Komisje sejmowe wybrały prezydia. Wśród nowych przewodniczących Marek Suski, Krystyna Szumilas i Michał Gramatyka

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP
Sejm wznawia obrady
Sejm wznawia obradyTVN24
wideo 2/4
Sejm wznawia obradyTVN24

Sejm na wtorkowym posiedzeniu wybrał członków nowego Trybunału Stanu i powołał składy sejmowych komisji. Po ogłoszeniu przerwy w obradach, prace rozpoczęły poszczególne komisje. Na przewodniczącego zostali dotychczas wybrani: Michał Gramatyka (Polska 2050-TD) został szefem komisji ds. służb specjalnych, Marek Suski (PiS) - komisji ds. energii, Krystyna Szumilas (KO) - komisji edukacji narodowej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia polityczne z wtorku.

Sejm wznowił we wtorek przerwane w ubiegłym tygodniu obrady pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Posłowie wybrali członków sejmowych komisji oraz członków Trybunału Stanu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:13

  Posłanka Urszula Pasławska z klubu poselskiego PSL Trzecia Droga została jednogłośnie wybrana przewodniczącą sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Posłowie wybrali także sześcioro wiceprzewodniczących.Do tego grona wybrano przedstawicielki klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Gabrielę Lenartowicz, Urszulę Sarę Zielińską, Magdalenę Filiks, posłankę Elżbietę Burkiewicz z klubu parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga, posłankę Darię Gosek-Popiołek z klubu parlamentarnego Lewicy oraz posła Pawła Sałka z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

 • 20:10

  Tadeusz Tomaszewski (Lewica) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jego zastępcami zostali Krzysztof Grabczuk (KO), Marek Matuszewski (PiS), Małgorzata Niemczyk (KO), Ireneusz Raś (PSL-TD) oraz Jakub Rutnicki (KO).

 • 19:19

  Bartosz Arłukowicz (KO) został wybrany we wtorek przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. Komisja wybrała także troje wiceprzewodniczących. Zostali nimi Rajmund Miller (KO), Elżbieta Gelert (KO), Marcelina Zawisza (Lewica). Klub Polska 2050 Trzecia Droga oraz klub PiS nie zgłosili swoich kandydatów, zrobią to w innym terminie.

 • 19:18

  Poseł Zbigniew Konwiński (KO) został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Komisja wybrała także czworo wiceprzewodniczących. Zostali nimi Małgorzata Gosiewska z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Zapałowski z Klubu Parlamentarnego Konfederacji, Jarosław Rzepa z Klubu Parlamentarnego PSL Trzecia Droga oraz Marek Rząsa z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Wiceprzewodniczący zostali wybrani w głosowaniu grupowym. Za ich kandydaturą odpowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 • 19:18

 • 19:17

  Marek Sawicki (PSL) został we wtorek wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Komisja wybrała także trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi Wojciech Szarama (PiS), Wojciech Saługa (KO) i Tomasz Kostuś (KO). Komisja liczy 15 członków. Do zakresu jej działania należą sprawy działalności Najwyższej Izby Kontroli oraz Państwowej Inspekcji Pracy i sprawy działalności regionalnych izb obrachunkowych.

 • 18:32

  Poseł Ryszard Petru z Polski 2050 Trzecia Droga został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Członkowie komisji wybrali także pięcioro zastępców przewodniczącego.

 • 18:31

  Poseł Michał Kobosko z Polski 2050 Trzeciej Drogi został wybrany przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Za jego kandydaturą opowiedziało się 34 posłów komisji, jeden wstrzymał się od głosu. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Truskolaski (KO), Agnieszka Pomaska (KO), Jacek Czerniak (Lewica) i Agnieszka Buczyńska (Polska 2050-TD). Przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej będzie miał pięciu zastępców. Klub PiS zadeklarował zgłoszenie wiceszefa komisji ze swojego klubu na kolejnym posiedzeniu.

 • 18:30

 • 18:14

 • 18:10

 • 18:09

  Posłowie KO: Marzena Okła-Drewnowicz, Iwona Kozłowska i Michał Szczerba zostali we wtorek wybrani na wiceprzewodniczących sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. W związku z niezgłoszeniem kandydata przez PiS, wybór przewodniczącego komisji przeniesiono na przyszły tydzień.

 • 18:08

  Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Projekt zakłada wprowadzenie zasady, zgodnie z którą majątki odrębne małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych będą podlegać ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym.

 • 18:07

  Zasadność powołania komisji śledczych, o których mówił Donald Tusk jest zerowa, mamy do czynienia wyłącznie z próbą wywołania politycznych igrzysk - powiedział Radosław Fogiel (PiS). Dodał, że nie można deprecjonować roli komisji śledczej i zamieniać jej w cyrk.

 • 18:02

  Były minister kultury, poseł KO Bogdan Zdrojewski przewodniczącym Komisji kultury i środków przekazu. Wiceprzewodniczącymi zostali: Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Piotr Adamowicz (KO), Joanna Lichocka (PiS), Wojciech Król (KO). Klub PIS miał mieć dwóch przedstawicieli w prezydium tej komisji. Zgłoszono jedną kandydaturę i poproszono o pozostawienie jednego wakatu, aby drugą osobę zgłosić w późniejszym terminie.

 • 17:39

  Przewodniczący klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk w rozmowie z PAP: - W umowie jasno zapisano rozliczenia tych, którzy sprzeniewierzyli się zasadom, przekraczali swoje kompetencje, czy też w sposób niewłaściwy dysponowali środkami publicznymi.

  - Propozycja dotycząca komisji śledczych wysunięta dzisiaj przez premiera Donalda Tuska jest więc realizacją tych postulatów. Umówiliśmy się na to i Polacy tego od nas oczekują - zaznaczył.

  Polityk PSL-TD zapewnił jednocześnie, że nie chodzi tu o zemstę. - Wszędzie tam, gdzie zostały przekroczone reguły, gdzie złamano prawo, gdzie była niegospodarność - to trzeba wskazać, zidentyfikować i nazwać po imieniu. Tak, aby w przyszłości, kiedy ktoś inny przyjdzie po nas do władzy, nie było pokusy robić niektórych rzeczy na granicy prawa lub z naruszeniem prawa - stwierdził.

 • 17:37

  Przewodniczącym Komisji administracji i spraw wewnętrznych został poseł KO Tomasz Szymański. Zastępcami przewodniczącego tej komisji zostali: Maria Janyska (KO), Konrad Frysztak (KO), Paweł Hreniak (PiS), Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) oraz Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD).

 • 17:17

  Poseł klubu Polska 2050-TD Mirosław Suchoń został przewodniczącym Komisji infrastruktury. Zastępcami przewodniczącego tej komisji zostali: Paulina Matysiak (Lewica), Jacek Tomczak (PSL-TD), Krystyna Skibińska (KO) i Paweł Olszewski (KO).

 • 17:15

  Michał Kobosko (wiceprzewodniczący partii Polska 2050) powiedział PAP, że w ramach rozmów koalicyjnych trwają rozmowy, jaki finalny kształt powinny mieć komisje śledcze i ile ich będzie.

  - Wśród tematów, które wymienił pan premier Donald Tusk, nie ma tematu tzw. fuzji Orlenu z Lotosem. Uważamy, że to jest tak gigantyczna afera i skandal, że powinna się nim zająć odrębna komisja, ponieważ to jedna z największych transakcji - prywatyzacja Lotosu przeprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Kobosko.

  - Jesteśmy przed finalnymi dyskusjami, decyzjami i to jeszcze chwilę potrwa nim złożymy wnioski ws. powołania tych komisji śledczych. Na pewno będzie ich kilka. Na pewno tych dużych afer jest kilka znaczących. Pan premier Tusk wymienił dziś bardzo ważne wątki, także dla nas, ale na pewno nie wszystkie, które mogą być objęte zakresem działania komisji śledczych - stwierdził.

 • 17:01

  Bartłomiej Pejo (Konfederacja) został przewodniczącym komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Jego zastępcami zostali Grzegorz Napieralski (KO) oraz Arkadiusz Marchewka (KO). Trzeci zastępca przewodniczącego komisji ma zostać zgłoszony przez klub PiS w późniejszym terminie.

 • 16:55

  Poseł KO Arkadiusz Myrcha został przewodniczącym komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krzysztof Paszyka (PSL-TD), Krzysztof Śmiszek (Lewica), Paweł Śliz (Polska 2050-TD), Katarzyna Piekarska (KO) oraz Grzegorz Rusiecki (KO).

  Klub PiS nie zgłosił swojego kandydata na wtorkowym posiedzeniu, chce zrobić to w innym terminie.

 • 16:52

  Przewodniczącym komisji spraw zagranicznych został poseł PO Paweł Kowal. W prezydium jako zastępcy przewodniczącego znaleźli się: Radosław Fogiel (PiS), Paweł Zalewski (Polska 2050-TD), Władysław T. Bartoszewski (PSL-TD), Aleksandra Gajewska (KO) oraz Maciej Konieczny (Lewica).

 • 16:50

  W poniedziałek do pierwszego czytania skierowany został obywatelski projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender", który do Sejmu trafił w 2020 roku. Projekt autorstwa Ordo Iuris i Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego podpisało 150 tys. osób. Jak czytamy dotyczy on: "wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez Prezydenta RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r. oraz utworzenia Zespołu do spraw opracowania założeń międzynarodowej konwencji o prawach rodziny".

 • 16:36

  Przed godziną 16. Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Sejmu powołał Jacka Cichockiego na szefa Kancelarii Sejmu.

 • 16:32

  Krzysztof Śmiszek (Nowa Lewica) w rozmowie z PAP ocenił, że "komisje śledcze są niezbędnym elementem do wyjaśnienia największych afer, które miały miejsce za czasów PiS".

  - Koalicja demokratycznych ugrupowań szła do władzy z takimi argumentami i będziemy konsekwentnie to rozliczać. Komisje śledcze są efektywnym narzędziem do wyjaśnienia tych spraw, także w świetle jupiterów, i tak te wyjaśnienia będą wyglądały i tak będziemy je prowadzić - stwierdził.

 • 16:31

  Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) w rozmowie z PAP: Podczas rozmów koalicyjnych padały propozycje powołania komisji śledczych i Lewica wielokrotnie zapowiadała, że takie komisje będą po wyborach, więc jesteśmy po takich uzgodnieniach, że to zostanie przeprowadzone i Lewica takich kandydatów do tych komisji będzie zgłaszała.

 • 16:27

  Izabela Mrzygłocka (KO) została wybrana na przewodniczącą komisji etyki poselskiej. Jej zastępcą został Jacek Świat (PiS). Przewodnictwo w tej komisji jest rotacyjne i zmienia się co sześć miesięcy.

 • 16:26

  Przewodniczacą komisji mniejszości narodowych i etnicznych została posłanka Nowej Lewicy Wanda Nowicka. Zastępcami przewodniczącej będą: Monika Rosa (KO) i Wojciech Zubkowski (PiS). Trzeci zastępca zostanie wybrany w późniejszym terminie.

 • 16:17

  Poseł Janusz Cichoń (KO) został przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych. Zastępcami przewodniczącego zostali: Krystyna Skowrońska (KO), Zofia Czernow (KO), Marek Sowa (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Agnieszka Maria Kłopotek (PSL-TD).

  Swoich przedstawicieli do prezydium nie zgłosiły kluby Prawa i Sprawiedliwości i Polski 2050-TD.

 • 16:14

  Reporter TVN24 Michał Gołębiowski potwierdził informację, że posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny, które miało rozpocząć się o 16.30, zostało odwołane. Nie ma informacji, kiedy komisja rozpocznie prace.

 • 15:55

  Poseł PiS Marek Suski został przewodniczącym komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych.

 • 15:54

  Poseł Andrzej Grzyb (PSL-TD) został wybrany przewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej. Zastępcami przewodniczącego wybrano: Joannę Kluzik-Rostkowską (KO), Bartosza Kownackiego (PiS), Macieja Laska (KO), Czesława Mroczka (KO), Piotra Stracha (Polska 2050-TD).

  Posłowie odrzucili kandydaturę Piotra Kalety z PiS oraz Andrzeja Zapałowskiego z Konfederacji.

  Poseł Antoni Macierewicz (PiS), który zgłosił kandydaturę Kalety, skomentował podczas posiedzenia, że "głosowanie przeciw posłowi Kalecie jest skandaliczne i pokazuje, jak atakuje się odbudowę polskiej armii ze strony obecnej tak zwanej koalicji".

 • 15:53

  Przewodniczącą komisji edukacji, nauki i młodzieży została posłanka KO Krystyna Szumilas. Zastępcami przewodniczącej zostali: Katarzyna Lubnauer (KO), Kinga Gajewska (KO), Wiesław Różyński (PSL-TD) i Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).

 • 15:45

  Polska Agencja Prasowa informuje, że na zamkniętym pierwszym posiedzeniu sejmowej ds. służb specjalnych, jej przewodniczącym został poseł klubu Polska 2050 - Trzecia Droga Michał Gramatyka, a wiceprzewodniczacym - Marek Biernacki (PSL-TD).

 • 15:33

  Tusk: Wiem, że faktem jest współpraca pisowskiej bezpieki i propagandowej telewizji.

 • 15:32

  Tusk: Jestem ostatnim, kogo należy pytać o wiarygodność agenta Tomka. To nie ja go zatrudniałem. Natomiast agent Tomek złożył zeznania w prokuraturze, wnioskując o status świadka koronnego.

 • 15:31

  Szef PO: na komisji śledczej padną pytania o to, kto z mediów rządowych przyjmował informacje z prokuratury i CBA.

 • 15:29

  Tusk o mediach publicznych: Dowiecie się państwo w odpowiednim czasie, w jaki sposób rozwiążemy skutecznie tę sprawę. Będzie ciekawie.

 • 15:27

  Lider większości sejmowej: nie zmieniam zdania w sprawie postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu, ale nie mam czasu na dywagowanie na ten temat, nie mając do tego narzędzi.

 • 15:26

  Tusk: jeśli wszystko pójdzie dobrze, Ursula von der Leyen otrzyma poparcie mojego rządu na kolejną kadencję.

 • 15:25

  Szef PO: spekulacja, że miałbym po roku przyjąć stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, jest nie tylko nieprawdziwa, ale również głupia.

 • 15:24

  Tusk: czytałem spekulacje na mój temat, ale nigdzie się nie wybieram.

 • 15:23

  Tusk: Ursula von der Leyen nie była moją kandydatką, ale kandydatką Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana.

 • 15:22

  Tusk: mam zaufanie do osób, z którymi pracujemy nad uchwałami i decyzjami wykonawczymi. Wykorzystamy każdą prawną i zdroworozsądkową możliwość, żeby rozliczyć tych, którzy każdego dnia gwałcili polską praworządność.

 • 15:20

  Tusk: PiS przez lata tak deformował demokrację, że najpierw tworzył legalne narzędzia, którymi mordował praworządność.

 • 15:18

  Szef PO: świetni ludzie pracują nad tym, jak przywrócić praworządność w Polsce, ze świadomością, że decyzje będą kwestionowane.

 • 15:17

  Tusk: jedno jest oczywiste, że sytuacja radykalnie poprawi się na korzyść polskich kobiet.

 • 15:16

  Tusk: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz nigdy nie ukrywali, że są zwolennikami powrotu do tak zwanego kompromisu aborcyjnego. Będziemy przekonywać swoich koalicjantów.

 • 15:14

  Tusk: Jestem pełen uznania państwa umiejętności detektywistycznych. Skład swojego rządu poznałem z mediów. Wasza wiedza jest bardzo perfekcyjna. Zobowiązałem się jednak, że informacje na temat składu rządu chcę oficjalnie przedstawić na sali sejmowej. Nie chcę wychodzić przed szereg z szacunku do koalicjantów. Kwestie edukacji i zdrowia są również rozstrzygnięte.

 • 15:12

  Tusk: Niebezpieczne dla Polski są polityczne brednie Kaczyńskiego i PiS. Próbują wmówić Polakom, że zagrożeniem jest Unia. To niebezpieczna abberacja, to grzech polityczny. PiS lubi zastawiać pułapki. Pokrzykiwanie, pohukiwanie, setki uchwał PiS to nie sposób na zabezpieczenie suwerenności.

 • 15:10

  Tusk o projekcie uchwały PiS: w sprawie Unii Europejskiej politycy PiS chcą grać jedynie na tezie, że Unia jest zagrożeniem dla Polski.

 • 15:09

  Szef PO: prawdziwym problemem Polski jest to, czy Polska będzie pierwszoligowym graczem w Unii Europejskiej. Mamy to prawie w ręku i nie będzie to pod dyktandem Niemiec czy Francji. Bardzo dużo wygramy, mogę wam to obiecać.

 • 15:07

  Tusk: PiS ostatnio przyjął z zasady antyeuropejską retorykę, którą nie powinno się przejmować.

 • 15:06

  Tusk: mamy bardzo dużo do zrobienia u nas w Polsce, żeby integracja europejska była pełniejsza.

 • 15:05

  Szef PO: Gdy proponowałem unię energetyczną lata temu, nie było chętnych. Dzisiaj to oczywiste, że Unia powinna dokonywać wspólnych zakupów surowców energetycznych.

 • 15:04

  Tusk: Jeszcze jako przewodniczący RE przestrzegałem przed tempem i sposobem wprowadzania zmian w Unii Europejskiej.

 • 15:03

  Tusk o zmianach traktatów unijnych: Wszyscy polscy eurodeputowani EPL zagłosują przeciw propozycjom zmian w traktatach.

 • 15:01

  Donald Tusk: zabrakło nam trochę mandatów, żeby móc powiedzieć, że konkretna grupa ludzi stanie przed Trybunałem Stanu. Racjonalnie podchodzę do tej sprawy. Na razie analizujemy możliwość postawienia przed Trybunałem prezesa NBP Adama Glapińskiego.

 • 14:59

  Tusk: Będę szczęśliwy, jeśli przed Wigilią ogłoszę, że te dziesiątki miliardów euro trafią do Polski. Jestem prawie pewien, że tak się wydarzy.

 • 14:58

  Tusk: W Brukseli wiedzą, że jesteśmy gwarancją przywrócenia praworządności w Polsce. Zrobimy wszystko, żeby odblokować pieniądze z KPO.

 • 14:57

  Lider PO: szanujemy się z liderami pozostałych ugrupowań parlamentarnych, które wchodzą w skład koalicji przyszłego rządu. W niektórych sprawach podjęte zostaną kompromisy, ale zrobię wszystko, żeby maksymalnie zrealizować sto konkretów na sto dni.

 • 14:55

  Tusk: To są konkrety, które chcielibyśmy zrealizować w 100 dni. Oczywiście, trzeba będzie dokonać korekty. Mam nadzieję, że za trzy tygodnie będziemy funkcjonować jako rząd, a nie grupa ludzi dobrej woli.

 • 14:54

  Tusk: nasze projekty są gotowe, ale będziemy je konsultować z podmiotami społecznymi, żeby otrzymać społeczną akceptację.

 • 14:53

  Tusk: w granatowej teczce, którą trzymam, są również projekty ustaw, między innymi legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz w sprawie tabletki "dzień po".

 • 14:52

  Lider większości sejmowej: zrobimy porządek z tak zwanym "lex Tusk". Zastanowimy się, w jaki sposób ta komisja będzie funkcjonować. Nie likwidujemy tej komisji, ponieważ to wymagałoby ustawy. Przy pomocy uchwały odwołamy skład tej komisji.

 • 14:50

  Szef PO: złożymy projekt ustawy o jawności majątku współmałżonków przedstawicieli władzy.

 • 14:49

  Tusk: mam nadzieję, że ta komisja będzie sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich, którzy będą w niemoralny sposób wykorzystywać służby specjalne.

 • 14:48

  Tusk: Jestem przekonany, że do końca roku ruszą jeszcze dwie komisje śledcze. Pierwsza z nich zajmie się aferą wizową. Kolejną z nich będzie komisją do wyjaśnienia spraw inwigilacji opozycji i obywateli.

 • 14:47

  Lider KO: niewykluczone, że w przyszły wtorek powołana zostanie komisja śledcza w sprawie "wyborów kopertowych".

 • 14:46

  Tusk: złożymy wnioski o powołanie pierwszych komisji śledczych.

 • 14:45

  Szef KO: już jutro Sejm zajmie się pracą - blisko równie rok po tym, jak ruszyły prace nad społecznym projektem - nad ustawą przywracającą finansowanie metody in vitro.

 • 14:43

  Tusk: przygotowaliśmy projekty uchwał i ustaw, które chcemy procedować w trakcie kolejnych dniach pierwszego posiedzenia.

 • 14:42

  Tusk: ministerstwo przemysłu będzie mieć siedzibę w Katowicach.

 • 14:42

  Lider KO: monitorujemy wszystkie działania Prawa i Sprawiedliwości, które chce się miękko ewakuować.

 • 14:41

  Tusk: Premier Morawiecki nie ma szans na sformułowanie większości. Mówiliśmy, że szkoda każdego dnia.

 • 14:40

  Donald Tusk: Z góry uprzedzam, niczego nowego w kwestii tworzenia rządu nie powiem.

 • 14:30

  Hołownia: Marek Suski od rana wchodził w dyskusję ze mną w sprawie wykładni art. 186 Regulaminu Sejmu. Cieszę się, że mam do czynienia z takim purystą. Lubię krzyżować z nim retoryczne szpady.

 • 14:29

  W Sali Kolumnowej odbędzie się konferencja prasowa Donalda Tuska.

 • 14:29

  Wójcik: Będę służył jako parlamentarzysta. Nie będzie mnie w gabinecie Mateusza Morawieckiego. Nie wiem, czy w rządzie Morawieckiego będzie Zbigniew Ziobro.

 • 14:28

  Michał Wójcik: liczę, że zostaną zachowane wakaty w komisjach sejmowych dla posłów, którzy pełnią obowiązki w rządzie.

 • 14:26

  Szłapka: myślę, że będzie spokojnie w trakcie obrad poszczególnych komisji.

 • 14:25

  Szłapka: PiS będzie chciał przedłużać posiedzenia. To obstrukcja prac Sejmu.

 • 14:25

  Adam Szłapka: w ostatnich czterech latach w prezydium komisji służb specjalnych nie było żadnego przedstawiciela opozycji.

 • 14:24

  Elżbieta Witek w rozmowie z Radomirem Witem: moja kandydatura na wicerszałkini Sejmu jest cały czas aktualna.

 • 14:23

  Kosiniak-Kamysz: W poprzednich kadencjach odbierano PSL możliwość przewodniczenia w jakiejkolwiek komisji. Wtedy nie widziałem rozpaczy ze strony PiS.

 • 14:22

  Prezes PSL: komisja ds. europejskich jest najlepszym miejscem do procedowania uchwały PiS.

 • 14:21

  Kosiniak-Kamysz: Szymon Hołownia świetnie sobie radzi na stanowisku marszałka Sejmu.

 • 14:20

  Obrady Sejmu - zgodnie z harmonogramem - zostaną wznowione w środę o 11.00.

 • 14:17

  Braun: rolnictwo już latem padało pod presją ukraińskiego zboża, tak teraz polscy przewoźnicy, przedsiębiorcy padają pod dyktatem eurokołchozu.

 • 14:15

  Grzegorz Braun (Konfederacja): my tu gadu gadu, a tam na rubieżach Polski polscy przewoźnicy koczują, broniąc swoich praw.

 • 14:13

  Jachira: czas zawłaszczania państwa dobiega końca.

 • 14:12

  Klaudia Jachira (KO): nie będę się zwracać już do Kaczyńskiego słowami "szeregowy pośle Kaczyński".

 • 14:11

  Macierewicz: to pan i pana formacja sprawiła, że polski Sejm nie może się wypowiedzieć przed działaniami Unii Europejskiej. To zdrada stanu.

 • 14:10

  Macierewicz: ograniczanie wystąpień członków rządu jest skandalem.

 • 14:09

  Posłowie wygłoszą trzyminutowe oświadczenia. Jako pierwszy głos zabierze Antoni Macierewicz (PiS).

 • 14:06

  Głosowanie nad wnioskiem Jabłońskiego. Posłowie w większości przeciw i Sejm wniosek odrzucił.

 • 14:05

  Marek Sawicki: przestańcie uprawiać hipokryzję, dajcie procedować.

 • 14:03

  Jabłoński: Sejm nie może być Sejm niemym i Sejmem leniwym.

 • 14:02

  Paweł Jabłoński z wnioskiem formalnym o przerwę w obradach do godz. 18.

 • 14:00

  Wiceprzewodniczący i członkowie Trybunału Stanu wybrani.

Autorka/Autor:asty,ks/ft

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl