Polska

Spór o in vitro. "Nie grajmy tą sprawą w czasie wyborów"

Polska

Spór o in vitro. "Nie grajmy tą sprawą w czasie wyborów"
tvn24Goście "Tak jest" dyskutowali o in vitro

- Nie grajmy tą sprawą w czasie wyborów i nie mówmy, że to jedyna szansa, żeby rodzice mieli dzieci - mówiła w "Tak jest" o in vitro Beata Kempa (Solidarna Polska). Jak dodała, jeżeli już ustawa w tej sprawie wpłynęła i ma być dyskutowana w Sejmie, to oczekuje "rzetelnej debaty". - To jest dobrze przemyślana ustawa. Jest dużym kompromisem dla wielu środowisk - przekonywał Sławomir Neumann (PO).

Podpisany przez premier Ewę Kopacz projekt ustawy o leczeniu niepłodności, m.in. metodą in vitro, został skierowany do Sejmu. W myśl projektu z in vitro będą mogły korzystać małżeństwa oraz pary pozostające w nieformalnych związkach.

- Ja bym chciała, żeby odbyła się, może po raz pierwszy rzetelna debata. Bo jeżeli ta ustawa ma być, tak jak inne, dociskana kolanem to uważam, że w tej sprawie popełnicie (PO - red.) duży błąd - powiedziała w "Tak jest" Beata Kempa.

Usłyszeć głos genetyków

Jak dodała, chciałaby usłyszeć "głos genetyków, obok tych wszystkich kwestii teologicznych i światopoglądowych".

- Ale nie ten zakrzyczany, bo najczęściej zakrzykuje się głos genetyków, którzy mówią o zagrożeniach, jeśli chodzi o metodę in vitro. Nie mówi się w ogóle o tym. Nie mówi się też o kwotach, o potężnych gigantycznych pieniądzach w różnych krajach, nie tylko w Polsce, które są przekazywane lub mają być przekazywane na ten cel - wyliczała Kempa.

Przekonywała, że to właśnie przede wszystkim o zagrożeniach "powinni wiedzieć ci, którzy będą poddani tej metodzie".

- Debata o in vitro toczy się od wielu lat w Polsce. Tu też będzie się toczyła - odpowiedział Sławomir Neumann (PO).

Jak dodał, wierzy w to, że "uda się wydyskutować pewien kompromis". - Lepsze jest prawo, które opisuje tę metodę i daje pewne gwarancje niż bezprawie, które jest dzisiaj. Jeżeli tak do tego podejdziemy, to myślę, że jesteśmy w stanie znaleźć kompromis - przekonywał.

"Do końca tej kadencji Sejm uchwali tę ustawę"

W opinii Neumanna in vitro jest rzeczywistością. - Pytanie, czy opiszemy tę rzeczywistość. Czy damy bezpieczeństwo zarodkom, kobietom, czy damy też poczucie spełnienia tym osobom, które mają bardziej konserwatywne poglądy - mówił Neumann.

Dodał, że jest przekonany, iż "do końca tej kadencji Sejm uchwali tę ustawę".

- W takiej czy innej formie. Bo wydaje się, że po tej dyskusji wiele środowisk uważa, że ten argument o tym, że należy wprowadzić uregulowania prawne jest na tyle poważnie brany pod uwagę, że ta chęć pracy będzie znacznie większa niż wcześniej - mówił Neumann.

"Nie grajmy tą sprawą w czasie wyborów"

- Dziś in vitro daje szansę ludziom, którzy nie mają szansy żeby te dzieci mieć - przekonywał w "Tak jest" Sławomir Neumann. - Ale warto też informować o zagrożeniach. Nie można im (rodzicom - red.) o tym nie mówić, bo to jest nieuczciwe - odpowiedziała Beata Kempa.

Zaapelowała także, by tematu in vitro nie wykorzystywać w kampanii. - Nie grajmy tą sprawą w czasie wyborów i nie mówmy, że to jedyna szansa, żeby rodzice mieli dzieci - mówiła posłanka Solidarnej Polski.

Autor: kde//plw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości