Komu się znudził, odetchnie. Komu go mało, zatęskni. Dziś rozpoczyna się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. Dwudniowe obrady będą dla posłów pracowite. Zapoznają się z raportem końcowym z prac komisji śledczej ds. nacisków, zajmą się też kilkoma obywatelskimi projektami zmian, w tym w ustawie o systemie oświaty. Nie będzie za to - jak poinformował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna - informacji ministra finansów o strefie euro, czego domagał się SLD.
Senatorowie ostatnie posiedzenie mają już za sobą. Dziś rozpoczną je posłowie. - Dwudniowe posiedzenie będzie bardzo intensywne, ale taki musi być - powiedział Schetyna, i dodał, że pracował Senat, więc posłowie mają dużo sprawozdań do przyjęcia.
W porządku obrad znalazło się m.in. rozpatrzenie kilku obywatelskich projektów ustaw. - Zdecydowałem, iż będą czytane, bo mija trzymiesięczny termin od ich zgłoszenia - wyjaśnił marszałek.
Nie będzie natomiast wystąpienia ministra finansów Jacka Rostowskiego na temat strefy euro, czego domagał się SLD. - Z różnych przyczyn, m.in. nie ma czasu na tym posiedzeniu. Jest także spotkanie ministrów finansów państw UE, trudno byłoby zorganizować takie wysłuchanie (z udziałem Rostowskiego - red.) - powiedział Schetyna. I dodał: - Pewnie na następnym posiedzeniu Sejmu (w kolejnej kadencji - red.) będziemy o tym dyskutować - dodał.
O przedszkolach i płacy minimalnej
Na początek Sejm zajmie się zmianami w systemie oświaty, którego głównym celem jest przywrócenie stanu sprzed reformy, czyli zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i obowiązku przedszkolnego dla 5-latków, a także powrót do tzw. starej podstawy programowej nauczania i wychowania przedszkolnego. Autorzy projektu chcą też powstrzymania likwidacji szkół przez wprowadzenie do ustawy zapisu o konieczności ustalania przez samorządy sieci publicznych szkół i przedszkoli w porozumieniu z kuratorem oświaty.
Z kolei szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przedstawi w Sejmie obywatelski projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Główne założenie projektu to powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy. Zgodnie z projektem, wysokość minimalnego wynagrodzenia rosłaby szybciej w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 proc. Natomiast jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad.
Sejm zajmie się też obywatelskim projektem ustawy o zachowaniu przez państwo polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA. Zgodnie z projektem państwo jest zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym spoczywa na Radzie Ministrów.
W porządku obrad jest też obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt, który zakazuje trzymania psów na uwięzi ponad 12 godzin i na łańcuchu krótszym niż 3 metry, wykorzystywania zwierząt w cyrku i zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami.
Posłowie rozpatrzą projekty uchwał w sprawie: ustanowienia roku 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego, ustanowienia roku 2012 Rokiem ks. Piotra Skargi i ustanowienia roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka.
Przyjrzą się raportowi komisji ds. nacisków
Wieczorem posłowie zapoznają się z raportem końcowym z prac komisji śledczej ds. nacisków. W przyjętym pod koniec sierpnia raporcie komisji znalazło się w stwierdzenie o nielegalnych naciskach. Do raportu zgłoszono trzy zdania odrębne: szefa komisji Andrzeja Czumy (PO), posłów PiS i Janusza Krasonia z SLD.
Ostatniego dnia posiedzenia Sejm zapozna się ze sprawozdaniem Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2010 roku, a także ze sprawozdaniem z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w ubiegłym roku.
Parlament, który kończy swoją kadencję, zamyka wszystkie sprawy, nad którymi pracował (niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdują) i nie przekazuje ich nowemu parlamentowi.
Wyjątki od tej zasady to m.in. obywatelskie projekty ustaw i sprawozdania sejmowych komisji śledczych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Fot. east news