TVN24 | Polska

Szef MSWiA: 50 pozycji na pierwszej liście sankcyjnej. Wśród nich rosyjskie firmy i oligarchowie

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Kamiński: konkretne podmioty rosyjskie i białoruskie na liście sankcyjnej
TVN24Kamiński: konkretne podmioty rosyjskie i białoruskie na liście sankcyjnej

Na pierwszej polskiej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji, w tym nazwiska rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie i białoruskie podmioty gospodarcze, prowadzące interesy na terytorium Polski - przekazał we wtorek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. - Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej - dodał.

Jak przekazał minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, "odpowiednie instytucje i służby złożyły do ministra spraw wewnętrznych wnioski o wpisanie konkretnych podmiotów rosyjskich i białoruskich oraz oligarchów rosyjskich na polską listę sankcyjną".  

Jak dodał, "celem sankcji gospodarczych jest uderzenie w rosyjską gospodarkę tak, by Rosja nie mogła prowadzić wojny w Ukrainie, aby ograniczyć możliwości Rosji w tym zakresie". - Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju - mówił Kamiński.

- Będziemy stosowali kilka rodzajów sankcji, przede wszystkim zamrożenie aktywów finansowych i zasobów majątkowych tych firm, wykluczenie możliwości udziału w przetargach publicznych, a w wypadku oligarchów - zakaz wjazdu na teren naszego kraju - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej.

Gazprom na polskiej liście sankcyjnej

Jak dodał szef resortu spraw wewnętrznych, "pierwsza lista sankcyjna obejmuje najpoważniejsze podmioty prowadzące interesy na terenie naszych krajów". Na liście znajdują się między innymi Gazprom, "który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gazu, takie podmioty jak firma ACRON PAO i oligarcha rosyjski Wiaczesław Kantor, który posiada około 20 procent udziałów w polskiej spółce skarbu państwa Azoty".

- Będą tam wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu. Oligarchowie, którzy są właścicielami tych podmiotów. To są takie firmy, jak KTK Polska, jak Suek Polska, które od lat sprowadzały rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu - powiedział Kamiński.

Dodał, że sankcjami objęte będą też potężne firmy rosyjskie "takie jak, Novatek - firma gazownictwa, jak PhosAgro - to jest rosyjski potentat na rynku nawozów". Minister poinformował, że na tej liście będą umieszczane też podmioty oraz oligarchowie związani z reżimem Alaksandra Łukaszenki. - Przedstawicielem tego typu firm na liście sankcyjnej jest firma Beloil, która sprowadza do Polski olej napędowy oraz gaz skroplony - zaznaczył Kamiński.

Firmami objętymi restrykcjami są także Kaspersky czy Go Sport Polska.

Oligarchowie objęci sankcjami

Na liście znajdują się m.in.:

Michaił Fridman - założyciel ALFA Banku, największego rosyjskiego banku prywatnego, piątego co do wielkości banku Federacji Rosyjskiej objętego sankcjami przez Stany Zjednoczone Ameryki; Oleg Deripaska - znaczący rosyjski przedsiębiorca, prokremlowski oligarcha, ściśle powiązany z rządem FR i prezydentem Władimirem Putinem; Tatiana Bakalczuk - założycielka i właścicielka OOO Wildberries – największej rosyjskiej sieci sprzedaży internetowej, wspierającej agresję wobec Ukrainy; Igor Iwanowicz Sieczyn - jeden z najbardziej zaufanych i najbliższych doradców Władimira Putina oraz jego przyjaciel, jest dyrektorem generalnym Rosnieftu; Timur Raszidow - rzeczywisty beneficjent i członek Zarządu spółki PhosAgro Polska Sp. z o.o. Grupa PhosAgro; Jewgienij Kaspierski - absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB, założyciel Kaspersky Lab, który stał się jednym z największych światowych dostawców oprogramowania antywirusowego; Victor Vekselberg - prezes rosyjsko-amerykańskiej spółki Renova, będącej potentatem przemysłu aluminiowego i tytanowego, ma mieć bliskie powiązania z Putinem i Miedwiediewem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości