Stopnie alarmowe na terenie całej Polski. Nowe zarządzenie premiera

Autor:
asty/tr
Źródło:
TVN24
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24
wideo 2/4
TVN24W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych

Drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE–CRP będą obowiązywały do 15 maja. Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające ich obowiązywanie – podało w piątek wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

"Drugi stopień alarmowy (BRAVO) i trzeci CRP (CHARLIE–CRP) będą obowiązywały do 15 maja. Premier podpisał dziś zarządzenie w tej sprawie. Stopień alarmowy BRAVO jest związany z sytuacją geopolityczną. Natomiast stopień CRP w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" – napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem stopnie alarmowe miały obowiązywać do 30 kwietnia.

Stopnie alarmowe w Polsce

Stopień CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. "Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu" - wyjaśniało wcześniej RCB.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez RCB, stopień alarmowy BRAVO zobowiązuje Policję, Straż Graniczną oraz Żandarmerię Wojskową do noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Ponadto należy przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych oraz zapewnić personel na wypadek zdarzeń terrorystycznych.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 roku stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki może to zrobić szef MSWiA, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie szefa rządu.

Autor:asty/tr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości