicznej Wnioski o ochronę międzynarodową złożone do Straży Granicznej

Prawnicy reprezentujący uchodźców, eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wskazują na bardzo restrykcyjne - ich zdaniem - podejście funkcjonariuszy Straży Granicznej.

- Z naszych obserwacji wynika, że wnioski o ochronę międzynarodową nie są właściwie rejestrowane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej - podkreśliła w rozmowie z tvn24.pl mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram pomagająca czeczeńskim uchodźcom. - Strażnicy nie chcą słyszeć tego, co do nich mówią uchodźcy - dodała.

A uchodźcy, jak podkreślają adwokaci, mówią wyraźnie, że ich życie jest zagrożone. - Z rozmów funkcjonariusze Straży Granicznej sporządzają tylko notatki, które są jednostronną wersją rozmowy. Naszym zdaniem powinien być sporządzony protokół podpisany przez wnioskującego. Brak takich protokołów był między innymi podstawą naszych skarg do WSA - wyjaśniła Gregorczyk-Abram.

Również raport Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowany we wrześniu 2016 roku wskazywał, że pobieżne rozmowy z funkcjonariuszami granicznymi nie pozwalają na odpowiednią identyfikację osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Straż Graniczna z kolei twierdzi, jak czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA, że cudzoziemcy "często instruują się, jakich sformułowań używać w rozmowie z funkcjonariuszem SG w celu przekroczenia granicy. Takie słowa-klucze to między innymi azyl i uchodźca".

Poniżej europejskiej średniej

Urzędowe statystyki pokazują, że tylko co dziesiąty cudzoziemiec, który w ubiegłym roku - uciekając przed prześladowaniami, represjami albo wojną, złożył w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową - otrzymał zgodę na pobyt w naszym kraju.

Na 5 tysięcy wniosków, jak informuje Urząd do spraw Cudzoziemców, pozytywne decyzje przyznano w ubiegłym roku 520 obcokrajowcom. Najwięcej obywatelom Ukrainy (276 osób), Rosji (87), Tadżykistanu (35) i Syrii (29 osób). W 2016 roku ochronę międzynarodową w Polsce otrzymało 334 cudzoziemców, co oznacza, że pozytywnie rozpatrzono zaledwie 2,7 procent złożonych wniosków.

Obywatele Ukrainy, po Rosjanach, są też na czele listy cudzoziemców, którym Straż Graniczna odmawia wjazdu do Polski. W 2017 roku takich przypadków było ponad 29 tysięcy. Niemal połowa odmów była związana - jak podaje Straż Graniczna - z "brakiem odpowiedniej dokumentacji uzasadniającej cel i warunki pobytu".

Przyznany w Polsce status uchodźcy
Przyznany w Polsce status uchodźcy Przyznany w Polsce status uchodźcy

Średnia europejska w uznawalności wniosków uchodźczych to 50 procent - podkreślał doktor Jacek Białas z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - W szeregu spraw prowadzonych przez HFPC władze albo nie badały w odpowiedni sposób okoliczności, że dana osoba była torturowana, albo wskazywano wręcz, że były to zwykłe czynności operacyjne, nie mające charakteru prześladowania - wskazał ekspert Fundacji.

"Kontrolujemy 60 tysięcy osób"

- Ochraniamy zewnętrzną granicę Unii Europejskiej i to na nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Każdego dnia na kierunku wjazdowym kontrolujemy około 60 tysięcy osób - wyjaśniała rzeczniczka SG.

- W każdym przypadku bardzo skrupulatnie przestrzegając przepisów, szczególnie dokładnie weryfikujemy cel wjazdu i pobytu cudzoziemca w Polsce, bo to jedno z podstawowych zadań Straży Granicznej podczas kontroli granicznej i stanowi bardzo istotny element zapewnienia bezpieczeństwa państwa - tłumaczyła.

- Jeśli cudzoziemiec nie spełnia określonych warunków w prawie, a cel wjazdu jest inny niż poszukiwanie w Polsce ochrony, to otrzymuje on decyzję o odmowie wjazdu - zaznaczała podporucznik Golias.

Konwencja genewska i unijna relokacja

Uchodźcy wjeżdżają do naszego kraju na mocy Konwencji Genewskiej oraz Ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony i Ustawy o cudzoziemcach. Premier Mateusz Morawiecki przyznawał w styczniu po rozmowach z szefem Komisji Europejskiej Junckerem w Brukseli, że "nasze reguły przyznawania na przykład azylu są niezwykle surowe, bo na palcach jednej ręki dosłownie czy w przenośni można policzyć, ile takich zezwoleń azylowych udzielono".

