Arcybiskup powoła komisję w sprawie księdza Jankowskiego. "Prowadzenie postępowania karnego jest niemożliwe"

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
"Nie atakujemy Kościoła, atakujemy pedofilię wśród księży w Kościele"
"Nie atakujemy Kościoła, atakujemy pedofilię wśród księży w Kościele"tvn24
wideo 2/6
tvn24"Nie atakujemy Kościoła, atakujemy pedofilię wśród księży w Kościele"

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź powoła na życzenie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie komisję, która zbada zarzuty wykorzystywania seksualnego nieletnich stawiane księdzu prałatowi Henrykowi Jankowskiemu. Tak wynika z pisma z kurii archidiecezji gdańskiej wysłanego do Barbary Borowieckiej, która twierdzi, że kiedy była dzieckiem, ksiądz Jankowski miał ją molestować seksualnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

O tym, że w gdańskiej kurii zostanie powołana kościelna komisja, dowiedziała się Barbara Borowiecka, którą - kiedy była dzieckiem - miał molestować prałat Henryk Jankowski. 17 kwietnia otrzymała ona pismo z kurii archidiecezji gdańskiej. Jej kanclerz, ksiądz Rafał Dettlaff, poinformował w nim, że Nuncjatura Apostolska w Warszawie, "uznając, iż zasadnym jest wyjaśnienie sprawy księdza Jankowskiego" w trybie przewidzianym przez wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, zwróciła się o to do metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

"Prowadzenie postępowania karnego jest niemożliwe"

Z pisma wynika, że zostanie powołana komisja wyjaśniająca sprawę wieloletniego proboszcza kościoła Świętej Brygidy. Jak tłumaczy w liście ksiądz Dettlaff, jej zadaniem będzie "jedynie zebranie informacji, w aspekcie historycznym, a także moralnym, dotyczących zarzutów stawianych ks. Henrykowi Jankowskiemu", zaś "zgromadzony materiał zostanie przekazany Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie".

Kanclerz kurii przypomniał również, że zgodnie z orzeczeniem Kongregacji Nauki Wiary "prowadzenie postępowania karnego jest niemożliwe".

O sprawie jako pierwszy poinformował portal kwartalnika "Więź". Barbara Borowiecka była bohaterką reportażu Bożeny Aksamit, opublikowanego w grudniu 2018 roku w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej". Borowiecka twierdziła w reportażu, że padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony księdza Jankowskiego.

Głos ofiary
Głos ofiarytvn24

Po publikacji materiału kobieta zgłosiła sprawę do gdańskiej kurii, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. W marcu złożyła do Sądu Okręgowego w Gdańsku pozew przeciwko kurii. Kobieta domaga się przeprosin oraz pół miliona złotych zadośćuczynienia.

W lutym 2019 roku, po oskarżeniach wobec kapelana Solidarności o wykorzystywanie seksualne nieletnich, trzej mężczyźni przewrócili pomnik prałata Henryka Jankowskiego, stojący na skwerze niedaleko kościoła Świętej Brygidy. Prokuratura złożyła w sądzie akt oskarżenia przeciwko nim. Mężczyzn oskarżono o znieważenie pomnika i uszkodzenie mienia, za co grozi do pięciu lat więzienia.

Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymani (wideo z lutego 2019 roku)
Pomnik ks. Jankowskiego obalony w środku nocy. Sprawcy zatrzymaniFakty TVN

Radni miasta Gdańska przegłosowali też uchwały, na podstawie których pomnik księdza Jankowskiego został usunięty ze skweru jego imienia.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości