- Nie ma mowy o żadnym symbolicznym powrocie. Jest realny - poinformował we wtorek rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. W poniedziałek kilku sędziów Sądu Najwyższego, zmuszonych do przejścia w stan spoczynku, oraz pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf wrócili do pracy. To reakcja na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał Polsce zawieszenie przepisów nowej ustawy o SN.
Małgorzata Gersdorf będzie we wtorek gościem "Kropki nad i" w TVN24. Początek programu o godzinie 20.
Pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf zaapelowała w poniedziałek do 22 sędziów Sądu Najwyższego, przeniesionych w stan spoczynku, o "stawienie się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej".
"Sędziowie sukcesywnie stawiają się w pracy"
Rzecznik SN Michał Laskowski mówił we wtorek w rozmowie z TVN24, że"sędziowie sukcesywnie stawiają się w pracy". - Na razie nie słyszałem o nikim, kto nie chciałby stawić się do służby czynnej - dodał.
Mówił też, że "trwa proces" reorganizacji w związku z powrotem sędziów. - Każdy musi dostać przepustkę, komputer, różne hasła - wyjaśniał.
- Nie ma mowy o żadnym symbolicznym powrocie, to jest realny powrót - podkreślił rzecznik SN.
Pytany, czy sędziowie, którzy wrócili do pracy, będą orzekać w rozprawach, stwierdził, że SN "wyznaczył już rozprawy do końca grudnia" i "trzeba będzie to jakoś rozwiązać". - Teraz codziennie się tym zajmujemy - zapewnił.
"Światełko w tunelu, być może moment przełomowy"
- Z postanowienia Trybunału wynika, że natychmiast należy wprowadzić właśnie to, co wprowadzamy - wskazywał Laskowski. - My się stosujemy do tego postanowienia, musimy robić swoje - podkreślił.
Przyznał, że cieszy się z decyzji TSUE i uważa, że "dobrze się stało". - To jest światełko w tunelu, być może moment przełomowy - powiedział Laskowski.
- Musimy mieć świadomość, że to jest początek drogi. To nie jest załatwienie sprawy, dopiero teraz trzeba będzie przyjąć konkretnie rozwiązania. Mam nadzieję, że rząd i parlament myślą o tym, jak tę sytuację rozwiązać - zaznaczył.
TSUE nakazuje zawieszenie przepisów
Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej została wydana na wniosek Komisji Europejskiej, która 24 września zaskarżyła Polskę do TSUE.
Trybunał poinformował w komunikacie, że "Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego".
Jak czytamy, postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą.
TSUE przekazał, że w wydanym w piątek postanowieniu "wiceprezes Trybunału, Rosario Silva de Lapuerta, uwzględniła wstępnie - na wniosek Komisji i jeszcze przed przedstawieniem przez Polskę uwag w ramach postępowania w przedmiocie środków tymczasowych - wszystkie wnioski Komisji do czasu wydania postanowienia kończącego postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych".
Autor: ads/adso / Źródło: tvn24