Polska

Zapytały o sędziego nominowanego przez nową KRS. Zarzuty i wniosek o obniżenie wynagrodzenia

Polska

Aktualizacja:
[object Object]
Rzecznik dyscyplinarny: zarzuty dyscyplinarne dla dwóch sędzi z Katowic, które zapytały o KRS (wideo z poniedziałku)tvn24
wideo 2/35

Wszczęto postępowania dyscyplinarne i przedstawiono zarzuty dwóm sędziom z katowickiego sądu apelacyjnego, które zwróciły się z pytaniem do Sądu Najwyższego w sprawie sędziego rekomendowanego przez nową KRS - poinformował rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab. W środę jego zastępca zdecydował o przesłaniu wniosku o zawieszenie obu sędzi i obniżenie im wynagrodzenia.

Jak przekazano w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, postępowania dyscyplinarne wobec sędzi Aleksandry Janas oraz Ireny Piotrowskiej wszczęte zostały przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziego Przemysława Radzika w niedzielę, 15 grudnia.

"Z treści wydanego postanowienia wynika, że (...) prowadzący postępowania dyscyplinarne zwróci się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jako sądu właściwego do rozpoznania sprawy w I instancji, o zawieszenie obwinionych sędziów w czynnościach służbowych" - zaznaczono w komunikacie.

Jak przekazano, "zarzuty dyscyplinarne przedstawione wyżej wymienionym sędziom dotyczą przekroczenia uprawnień poprzez przyznanie sobie kompetencji do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania sędziego sprawozdawcy w tej sprawie w osobie sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach".

"Obwinione wzięły udział w wydaniu postanowienia o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego, którego treść stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających" - napisał rzecznik dyscyplinarny.

Tym samym - jak dodał - "mogło to prowadzić do naruszenia konstytucji oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych określających obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, a także - wyczerpując znamiona przestępstwa z artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego - stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

ZOBACZ CAŁY KOMUNIKAT RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO Z 15 GRUDNIA >

§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 231 par. 1 Kodeksu karnego

Sędzie zostały "zawieszone w czynnościach służbowych". Dostaną niższe wynagrodzenie

W środę, 18 grudnia rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych wydał uzupełniający komunikat, w którym poinformował o decyzji swojego zastępcy Przemysława Radzika.

Zdecydował on o skierowaniu wniosków o "zawieszenie obu obwinionych sędzi w czynnościach służbowych z obniżeniem wysokości wynagrodzenia na czas trwania tego zawieszenia".

ZOBACZ KOMUNIKAT >

"Nie godzi się napadać na kogoś z kamerą tuż po wyjściu z sali sądowej"

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab został zapytany w poniedziałek przez reporterkę TVN24, dlaczego dwie sędzie z Katowic mają zarzuty dyscyplinarne.

- Proszę pani, nie godzi się napadać na kogoś z kamerą tuż po wyjściu z sali sądowej. To nie jest sposób prowadzenia rozmowy, przynajmniej nie ze mną. Pani wybaczy - odpowiedział.

Dopytywany, czy nie można pytać o status sędziów, sędzia Schab odpowiedział: "miłego dnia".

Reporterka TVN24 pyta rzecznika dyscyplinarnego. "Nie godzi się napadać na kogoś z kamerą tuż po wyjściu z sali sądowej"
Reporterka TVN24 pyta rzecznika dyscyplinarnego. "Nie godzi się napadać na kogoś z kamerą tuż po wyjściu z sali sądowej"tvn24

Dowiedziały się o zarzutach dyscyplinarnych z anteny TVN24

Obie sędzie powiedziały we wtorek w rozmowie z reporterką TVN24, że dziś zrobiłyby dokładnie to samo i miały świadomość, że mogą ponieść tego konsekwencje.

Poinformowały również, że nie dowiedziały się o zarzutach dyscyplinarnych oficjalną drogą, lecz z anteny TVN24. Żadne oficjalne pismo w tej sprawie do nich nie dotarło.

Sędzie z Katowic dowiedziały się o zarzutach dyscyplinarnych z anteny TVN24. Żadne oficjalne pismo nie dotarło
Sędzie z Katowic dowiedziały się o zarzutach dyscyplinarnych z anteny TVN24. Żadne oficjalne pismo nie dotarłotvn24

Sprawa rozwodowa i pytanie o status sędziego

Sprawa dotyczy postanowienia katowickiego sądu apelacyjnego z 11 grudnia tego roku. Katowicki sąd apelacyjny, który rozpatruje sprawę rozwodu, zwrócił się w środę z pytaniem do Sądu Najwyższego. Sędziowie chcą, by SN rozstrzygnął, czy należycie obsadzony jest skład orzekający, w którym zasiada sędzia rekomendowany przez wybraną przez polityków nową Krajową Radę Sądownictwa.

Ta decyzja ma związek z decyzją Izby Pracy Sądu Najwyższego wydaną 5 grudnia na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Izba stwierdziła, że obecna KRS nie jest organem niezawisłym i niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Rzecznik dyscyplinarny "podjął czynności"

W czwartek, 12 grudnia rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab poinformował w komunikacie, że jego zastępca Przemysław Radzik "podjął czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego".

Chodzi o sędziów katowickiej apelacji, którzy - według Radzika - "przyznając sobie kompetencje do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa" i wysyłając pytanie do Sądu Najwyższego, mieli "uchybić godności urzędu".

Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego treść tego pytania "stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających".

ZOBACZ CAŁY KOMUNIKAT RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO Z 12 GRUDNIA >

PiS chce nowelizacji ustaw o sądownictwie

12 grudnia posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Zakłada on między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Zakazuje też sędziowskim samorządom "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

W środę Biuro Analiz Sejmowych w ponad 60-stronicowym dokumencie skrytykowało zapisy projektu.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE POSŁÓW PIS >

ZOBACZ SZCZEGÓŁY PROPONOWANYCH ZMIAN PUNKT PO PUNKCIE >

Autor: kb//adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: katowice.sa.gov.pl

Pozostałe wiadomości