SLD: Ujawnić film z zatrzymania Blidy

Janusz Zemke chce jak najszybszego wyjaśnienia sprawy Blidy
Janusz Zemke chce jak najszybszego wyjaśnienia sprawy Blidy
Źródło: TVN24

Klub SLD domaga się upublicznienia filmu z akcji zatrzymania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego posłanki Barbary Blidy w jej domu.

- Nie może być tak, że jak się Olę Jakubowską (była działaczka SLD, podejrzana o korupcję - red.) zatrzymuje, to mamy zaraz z tego film, a dwa miesiące po śmierci Barbary Blidy nikt nie może filmu zobaczyć. Dosyć tego! Domagamy się żeby ten film upublicznić - mówi Janusz Zemke, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD chce poznać wszystkie szczegóły z akcji ABW, w trakcie której była posłanka Sojuszu popełniła samobójstwo.- Mamy do czynienia z ewidentnym pomijaniem pewnych faktów. To jest ewidentne krętactwo - grzmiał Zemke.

Szef klubu SLD Jerzy Szmajdziński zaznaczył, że pierwotnie koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann informował, że 6 minutowa taśma zarejestrowała wszystko co działo się w domu Barbary Blidy. Później okazało się, że są to dwie minuty, a następnie, że kilkanaście sekund. Ostatecznie został zarejestrowany moment "pukania do drzwi" w domu Blidów. - To jest mataczenie - powiedział Szmajdziński.

Jerzy Szmajdziński, chce powołania komisji ds. Blidy

Jerzy Szmajdziński, chce powołania komisji ds. Blidy

Łódzcy prokuratorzy, którzy wyjaśniają okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy, nie stwierdzili dotąd śladów ingerencji w nagranie z zatrzymania jej przez ABW.

Barbara Blida zastrzeliła się pod koniec kwietnia w łazience swojego domu, podczas przeszukania, prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW na zlecenie katowickiej prokuratury chciała przeprowadzić rewizję i zatrzymać ją wraz z innymi osobami w śledztwie w sprawie afery w przemyśle węglowym z lat 90. i wręczania przez śląską bizneswoman Barbarę K. korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne. Blidzie miał być przedstawiony zarzut pomocnictwa przy wręczeniu korzyści majątkowej prezesowi dawnej Rudzkiej Spółki Węglowej.

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: