Senator Kogut zrzekł się immunitetu. "Jestem człowiekiem honoru"

Prokuratura chce przedstawić senatorowi zarzuty korupcyjne
Senator Kogut zrzekł się immunitetu. "Jestem człowiekiem honoru"
Źródło: tvn24

Senator PiS Stanisław Kogut złożył rezygnację z immunitetu na ręce marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Uchylenia immunitetu senatora chciała Prokuratura Krajowa, która zamierza przedstawić mu zarzuty w sprawie trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym i tymczasowo aresztować.

Senator PiS Stanisław Kogut poinformował w środę, że jest "człowiekiem honoru" i że złożył rezygnację z immunitetu na piśmie, na ręce marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. - Jestem do dyspozycji pana prokuratora - dodał.

Zgodnie z regulaminem marszałek przekazuje taki wniosek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, która po rozpatrzeniu wniosku rekomenduje przyjęcie lub odrzucenie wniosku. W sytuacji, gdy senator Kogut sam zrzekł się immunitetu, komisja regulaminowa musiała wydać opinię co do formalnej poprawności jego wniosku w tej sprawie.Za pozytywną opinią ws. poprawności formalnej wniosku senatora Koguta opowiedziało się na środowym posiedzeniu 5 członków komisji, nikt nie zagłosował przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz komisja będzie musiała zająć się jeszcze wnioskiem prokuratury w sprawie zatrzymania i tymczasowego aresztowania parlamentarzysty.Zastępca przewodniczącego Komisji Krzysztof Słoń (PiS) pytany, kiedy Komisja może zebrać się w tej sprawie, odparł, że termin zostanie ustalony po zapoznaniu się przez członków Komisji z tajną częścią uzasadnienia wniosku prokuratury. - Wtedy podejmiemy decyzję co do terminu zwołania tego posiedzenia - powiedział.

Ostatni etap to głosowanie w Senacie nad wnioskiem prokuratury.

"Nie polemizuję z decyzją"

- Ja nawet nie wiem, jakie są zarzuty w stosunku do mnie - przekonywał Kogut, pytany przez dziennikarzy o rezygnację z immunitetu i działania prokuratury.

Na pytanie, jak ocenia zawieszenie go w prawach członkach Prawa i Sprawiedliwości, odparł: "Ja uważam, że decyzja jest słuszna do momentu wyjaśnienia przeze mnie wszystkich spraw".

- Jeżeli jest cokolwiek do wyjaśnienia, to muszę wyjaśnić do końca i ja nie polemizuję z decyzją - podkreślił.

Prokuratura chce przedstawić zarzuty korupcyjne

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek pięć osób podejrzewanych o korupcję, między innymi syna senatora PiS Stanisława Koguta - Grzegorza. Biuro podejrzewa ich o przyjmowanie korzyści majątkowych na łączną kwotę 1 mln 170 tysięcy złotych.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała we wtorek, że PK skieruje do marszałka Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Senator PiS ma usłyszeć zarzuty w sprawie trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Po skutecznym zrzeczeniu się przez Koguta immunitetu prokuratura będzie mogła ogłosić zarzuty popełnienia trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym. Według prokuratury Kogut miał "wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie".

Podejrzana darowizna

W zamian za to - czytamy w komunikacie PK - "senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych", przy czym połowa tych pieniędzy "została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu".

Prokuratura chce też postawić Kogutowi zarzut przyjęcia korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych "w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym", na mocy której "krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie". Trzeci zarzut dotyczy z kolei "pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą".

Zawieszony w prawach członka PiS

Według prokuratury Kogut miał "pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

W poniedziałek Kogut został zawieszony w prawach członka PiS.

Autor: js//now / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: