Polska

"Stanowimy jedną rodzinę, która nazywa się Polska". Wielkanocne święcenie w Krakowie

Polska

"Stanowimy jedną rodzinę, która nazywa się Polska". Wielkanocne święcenie w Krakowie
tvn24Pogoda nie sprzyjała

Tradycyjnie w Wielką Sobotę przed Bazyliką Mariacką w Krakowie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poświęcił wielkanocne pokarmy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył mieszkańcom miasta i turystom życzenia świąteczne.

Uroczystość rozpoczęła się w padającym śniegu, jednak zakończyła się przy słonecznej pogodzie. Uczestnicy uroczystości uznali to za wstawiennictwo św. Józefa, od 300 lat patronującego Krakowowi.

Słowo od kardynała

- Dobrych świąt wszystkim, wesołych świąt! Alleluja – życzył zebranym kard. Stanisław Dziwisz. - Wielka Sobota to jest wielkie spotkanie krakowian i turystów. Właściwie cała Polska patrzy na nas i z Rynku Głównego pragniemy przekazać najlepsze życzenia wszystkim rodakom w Polsce i na świecie – powiedział metropolita. Zachęcił wszystkich, którzy przygotowali wielkanocne koszyczki, do podzielenia się ich zawartością z innymi. - W ten sposób stanowimy jedną rodzinę, która nazywa się Polska. Aby tak zawsze było, przy tej okazji życzę tej jedności, abyśmy rzeczywiście radowali się z naszej Ojczyzny, ze zjednoczenia i cieszyli się z tego imienia Polska, które jest nam wszystkim drogie – apelował Dziwisz. - Nam potrzeba trochę takiego zatrzymania się, refleksji i pokoju, bo dziś ten pokój jest zagrożony (…) w bliskości nas na Ukrainie, ale także, jak słyszeliśmy, w Kenii - dodał. - To straszna sprawa, że w naszym wieku jeszcze takie rzeczy się dokonuje – powiedział kardynał nawiązując do mordu na chrześcijańskich studentach. - Oby Pan sprawił, aby w całym świecie zapanowała radość, pokój i życie - zakończył. Kard. Dziwisz poświęcił nie tylko przyniesione przez krakowian koszyczki z wielkanocnym jadłem, ale i stół przygotowany przez krakowskiego restauratora Jacka Ładzińskiego. Na stole znalazły się wędliny, jajka, ciasta i chlebowe kukiełki – wszystkie przeznaczone dla podopiecznych Braci Albertynów.

Czas dla rodziny i bliskich

Oprócz tego wśród uczestników uroczystości rozdano 500 jajek i 500 kukiełek lisieckich od prezydenta miasta.

- Mając świadomość wszystkich przeciwności losu, na jakie każdy z nas się natyka, chciałem państwu po prostu życzyć wszystkiego dobrego, zdrowych, spokojnych świąt, abyście nie zważali na owe przeciwności, ale spędzili ten czas z rodziną, z bliskimi, w spokoju, w miłości. Wszystkiego dobrego – powiedział do zebranych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Pieśń do śpiewania w Wielkanoc?

Przy okazji tegorocznego święcenia zrodziła się u prowadzących spotkanie o. Leona Knabita i Waldemara Domańskiego inicjatywa przygotowania pieśni wielkanocnej, którą można by śpiewać w polskich domach przy wielkanocnych stołach. - Niechżesz te pieśni podkreślają nasze cechy narodowe – optymizm, radość, poczucie humoru – nawoływał animator krakowskich lekcji śpiewania Waldemar Domański, a o. Leon Knabit żartobliwie podawał przykład takiej pieśni – "Sto lat", która według niego jest śpiewana przy różnych okolicznościach, nawet na stypie. Za rok krakowianie mają przekonać się, czy udało się znaleźć lub stworzyć taką wielkanocną pieśń. Krakowianie i turyści mogli odwiedzić także odbywające się po drugiej stronie Sukiennic Targi Wielkanocne i ocenić pokaz wielkanocnych stołów regionalnych, przygotowany we współpracy z Małopolskim Oddziałem Doradztwa Rolniczego.

Autor: mk//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości