"Problemem jest odór, który może nie zabija, natomiast jest niezwykle uciążliwy"

[object Object]
Skawina. Domy otoczone fabrykami i śmierdzące powietrzetvn24
wideo 2/3

Podkrakowska Skawina to miejscowość, gdzie domy otoczone są fabrykami, a mieszkańcy przez cały rok wdychają śmierdzące powietrze. Wdychają, protestują i bezradnie rozkładają ręce, bo choć w mieście jest wiele kontroli powietrza - to nic szkodliwego dotąd nie wykryto. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Mieszkańcy Skawiny, miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Krakowa i jednego z najbardziej uprzemysłowionych miast Małopolski od lat niemal codziennie zmagają się z zanieczyszczonym powietrzem.

"Odory i zapachy nie są normalizowane"

Fabryki sąsiadują z domami. Justyna Kruk, przewodnicząca zarządu osiedla Rzepnik, które znajduje się tuż obok jednej z dwóch fabryk w mieście, zwróciła uwagę, że "mieszkańcy notorycznie narzekają na uciążliwy smród". - W lecie zupełnie nie da się otworzyć okien o żadnej porze dnia czy nocy - dodała.

Z uciążliwymi zapachami nie mogą poradzić sobie nie tylko mieszkańcy. Również Inspekcja Środowiska niewiele w tej sprawie może zrobić.

Ryszard Listwan z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie zwrócił uwagę, że w polskich przepisach "odory i zapachy nie są normalizowane". - Nie ma prawnie określonego kryterium, jak je mierzyć - wyjaśnił.

W praktyce oznacza to, że bardzo trudno jest zmusić fabrykę do tego by przestała smrodzić. Dlatego w czerwcu mieszkańcy Skawiny wyszli na ulice. - Dość smrodu z Valeo - wołali. Rzeczniczka fabryki produkującej części samochodowe nie chciała się spotkać z reporterami programu "Czarno na białym".

"Valeo podjęło decyzję o zainstalowaniu w swojej fabryce w Skawinie filtra zimnej plazmy, który udowodnił swoją skuteczność w zmniejszaniu uciążliwego zapachu generowanego przez zakład" - napisano w odpowiedzi na zapytania drogą internetową.

Podkreślono jednak, że "filtr zimnej plazmy znajduje się obecnie na etapie projektowania", a pierwszy taki filtr miałby zostać uruchomiony za około 20 tygodni.

Mieszkańcy Skawiny boją się jednak zapachów nie tylko z fabryki Valeo. W mieście działa kilkaset zakładów przemysłowych, które oddziałują na środowisko. - Problemem jest odór, który może nie zabija, natomiast jest niezwykle uciążliwy dla mieszkańców - stwierdziła Justyna Kruk. - Druga sprawa to są te emisje gazowe, co do których nie wiemy, co w nich jest - dodała.

Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego opowiedział o trzech strefach przemysłowych zagrażających mieszkańcom. Na terenie byłej huty aluminium, w której działa wiele przedsiębiorstw, latem gmina zainstalowała własne czujniki lotnych związków organicznych. Wyniki pomiarów wywołały alarm, bo wskazania kilka razy przekroczyły skalę. Stężenie momentami wynosiło 30 000 mikrogramów/m3.

W przypadku rakotwórczego benzenu to tysiąc razy więcej, niż wynosi norma.

Badanie stężenia lotnych związków organicznychtvn24

- Zgłosiliśmy się z tymi wynikami do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i poinformowaliśmy o nich mieszkańców. Inspektorat odpowiedział nam, że te czujniki, które zakupiliśmy są tanie, nie są akredytowane i nie mają odpowiednich certyfikatów, więc na podstawie naszych własnych badań nie można powiedzieć, czy to powietrze jest gorsze, czy nie - powiedział rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Skawina Marcin Kozielski.

Badania Inspekcji Ochrony Środowiska

Inspekcja środowiska zrobiła własne badania. - Oprócz badania benzenu i jego pochodnych, zrobiono badania około dwudziestu lotnych związków organicznych - wyjaśniał Ryszard Listwan.

- Badania trwały przeszło miesiąc - przekazał i jak poinformował, z raportu po badaniu wynika, że poziom zanieczyszczeń jest niski. Zawartość benzenu w powietrzu sięgnęła niecałe 3 miligramy/m3, gdy norma godzinowa wynosi 30.

