Senat opowiedział się w czwartek wieczorem za poprawką do ustawy o ochronie zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.
Senatorowie przegłosowali w czwartek wieczorem kilkadziesiąt poprawek do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu. Wśród przyjętych poprawek jest skreślenie przepisu, zakładającego przyznanie jednorazowej rekompensaty dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.
Opozycja twierdziła, że w ten sposób rządzący chcą pokryć z pieniędzy podatników wydatki (około 70 milionów złotych), jakie między innymi Poczta Polska poniosła w związku z wyborami 10 maja, które nie doszły do skutku.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówił podczas prac w senackiej komisji, że wysokość rekompensat będzie dokładnie szacowana przez ekspertów z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W tej sprawie będzie także wymagana opinia Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
- I dopiero wtedy, kiedy to zostanie wyjaśnione, ustalone i nie będzie już żadnych wątpliwości, te wydatki zostaną pokryte ze środków Krajowego Biura Wyborczego, czyli instytucji, która zawsze finansowała wszystkie koszty związane z wyborami - podkreślił. Przepis stanowi między innymi, że rekompensata nie obejmuje zasadnie poniesionych kosztów w przypadku, gdy zostały one poniesione na zakup środków trwałych, wyposażenia lub na inne wydatki, które mogą być wykorzystane w bieżącej działalności podmiotu.
Senat zgłasza poprawki
Ustawa, do której Senat zgłosił w czwartkowym głosowaniu poprawki, zmienia wybrane przepisy zawarte w 16 regulacjach zdrowotnych między innymi o zawodach lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeuty, diagnostyce laboratoryjnej, przeciwdziałaniu narkomanii, systemie informacji w ochronie zdrowia, świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Regulacja wprowadza między innymi możliwość zdalnych egzaminów specjalizacyjnych w wybranych zawodach medycznych i doprecyzowuje przepisy związane z informatyzacją ochrony zdrowia. Za całością zagłosowało 90 senatorów, trzy osoby były przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.
Źródło: PAP