Jednocześnie rząd nie zgodził się na unijny mechanizm relokacji uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy dostali się do Grecji i Włoch. Unia Europejska w 2015 roku zdecydowała, że 160 tysięcy osób zostanie rozdzielone pomiędzy wszystkie państwa członkowskie. Rząd Ewy Kopacz zgodził się na przyjęcie około 7 tysięcy uchodźców. Od tego czasu przesiedlono 25 tysięcy osób, w tym ani jednej do Polski.

Koniec relokacji
Koniec relokacji tvn24

Autor: Piotr Jaźwiński //now / Źródło: tvn24pl

Pozostałe wiadomości

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Papież Franciszek w oświadczeniu, przygotowanym wcześniej i opublikowanym w niedzielę przez służby prasowe Watykanu, przekazał, że z "ufnością kontynuuje kurację". W najnowszym komunikacie o jego stanie zdrowia poinformowano, że miał "spokojną noc" i odpoczął". Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Papież z "ufnością kontynuuje kurację"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Nie wszystkim obywatelom USA podoba się polityka prowadzona przez Donalda Trumpa. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które ma pokazywać masowy protest na ulicach Filadelfii przeciwko decyzjom prezydenta. Miasto się zgadza - ale tego dnia ludzie wyszli tam na ulice z innego powodu.

Protest w Filadelfii przeciwko Trumpowi? Co się tu nie zgadza

Protest w Filadelfii przeciwko Trumpowi? Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

W przededniu trzeciej rocznicy inwazji zbrojnej, w nocy z soboty na niedzielę, armia rosyjska użyła do ataku na Ukrainę 267 dronów - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Takiej liczby wrogich bezzałogowców wojsko ukraińskie nie odnotowało od początku agresji.  

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Największy atak od początku agresji. Rosja wysłała ponad 250 dronów

Źródło:
PAP, Suspilne, NV

Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, stwierdził w sobotę, że nie wyobraża sobie wysłania polskiego wojska do Ukrainy. - Z chęcią wysłałbym do pomocy państwu ukraińskiemu polskich przedsiębiorców, którzy mogliby odbudowywać potencjał Ukrainy - dodał podczas wystąpienia w Świnoujściu.

Nawrocki: nie wysłałbym do Ukrainy polskiego wojska, tylko przedsiębiorców

Nawrocki: nie wysłałbym do Ukrainy polskiego wojska, tylko przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Niemcy w niedzielę wybierają nowy parlament. Wyborcy, którzy pytani byli o swoje polityczne decyzje na ulicach, wspominają między innymi o skrajnie prawicowej partii AfD. Niektórzy uważają ją za "ostatnią nadzieję" dla Niemiec, inni za zagrożenie i ugrupowanie z faszystowską retoryką. Uprawnionych do głosowania jest 59,2 mln Niemców, w sondażach prowadzi blok partii chadeckich CDU/CSU.

AfD jako "ostatnia nadzieja" czy "zagrożenie dla Niemiec". Co mówią niemieccy wyborcy

AfD jako "ostatnia nadzieja" czy "zagrożenie dla Niemiec". Co mówią niemieccy wyborcy

Źródło:
TVN24, PAP

Mieszkaniec Józefowa nad Wisłą wyszedł z domu. Kiedy po trzech godzinach nie wrócił, jego żona zawiadomiła policję. Policjanci znaleźli mężczyznę stojącego w nurcie rzeki. Był osłabiony, trafił do szpitala.

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Wyszedł z domu i zaginął. Stał w lodowatej rzece, gdy go znaleźli

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. Byłego więźnia obozu Auschwitz, historyka i dziennikarza, współtwórcę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN żegnali podczas prywatnej uroczystości bliscy, przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych. - Marian, choć niewielki posturą, był naprawdę twardy, odważny i przekonany o swojej misji. Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił Piotr Wiślicki, przyjaciel zmarłego i przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Pożegnanie Mariana Turskiego. "Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce"

Pożegnanie Mariana Turskiego. "Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce"

Źródło:
PAP

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Hunter Schafer, transpłciowa gwiazda popularnego serialu młodzieżowego "Euforia", oznajmiła, że ​​w jej nowym paszporcie amerykańskim widnieje informacja o niej jako o mężczyźnie. Schafer przekazała, że przy wypełnianiu dokumentów zaznaczyła płeć żeńską - podała BBC.

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Nowy paszport zszokował gwiazdę "Euforii". "Nie wierzyłam, że to się naprawdę wydarzy"

Źródło:
BBC

Mieszkaniec Rzyków w powiecie andrychowskim stracił przytomność. Natychmiast zareagowali pozostali mieszkańcy budynku, którzy pod nadzorem strażaka po służbie prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, tworząc "łańcuch przeżycia".

36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi

36-latek zasłabł, reanimowali go na zmianę sąsiedzi

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl