"Problemem jest odór, który może nie zabija, natomiast jest niezwykle uciążliwy"

[object Object]
Skawina. Domy otoczone fabrykami i śmierdzące powietrzetvn24
wideo 2/3

Podkrakowska Skawina to miejscowość, gdzie domy otoczone są fabrykami, a mieszkańcy przez cały rok wdychają śmierdzące powietrze. Wdychają, protestują i bezradnie rozkładają ręce, bo choć w mieście jest wiele kontroli powietrza - to nic szkodliwego dotąd nie wykryto. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Mieszkańcy Skawiny, miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Krakowa i jednego z najbardziej uprzemysłowionych miast Małopolski od lat niemal codziennie zmagają się z zanieczyszczonym powietrzem.

"Odory i zapachy nie są normalizowane"

Fabryki sąsiadują z domami. Justyna Kruk, przewodnicząca zarządu osiedla Rzepnik, które znajduje się tuż obok jednej z dwóch fabryk w mieście, zwróciła uwagę, że "mieszkańcy notorycznie narzekają na uciążliwy smród". - W lecie zupełnie nie da się otworzyć okien o żadnej porze dnia czy nocy - dodała.

Z uciążliwymi zapachami nie mogą poradzić sobie nie tylko mieszkańcy. Również Inspekcja Środowiska niewiele w tej sprawie może zrobić.

Ryszard Listwan z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie zwrócił uwagę, że w polskich przepisach "odory i zapachy nie są normalizowane". - Nie ma prawnie określonego kryterium, jak je mierzyć - wyjaśnił.

W praktyce oznacza to, że bardzo trudno jest zmusić fabrykę do tego by przestała smrodzić. Dlatego w czerwcu mieszkańcy Skawiny wyszli na ulice. - Dość smrodu z Valeo - wołali. Rzeczniczka fabryki produkującej części samochodowe nie chciała się spotkać z reporterami programu "Czarno na białym".

"Valeo podjęło decyzję o zainstalowaniu w swojej fabryce w Skawinie filtra zimnej plazmy, który udowodnił swoją skuteczność w zmniejszaniu uciążliwego zapachu generowanego przez zakład" - napisano w odpowiedzi na zapytania drogą internetową.

Podkreślono jednak, że "filtr zimnej plazmy znajduje się obecnie na etapie projektowania", a pierwszy taki filtr miałby zostać uruchomiony za około 20 tygodni.

Mieszkańcy Skawiny boją się jednak zapachów nie tylko z fabryki Valeo. W mieście działa kilkaset zakładów przemysłowych, które oddziałują na środowisko. - Problemem jest odór, który może nie zabija, natomiast jest niezwykle uciążliwy dla mieszkańców - stwierdziła Justyna Kruk. - Druga sprawa to są te emisje gazowe, co do których nie wiemy, co w nich jest - dodała.

Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego opowiedział o trzech strefach przemysłowych zagrażających mieszkańcom. Na terenie byłej huty aluminium, w której działa wiele przedsiębiorstw, latem gmina zainstalowała własne czujniki lotnych związków organicznych. Wyniki pomiarów wywołały alarm, bo wskazania kilka razy przekroczyły skalę. Stężenie momentami wynosiło 30 000 mikrogramów/m3.

W przypadku rakotwórczego benzenu to tysiąc razy więcej, niż wynosi norma.

Badanie stężenia lotnych związków organicznychtvn24

- Zgłosiliśmy się z tymi wynikami do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i poinformowaliśmy o nich mieszkańców. Inspektorat odpowiedział nam, że te czujniki, które zakupiliśmy są tanie, nie są akredytowane i nie mają odpowiednich certyfikatów, więc na podstawie naszych własnych badań nie można powiedzieć, czy to powietrze jest gorsze, czy nie - powiedział rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Skawina Marcin Kozielski.

Badania Inspekcji Ochrony Środowiska

Inspekcja środowiska zrobiła własne badania. - Oprócz badania benzenu i jego pochodnych, zrobiono badania około dwudziestu lotnych związków organicznych - wyjaśniał Ryszard Listwan.

- Badania trwały przeszło miesiąc - przekazał i jak poinformował, z raportu po badaniu wynika, że poziom zanieczyszczeń jest niski. Zawartość benzenu w powietrzu sięgnęła niecałe 3 miligramy/m3, gdy norma godzinowa wynosi 30.

Badanie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiskatvn24

Te badania nie przekonały jednak mieszkańców. Domagają się bardziej szczegółowych analiz. Łukasz Kurlit ocenił, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie na miesiąc stałego monitoringu na kominach zakładów. Szef krakowskiej ochrony środowiska do tego pomysłu podchodzi sceptycznie, ale jednocześnie przyznał, że podczas badań jednego z zakładów inspektorzy natknęli się na substancje, których w powietrzu być nie powinno.

- Istnieje taka sytuacja, że mogą być emitowane do powietrza substancje, na które nie ma pozwolenia - powiedział Ryszard Listwan.

Pozwolenie na emisję określa, ile i czego może dana fabryka wyemitować do atmosfery. Gdy do fabryki przychodzi kontrola, bada stężenie tylko tych związków, które są w pozwoleniu i nawet jeśli coś zostanie wykryte, jedynym skutkiem jest uruchomienie machiny urzędniczej.

Ryszard Listwan poinformował, że Inspektorat zwrócił się do starosty, żeby zmienić pozwolenie emisyjne. Zapytany, czemu zamiast rozszerzenia pozwoleń nie nakłada się kar na zakład produkcyjny, odparł, że robi tylko to, co może.

- Inspekcja Ochrony Środowiska działa w taki sposób, że można odnieść wrażenie, że nie chodzi o to, by kontrolować wpływ zakładów na środowisko, tylko chodzi o to by tym zakładom za bardzo nie przeszkadzać - ocenił Tomasz Borejza, redaktor naczelny smoglab.pl.

Niepokój wśród mieszkańców Skawiny rośnie. - Najbardziej martwią nas rakotwórcze substancje, których obecność została stwierdzona z wysokim prawdopodobieństwem - zwrócił uwagę Łukasz Kurlit.

"Wiemy o obecności substancji szkodliwych, nie znamy ich stężenia"

W 2018 roku przeprowadzono analizy w Skawinie, w efekcie których Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska skierował pismo do władz miasta. W nim poinformowano, że w powietrzu wykryto benzen i jego pochodne, naftalen, alifatyczne i aromatyczne aldehydy, kwasy i estry.

Stwierdzono też, że zakłady "powodują uciążliwość zapachową dla mieszkańców sąsiednich osiedli". Zalecono także dalsze badania powietrza.

Ryszard Listwan powiedział, że w Skawinie przeprowadzanych jest co roku około 30 kontroli. - Żadna inna gmina tylu nie ma. Jest bezpośrednia współpraca, spotykamy się z burmistrzem i ze służbami - wyliczał.

Władze miasta do tych informacji podchodzą z rezerwą. -Wiemy, że w powietrzu w Skawinie jest coś niefajnego, że znajdują się tutaj lotne substancje organiczne i substancje, które są szkodliwe i trujące dla ludzi, lecz w jakim stężeniu i czy jest ono niebezpieczne, tego nie wiemy - przekazał Marcin Kozielski.

Tomasz Borejza stwierdził, że mieszkańcy Skawiny mają poczucie, że zostali zostawieni sami sobie. - I to, co mówią im instytucje państwowe, nijak się ma do rzeczywistości - dodał.

Osiedle z programu Mieszkanie Plus między fabrykami

Mimo wielu obaw i pytań o jakość życia w Skawinie w rejonie między dwoma zakładami powstanie osiedle z rządowego programu Mieszkanie Plus.

Decyzję w tej sprawie podjęły władze miasta Skawiny. - Zgody i pozwolenia na budowy były wydawane lata temu. Poważne procesy społeczne, badania i zgłoszenia na temat możliwej szkodliwości blisko zanieczyszczeń przemysłowych pojawiły się około dwa lata temu - stwierdził Marcin Kozielski, który nadmienił, że na tego typu budowy pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Mieszkanie Plus nie jest skierowane tylko do mieszkańców Skawiny, więc to mieszkańcy nie tylko Skawiny decydują o tym, gdzie chcą mieszkać i czy chcą skorzystać z programu rządowego - dodał rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Pomiędzy zakładami produkcyjnymi planowana jest budowa osiedla w ramach programu Mieszkanie Plustvn24

We wrześniu Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykorzystując sprzęt z Nowej Zelandii przeprowadził kolejne analizy w Skawinie, ale ich wyników jeszcze nie ujawniono.

Być może one rozwieją obawy mieszkańców.

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek "miał spokojną noc i wypoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl