Polska

Schetyna: Orban będzie płacił cenę polityczną za swoje decyzje

Polska

Schetyna: jest szansa na to, żeby implementować te ustalenia
tvn24Grzegorz Schetyna

- Z premierem Węgier Viktorem Orbanem trzeba rozmawiać o dalszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej - uważa minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Ocenił, że jeśli nie dojdzie do rozejmu na Ukrainie, należy rozważyć kolejne sankcje wobec Rosji. Dodał też, bardzo ważne jest, w jaki sposób zakończone zostaną starcia w Debalcewem.

- Jeśli przestaną ginąć ludzie w Debalcewem, jest szansa, że naprawdę to porozumienie zacznie wchodzić w życie. Wszystko zależy od najbliższych godzin - powiedział Grzegorz Schetyna po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie głównym tematem była Ukraina.

Minister spraw zagranicznych dodał, że bardzo ważne jest, w jaki sposób zakończone zostaną starcia w Debalcewem. - Jeżeli będą mogli żołnierze opuścić ten zagrożony rejon, to jest szansa na to, żeby implementować te ustalenia - podsumował.

Wizyta premiera Węgier

Schetyna w porannym wywiadzie dla radiowej Trójki stwierdził, że podczas czwartkowej wizyty w Warszawie premiera Węgier Viktora Orbana premier Ewa Kopacz powinna porozmawiać z nim m.in. o tym, jak widzi dalszą współpracę w ramach Unii Europejskiej - również w kwestii solidarności energetycznej UE po wtorkowej wizycie w Budapeszcie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Przypomniał, że sam był w Budapeszcie przed tygodniem i rozmawiał z Orbanem, który dużo mówił mu o tej wizycie i potrzebie zweryfikowania niekorzystnej umowy węgiersko-rosyjskiej na dostawy gazu. Umowa zakładała, że Węgry będą płacić za cały zamówiony gaz, nawet jeśli go nie wykorzystają i ten zapis strona węgierska chciała zmienić - wyjaśniał szef MSZ.

Każdy kraj prowadzi własną politykę zagraniczną

Według Schetyny Węgry chcą "zdywersyfikować" swoją politykę - gospodarczo współpracując z Moskwą, a politycznie w ramach Unii Europejskiej. Jak podkreślił, każdy suwerenny kraj prowadzi własną politykę zagraniczną. - Ciągle uważam, że trzeba szukać tego, co jest wspólne między krajami tak dobrze współpracującymi, jak kraje Wyszehradu - podkreślił. Nawet, gdy są różnice spojrzenia, warto wiele zrobić, żeby ta współpraca była utrzymana - dodał.

Decyzja o tym, by przyjąć Putina w sytuacji zaangażowania Rosji w wojnę na Ukrainie, gdy nie jest respektowany wynegocjowany w Mińsku rozejm, gdy codziennie giną tam ludzie, jest trudna - mówił. - To jest bardzo trudna decyzja, ale podejmuje ją Orban i on będzie płacił za to cenę polityczną u siebie na Węgrzech w czasie wyborów - ocenił szef MSZ. - Węgry mają prawo do suwerennej polityki, ale jest to gra wielkiego ryzyka - dodał.

Węgry nie łamią prawa

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że Węgry nie łamią embarga czy sankcji albo umów europejskich. - Natomiast rzeczywiście to wykracza poza pewne normy funkcjonowania Unii Europejskiej dzisiaj. Mówię o tych relacjach z Rosją i tej spektakularnej wizycie Putina, ale ona dotyczyła poprawy bardzo niekorzystnej umowy gazowej Węgier z Rosję i to się Orbanowi udało - powiedział.

W jego ocenie w obecnej sytuacji na Ukrainie UE i wspólnota międzynarodowa powinny wymusić zawieszenie broni wynegocjowane w Mińsku. - Ci, którzy umawiali się i składali podpis na drugim porozumieniu mińskim, muszą wyegzekwować te zapisy - powiedział.

Zaznaczył, że nie chodzi jedynie o przedstawicieli grupy kontaktowej OBWE, ale o kanclerz Niemiec i prezydenta Francji, "bo oni byli przedstawicielami całej rodziny europejskiej i angażowali swój autorytet". Według Schetyny, jeśli nie dojdzie do wyegzekwowania zawieszenia broni, powinny zostać rozważone dalsze sankcje wobec Rosji. - Jeśli nie będzie dalszej zmiany stanowiska Rosji i nie będzie wyegzekwowania zawieszenia broni, to Unia Europejska musi rozmawiać o wprowadzeniu następnego etapu sankcji - stwierdził.

Kwestia więzień CIA w Polsce

Schetyna był też pytany o wtorkową decyzję Trybunału w Strasburgu, który odrzucił odwołanie polskiego rządu od wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka w sprawie więzień CIA, z których jedno miało być w Polsce i ma zapłacić odszkodowania dwu więźniom.

Szef MSZ powiedział, że Polska zrealizuje wyrok i zapłaci odszkodowania. - Wykonamy ten wyrok, bo jesteśmy państwem prawa - powiedział. Wypłata tych pieniędzy, to "kwestia najbliższych tygodni - miesiąca" - dodał. - Jest pytanie, w jaki sposób zostaną wykorzystane te pieniądze i czy trzeba płacić bezpośrednio tym osobom, które nas oskarżyły - mówił. W jego ocenie można wpłacić je na fundusz powierniczy w Strasburgu.

Autor: geb//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości