Stołeczne sanktuarium św. Andrzeja Boboli - patrona Polski w piątek wieczorem zostało oficjalnie ogłoszone sanktuarium narodowym. Uroczystościom przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
- Św. Andrzej Bobola to postać bliska nam poprzez to co zachowuje swoją wartość - wierność, odwagę i poświęcenie się dla innych - podkreślił w homilii sekretarz generalny Episkopatu Polski, bp Stanisław Budzik. - Św. Bobola jest dla nas wzorem niewzruszonej wiary, która nie cofa się w obliczu nawet największego cierpienia - dodał.
Sanktuarium św. Andrzeja Boboli znajduje się u zbiegu ulic Boboli i Rakowieckiej 61 na Mokotowie. Zbudowane zostało w latach 1980-1989, wcześniej był tam ogród ojców jezuitów oraz kaplica, gdzie od 1938 roku przechowywano relikwie św. Andrzeja Boboli.
Męczennik z XVII wieku
Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Polski jezuita był misjonarzem, który przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy. Uwieńczeniem jego życia było męczeństwo za wiarę, które poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.
W roku 2002 św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski, której przychodził z pomocą w różnych trudnych momentach jej dziejów. W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej.
W ubiegłym roku biskupi zdecydowali o nadaniu kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego.
Źródło: PAP, tvn24.pl