Sejm o "szacunku dla prawdy historycznej"

Sejm o "szacunku dla prawdy historycznej"
Sejm o "szacunku dla prawdy historycznej"
Źródło wideo: TVN24
Źródło zdj. gł.: TVN24
"Wszystkim, którzy polegli i walczyli w imię wolności Ojczyzny" Sejm oddał hołd w specjalnej uchwale przyjętej przez aklamację. Posłowie wezwali też do sprzeciwu wobec "rozmywania odpowiedzialności" za II wojnę światową.

- Sejm czci pamięć tych, którzy w imię niepodległości Polski nie wahali się poświęcić swojego życia i zdrowia - głosi uchwała przyjęta w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Przypomniano w niej, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 września od ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę, a wkrótce potem, 17 września, w wyniku układu Ribbentrop-Mołotow, w granice II Rzeczpospolitej wkroczyły wojska ZSRR.

O szacunek dla prawdy

Sejm wezwał też, w imię ofiar II wojny światowej, do "szczególnego szacunku dla prawdy historycznej i przeciwstawienia się próbom rozmywania odpowiedzialności za dramat milionów obywateli Europy i świata".

- Tragedia II wojny światowej otworzyła w dziejach Europy nowy rozdział, w którym dzięki pojednaniu pokój i współpraca stały się fundamentem zjednoczonej, demokratycznej Europy - głosi sejmowa uchwała. Wyrażono

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Sejm oddaje hołd jej ofiarom i bohaterom. Żołnierzom, którzy walczyli, ginęli, byli mordowani, na wschodzie i zachodzie, ludności cywilnej; wszystkim tym, którzy polegli i walczyli w imię wolności ojczyzny i współobywateli, w tym także prawie czterystu posłom i senatorom II Rzeczypospolitej, którzy stracili życie w latach 1939-1945 uchwała Sejmu

Hołd ofiarom i bohaterom

Posłowie przypomnieli też, że II wojna światowa kosztowała życie prawie sześciu milionów obywateli Polski, a "polscy żołnierze mężnie stawili czoła niemieckiemu najeźdźcy we wrześniu 1939 roku, a potem na wielu frontach II wojny światowej, w tym takie w formacjach podziemia".

- W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Sejm oddaje hołd jej ofiarom i bohaterom. Żołnierzom, którzy walczyli, ginęli, byli mordowani, na wschodzie i zachodzie, ludności cywilnej; wszystkim tym, którzy polegli i walczyli w imię wolności ojczyzny i współobywateli, w tym także prawie czterystu posłom i senatorom II Rzeczypospolitej, którzy stracili życie w latach 1939-1945 - napisano w uchwale.

Należna cześć 50 milionom ofiar

Według Sejmu, dzień w którym "oddajemy należną cześć ponad 50 milionom ofiar tej okrutnej wojny, gdy czcimy bohaterów, którzy zapisali tak chlubną kartę w historii polskiego oręża, stanowi także swoiste memento skłaniające do silnego postanowienia, iż należy uczynić wszystko co możliwe, aby już nigdy we współczesnym świecie wojny i konflikty zbrojne nie były sposobem rozwiązywania sporów, aby wszystkie państwa i narody mogły żyć i rozwijać się w pokoju".

Źródło: PAP, lex.pl

Czytaj także: