Na stronie Sejmu pojawił się stenogram z piątkowego posiedzenia Sejmu oraz protokół z głosowania nad budżetem. Protokół ten nie jest imienny - podana jest tylko liczba osób za i przeciw ustawie.
Wyniki głosowania bez imion i nazwisk posłów
Według protokołu z głosowania nad budżetem, za zagłosowało 234 posłów, zaś przeciw - dwóch. Nikt nie wstrzymał się od głosu, a nie głosowało 224 posłów.
Na stronie Sejmu znajduje się również skan odręcznego zapisu wyników liczenia głosów z podpisami posłów sekretarzy.
Zazwyczaj protokoły z głosowań są imienne - dzięki temu można dowiedzieć się, w jaki sposób zagłosował poseł w danej sprawie. W tym przypadku podano jedynie liczbę posłów za i przeciw ustawie, oraz tych, którzy wstrzymali się od głosu lub w ogóle nie zagłosowali.
W Regulaminie Sejmu, art. 176 ust. 2 stanowi, że do sprawozdania stenograficznego powinny być załączone imienne wykazy wyników głosowań.
Kryzys w Sejmie
W piątek posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z obrad posła PO Michała Szczerby. Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka Sejmu w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. został uchwalony budżet na 2017 r. W piątek wieczorem przed Sejmem zebrała się manifestacja zorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji - demonstranci m.in. blokowali drogi wyjazdowe. Posłowie opozycji do dziś są na sali sejmowej. Jak poinformował Grzegorz Schetyna, chcą blokować salę plenarną do następnego posiedzenia Sejmu, czyli 11 stycznia. Szefowie klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej i PSL wystosowali wspólne pismo do marszałka Sejmu, w którym domagają się zwołania "zgodnego z regulaminem Sejmu i konstytucją" posiedzenia Sejmu na 20 grudnia. Oczekują też "przywrócenia możliwości wykonywania przez media ich konstytucyjnego prawa informowania opinii publicznej o prawach parlamentu RP".
Autor: mart/sk / Źródło: TVN 24, PAP