Badanie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiskatvn24

Te badania nie przekonały jednak mieszkańców. Domagają się bardziej szczegółowych analiz. Łukasz Kurlit ocenił, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie na miesiąc stałego monitoringu na kominach zakładów. Szef krakowskiej ochrony środowiska do tego pomysłu podchodzi sceptycznie, ale jednocześnie przyznał, że podczas badań jednego z zakładów inspektorzy natknęli się na substancje, których w powietrzu być nie powinno.

- Istnieje taka sytuacja, że mogą być emitowane do powietrza substancje, na które nie ma pozwolenia - powiedział Ryszard Listwan.

Pozwolenie na emisję określa, ile i czego może dana fabryka wyemitować do atmosfery. Gdy do fabryki przychodzi kontrola, bada stężenie tylko tych związków, które są w pozwoleniu i nawet jeśli coś zostanie wykryte, jedynym skutkiem jest uruchomienie machiny urzędniczej.

Ryszard Listwan poinformował, że Inspektorat zwrócił się do starosty, żeby zmienić pozwolenie emisyjne. Zapytany, czemu zamiast rozszerzenia pozwoleń nie nakłada się kar na zakład produkcyjny, odparł, że robi tylko to, co może.

- Inspekcja Ochrony Środowiska działa w taki sposób, że można odnieść wrażenie, że nie chodzi o to, by kontrolować wpływ zakładów na środowisko, tylko chodzi o to by tym zakładom za bardzo nie przeszkadzać - ocenił Tomasz Borejza, redaktor naczelny smoglab.pl.

Niepokój wśród mieszkańców Skawiny rośnie. - Najbardziej martwią nas rakotwórcze substancje, których obecność została stwierdzona z wysokim prawdopodobieństwem - zwrócił uwagę Łukasz Kurlit.

"Wiemy o obecności substancji szkodliwych, nie znamy ich stężenia"

W 2018 roku przeprowadzono analizy w Skawinie, w efekcie których Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska skierował pismo do władz miasta. W nim poinformowano, że w powietrzu wykryto benzen i jego pochodne, naftalen, alifatyczne i aromatyczne aldehydy, kwasy i estry.

Stwierdzono też, że zakłady "powodują uciążliwość zapachową dla mieszkańców sąsiednich osiedli". Zalecono także dalsze badania powietrza.

Ryszard Listwan powiedział, że w Skawinie przeprowadzanych jest co roku około 30 kontroli. - Żadna inna gmina tylu nie ma. Jest bezpośrednia współpraca, spotykamy się z burmistrzem i ze służbami - wyliczał.

Władze miasta do tych informacji podchodzą z rezerwą. -Wiemy, że w powietrzu w Skawinie jest coś niefajnego, że znajdują się tutaj lotne substancje organiczne i substancje, które są szkodliwe i trujące dla ludzi, lecz w jakim stężeniu i czy jest ono niebezpieczne, tego nie wiemy - przekazał Marcin Kozielski.

Tomasz Borejza stwierdził, że mieszkańcy Skawiny mają poczucie, że zostali zostawieni sami sobie. - I to, co mówią im instytucje państwowe, nijak się ma do rzeczywistości - dodał.

Osiedle z programu Mieszkanie Plus między fabrykami

Mimo wielu obaw i pytań o jakość życia w Skawinie w rejonie między dwoma zakładami powstanie osiedle z rządowego programu Mieszkanie Plus.

Decyzję w tej sprawie podjęły władze miasta Skawiny. - Zgody i pozwolenia na budowy były wydawane lata temu. Poważne procesy społeczne, badania i zgłoszenia na temat możliwej szkodliwości blisko zanieczyszczeń przemysłowych pojawiły się około dwa lata temu - stwierdził Marcin Kozielski, który nadmienił, że na tego typu budowy pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Mieszkanie Plus nie jest skierowane tylko do mieszkańców Skawiny, więc to mieszkańcy nie tylko Skawiny decydują o tym, gdzie chcą mieszkać i czy chcą skorzystać z programu rządowego - dodał rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Pomiędzy zakładami produkcyjnymi planowana jest budowa osiedla w ramach programu Mieszkanie Plustvn24

We wrześniu Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykorzystując sprzęt z Nowej Zelandii przeprowadził kolejne analizy w Skawinie, ale ich wyników jeszcze nie ujawniono.

Być może one rozwieją obawy mieszkańców.

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24