Nie żyje Stanisław Kogut, były senator PiS

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP, GORLICE24.pl
Fakty TVNByły senator PiS i jego syn zatrzymani przez CBA

Nie żyje Stanisław Kogut, były senator - przekazał w niedzielę późnym popołudniem w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł. Informację o śmierci byłego senatora Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nowosądeckiego potwierdził także jego znajomy Wiktor Durlak. Jak podają lokalne media, były senator był zakażony koronawirusem.

Informację o śmierci Stanisława Koguta przekazał we wpisie na Twitterze Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze.

Informację o śmierci byłego senatora PiS z okręgu nowosądeckiego potwierdził Polskiej Agencji Prasowej także Wiktor Durlak, znajomy Stanisława Koguta. Przyznał, że informację uzyskał od rodziny zmarłego.

O śmierci Koguta piszą także lokalne media. Portal GORLICE24.pl podał, że zmarł on w niedzielę w szpitalu w Gorlicach, w którym przebywał w związku z zakażeniem koronawirusem.

PAP

"Jak słyszał o czyimś nieszczęściu, starał się pomóc"

Koguta wspominali w niedzielę politycy. - Bardzo jest mi przykro z powodu śmierci Stanisława Koguta. Wiele lat współpracowaliśmy razem. Serdecznie współczuję rodzinie, bo przecież 67 lat to jeszcze młody wiek. Zrobił w swoim życiu wiele dobrego - powiedziała posłanka PiS Anna Paluch.

Kogut 67 urodziny obchodziłby 29 października tego roku.

Jak dodała posłanka, "każdy człowiek popełnia błędy, ale pamiętamy wszystkie jego inicjatywy, które służyły bardzo wielu osobom – chorym, niepełnosprawnym, młodym i starszym". - Bardzo mi przykro, że odszedł - przyznała.

Posłanka Barbara Bartuś z Prawa i Sprawiedliwości oceniła zaś, że były senator był ważnym i znanym działaczem PiS w regionie. Przyznała też, że usunął się na bok swojego środowiska politycznego, po tym jak został oskarżony przez prokuraturę.

- W tej chwili jesteśmy w szoku. Chorował wcześniej, ale prawdopodobnie główną przyczyną jego śmierci jest COVID-19. Był osobą, która nie raz pomagała innym. Jak słyszał o czyimś nieszczęściu, starał się pomóc. Dziś okazuje się, że w tym trudnym czasie umiera osoba tak u nas znana. Nie ma mocnych na tę chorobę - powiedziała Bartuś.

Zmarłego wspomniał także lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

"W gorlickim szpitalu zmarł Stanisław Kogut, wieloletni senator z Małopolski. Dobry, ciepły człowiek. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie" - napisał na Twitterze.

Były senator z PiS

Stanisław Kogut urodził się 29 października 1953 roku w Białce Niżnej w województwie małopolskim. Od lat 70. był pracownikiem PKP, a w latach 2000 – 2005 był członkiem rady nadzorczej PKP SA. Od 1989 r. działał w kolejarskiej "Solidarności".

Na senatora został wybrany w 2005 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nowosądeckim. W wyborach w 2007 ponownie uzyskał mandat senatorski. Także w wyborach w 2011 został ponownie wybrany z listy PiS do izby wyższej parlamentu. Wyborcze zwycięstwo powtórzył w 2015 roku.

Odszedł z partii po tym, jak pod koniec stycznia 2018 r. usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące przyjęcia korzyści majątkowych. Nie przyznał się do winy. Po zarzutach Senat nie zgodził się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie go, o co wnioskowała prokuratura. Został wówczas senatorem niezrzeszonym. W wyborach w 2019 roku nie udało mu się wywalczyć reelekcji.

W styczniu 2020 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego senatora. Było to związane ze śledztwem dotyczącym wielomilionowych łapówek, prowadzonym przez agentów z krakowskiej delegatury CBA.

Autor:akr//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP, GORLICE24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP