- Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło, jest realizowana zgodnie z planem - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Rafalska wykluczyła możliwość zmniejszenia świadczenia do 400 złotych miesięcznie czy objęcia nim także osób po 18 roku życia. Związkowcy z OPZZ chcieliby rozszerzenia programu na dziecko, które ukończyło 18 lat, ale nadal się uczy i pozostaje na utrzymaniu rodziny.
- Mówimy wyraźnie program "500 plus", trudno byłoby go w trakcie zmieniać, a te propozycje nawet nieznacznego zmniejszenia o 100 złotych świadczenia w żaden sposób nie pokryłyby skutków propozycji wydłużenia płatności poza 18 rok życia - powiedziała.
- Nie wchodzi w grę, nie analizowaliśmy, nie braliśmy pod uwagę zmiany wysokości świadczenia, natomiast oczywiście wydłużenie (świadczenia - red.) poza ten okres 18 roku życia byłoby już bardzo dużym obciążeniem da budżetu państwa - przyznała.
- Oczywiście bardzo chcielibyśmy, żeby to wsparcie móc adresować do każdego dziecka, ale są tu ograniczenia finansowe - zaznaczyła minister.
Dodała, że od drugiego dziecka nie ma kryterium dochodowego. - Nie zajmujemy się dochodowością danej rodziny – powiedziała minister.
Rafalska: program od 1 kwietnia
- Mówimy wyraźnie o jednym terminie - drugim kwartale - i cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała premier Szydło jest realizowana zgodnie (z planem - red.). Dzisiaj mamy ostatni dzień konsultacji społecznych i jeśli w parlamencie wszystko będzie realizowane zgodnie z naszą propozycją, to 1 kwietnia będzie start programu - mówiła Rafalska.
Minister zaznaczyła, że jedną niewiadomą jest kwestia wejścia ustawy w życie. - Może być miesięczne vacatio legis, czekam na to co powie nam komisja wspólna rządu i samorządu czy ten miesięczny okres przygotowania się samorządów do wypłat świadczenia wychowawczego będzie okresem wystarczającym, bo docierają do mnie uwagi o np. dwumiesięcznym vacatio legis. Ale na razie tego stanowiska komisji wspólnej rządu i samorządu nie mamy - przyznała.
"Rodzina 500 plus"
Program "Rodzina 500 plus" ma wspierać rodziny i poprawić sytuację demograficzną w Polsce. Ministerstwo liczy, że taki program pozwoli na wzrost wskaźnika dzietności w kraju.
Z informacji przekazanych dotychczas w czasie spotkań wynika, że według wyliczeń ministerstwa program "Rodzina 500 plus" będzie dotyczyć 2,7 mln rodzin w Polsce i obejmie 3,7 mln dzieci. Program ma obsługiwać kilka tysięcy urzędników. Rafalska podkreśliła, że to porównywalna liczba jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych.
- Decyzja będzie zależała od samorządów, ilu pracowników będą potrzebowały, my przekazujemy środki, a oni w ramach tych środków muszą zagwarantować obsługę tego zadania - powiedziała.
"JEDEN NA JEDEN" - CAŁA ROZMOWA:
Autor: kło/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24