Naukowcy i lekarze z Zabrza przetestują w czwartek swoje prototypowe roboty medyczne. Maszyny mają przeprowadzić kilka operacji, w tym zastawki serca. Na razie - na świniach domowych, ale celem jest operowanie ludzi.
Zespół pod kierunkiem dr. Zbigniewa Nawrata przetestuje w realnych warunkach sali operacyjnej kilka prototypów robotów z rodziny Robin Heart, powstałych w latach 2003-2008.
- Przygotowujemy zwierzę do operacji na sercu. Będzie to najtrudniejsza operacja, jaką dotąd przeprowadzaliśmy. Wyłączymy serce, będzie krążenie sztuczne przez pompę i na tym sercu będziemy wtedy mogli wykonać szereg różnych elementów operacji - powiedział TVN24 dr Nawrat.
Trzy planowane eksperymenty na świniach domowych to: wycięcie pęcherzyka żółciowego, operacja zastawki serca oraz operacja pomostowania naczyń wieńcowych, tzw. by-pass. Robin może być bowiem stosowany nie tylko do operowania serca, ale wszystkich tkanek miękkich.
Robot pod lupą specjalistów
- Chcemy sprawdzić, czy nasze urządzenia i narzędzia (...) spełnią oczekiwania jego przyszłych użytkowników, chirurgów. Czy da się wykonać określone elementy operacji. Rozpoczęliśmy badania już we środę i nie mieliśmy problemu z operacją usunięcia pęcherzyka żółciowego - powiedział kierujący zespołem.
Zespół konstruktorów zbiera opinie lekarzy, aby odnaleźć wszystkie wady urządzenia, także te dotyczące ergonomii. - Im bardziej komfortowa praca chirurga, tym bezpieczniejszy pacjent - podsumowuje dr Nawrat.
Jak to działa?
Praca robota jest kontrolowana przez chirurga za pomocą konsoli i joysticka. Dodatkowo dzięki kamerze i ultrasonografowowi operujący lekarz ma bardzo dokładny widok pola operacyjnego. Robot Robin Heart jest zdolny zakładać by-passy, operować zastawki i naczynia krwionośne. Dodatkowo maszyna doskonale radzi sobie z tkanką miękką, co pozwoli na jej wykorzystanie w niemal wszystkich operacjach.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu od 2000 r. prowadzi unikatowy w Europie projekt, zmierzający do skonstruowania robota kardiochirurgicznego. Rezultatem dotychczasowych prac są projekty, modele, prototypy i badania laboratoryjne różnych rozwiązań konstrukcyjnych i metod sterowania polskiego robota kardiochirurgicznego.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24