Rzeczniczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszki Prasek przedstawiła w niedzielę na konferencji najnowsze informacje pogodowe.
>> Silny deszcz z burzami. IMGW podwyższył stopień ostrzeżeń <<
Jak mówiła, "sytuacja jest niebezpieczna, dynamiczna, w związku z tym spodziewamy się także zwiększenia ostrzeżeń trzeciego stopnia w rejonach Małopolski".
- Spodziewamy się zarówno podtopień, jak i zalań, a także powodzi błyskawicznych, ale głównie na krańcach południowych - przekazała.
Zachęciła do śledzenia komunikatów wydawanych przez IMGW oraz wszelkie służby.
Rok temu "opady były znacznie, znacznie wyższe"
Na pytanie, czy możliwa jest powtórka z ubiegłego roku i wystąpienie powodzi, zaznaczyła, że "przede wszystkim na tą chwilę mówimy o lokalnych podtopieniach i zalaniach".
- Mamy także wydane ostrzeżenia dotyczące przekroczenia stanów ostrzegawczych i gwałtownych wezbrań. Natomiast sytuacja, która miała miejsce rok temu, to tam te opady były znacznie, znacznie wyższe. Na tą chwilę spodziewamy się opadów do 150 milimetrów - powiedziała.
Przyznała jednak, że "grunt jest wysuszony" i ma on ograniczoną możliwość wchłonięcia wody. - Ona będzie się na tych terenach zurbanizowanych rozchodzić na boki, co właśnie może powodować lokalne podtopienia i zalania - przekazała Prasek.
"Od wtorku sytuacja już powinna się uspokajać"
Zaznaczyła te, że "ostrzeżenia ważne są do poniedziałku i od wtorku sytuacja już powinna się uspokajać".
- Niż i fronty atmosferyczne powinny przemieścić się w kierunku północnym. Właściwie od wtorku spodziewamy się już znacznego ochłodzenia, natomiast nadal w prognozach widoczne są opady i lokalne burze - dodała.
Ostrzeżenia IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami i silnym deszczem z burzami dla przeważającej części kraju. Eksperci IMGW ostrzegają, że szczególnie trudna sytuacja ma wystąpić w niedzielne popołudnie oraz w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek.
Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w województwach:
- małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, wadowickim, oświęcimskim, chrzanowskim;
- śląskim, poza powiatami północnymi;
- opolskim, z wyłączeniem powiatów: oleskiego, kluczborskiego, namysłowskiego, brzeskiego.
Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województw:
- dolnośląskiego, powiatów wschodnich i powiatu kłodzkiego;
- opolskiego, powiatów: oleskiego, kluczborskiego, namysłowskiego, brzeskiego; śląskiego, powiatów północnych;
- małopolskiego, powiatów północno-zachodnich i centralnych; świętokrzyskiego;
- wielkopolskiego, w powiatach wschodnich;
- łódzkiego;
- mazowieckiego, poza powiatami południowo-wschodnimi;
- kujawsko-pomorskiego, poza powiatami północno-zachodnimi;
- podlaskiego, poza powiatami południowymi;
- warmińsko-mazurskiego, poza powiatami północno-zachodnimi.
Autorka/Autor: akr/ToL
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz